جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه

به گزارش مجله پیوند، به گزارش خبرنگاران این کتاب تلاش می کند جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه را در آیات و روایات و متن فقه اسلامی و هم چنین، سیره عملی اولیای دین نشان دهد. در راستای این هدف، نویسنده ضمن اشاره به مفهوم و معنای مدارا و اقسام آن در بخش اول این کتاب، در بخش دوم، تلاش می کند اهمیت مدارا در آیات و روایات را نشان دهد. برای این منظور هم، از دل آیات و روایات، مدارا در عرصه های مختلف اجتماع، سیاست، فرهنگ، عرصه نظامی، اقتصاد، خانواده و در عرصه وظایف عبادی را استخراج می کند و پیامدهای آن را، در قالب پیامدهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و خانوادگی به تصویر می کشد.

جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه

بخش سوم این اثر، با عنوان مدارا در فقه به تدوین قواعد فقهی، ضوابط اصولی و احکام فقهی مرتبط با مدارا می پردازد. مدارا در سیره اولیای دین نیز، عنوان بخش چهارم است که در آن مدارا در سیره پیامبر اسلام، مدارا در سیره امامان و مدارا در سیره فقیهان، از نظر گذرانده شده است.

در پشت جلد کتاب می خوانیم: به جرئت می توان گفت درین اسلام، دین مدارا و آسان گیری است؛ دینی که نمی توان در آن تکالیف خارج از ظرفیت طبیعی انسان پیدا کرد و خود بارها به این نکته تصریح کرده است که ضرر و سختی در آن راهی ندارد و هر آنچه دارای مشقت باشد، از احکام آن خارج است. در این نوشتار سعی شده است جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه را در آیات و روایات و متن فقه اسلامی و همچنین سیره عملی اولیای دین نشان دهیم.

در بخشی از فصل نخست کتاب می خوانیم: مدارا در لغت به معنای رفتار همراه با نرمی و لطافت است. لغت نگاران با توجه به اینکه این واژه از چه ریشه ای گرفته شده است معانی مختلفی ارائه کرده اند. برخی گفته اگر از ریشه با همزه گرفته شده باشد به معنای دفع شی و به عبارتی پیشگیری یا در امان ماندن از شر است و اگر از ریشه مدرن بدون همزه دری مشتق شده باشد به معنای فریب دادن است...

در فصل دوم کتاب با عنوان عرصه های مدارا نیز آمده است: سیر طبیعی زندگی انسان همواره با تزاحم منافع همراه بوده است. این تضاد منافع می تواند در بین اعضای یک خانواده اتفاق بیافتد یا خود را در گستره وسیع تر در جامعه و بین افراد یا گروه های اجتماعی بزرگ تر نشان دهد و از آنجا که در آفرینش انسان، گوناگونی و تفاوت شاهدیم به همین جهت برای وصول به همبستگی اجتماعی ناچاریم دست به اقداماتی بزنیم که از شدت مقابله بکاهیم. در این راستا مدارا می تواند یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به همگرایی و کاهش شکاف های اجتماعی باشد. از این رو در نصوص دینی خردمندترین مردم کسی معرفی می شود که بیشترین مدارا با جامعه داشته باشد و در نقطه مقابل با بیچاره ترین انها کسی مطرح می شود که با جامعه به بدرفتاری و اهانت بپردازد.

کتاب مدارا در فقه نوشته سید حسین هاشمی فرد در 138 صفحه و با قیمت 28 هزار تومان از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1343

به "جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوه های مختلفی از مبانی و آموزه های مدارا در فقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید