خبرنگاران تاثیر کرونا در سبک زندگی مردم جمهوری آذربایجان

به گزارش مجله پیوند، باکو - خبرنگاران - شیوع بیماری کووید 19 و هجوم ویروس کرونا به عنوان یک پدیده ناگهانی و نامطلوب، بسیاری کشورهای دنیا از جمله جمهوری آذربایجان را غافلگیر کرد و به همه عرصه های حیات این کشور از جمله سبک زندگی مردم آن تاثیرات منفی گذاشت.

خبرنگاران تاثیر کرونا در سبک زندگی مردم جمهوری آذربایجان

ویروس کرونا در بدو گسترش آن در جمهوری آذربایجان اگر چه با تعداد اندک مبتلایان همراه بود، ولی در مراحل بعدی با افزایش موارد ابتلای به این بیماری ، دولت ناگزیر شد محدودیت های سخت قرنطینه ای با هدف پیشگیری از گسترش این بیماری در کشور اتخاذ کند.

تاثیر حوزه گردشگری جمهوری آذربایجان از کرونا

نخستین گام های برداشته شده از سوی دولت جمهوری آذربایجان مانند دیگر کشورها بستن مرزهای زمینی و هوایی و دریایی خود با هدف پیشگیری از شیوع کرونا در این کشور بود که تاثیر منفی آن خیلی زود در بخش گردشگری به عنوان یکی از حوزه های مهم فعالیت های اقتصادی نمایان شد.

کارشناسان اقتصادی جمهوری آذربایجان پس از این تصمیم دولت بلافاصله تاثیر منفی آن در حوزه گردشگری را پیش بینی کردند و در حال حاضر این حوزه اقتصادی مانند دیگر کشورها در جمهوری آذربایجان با رکودی عمیق همراه است .

به گزارش اخیر کمیته دولتی آمار جمهوری آذربایجان، طی هفت ماه گذشته امسال میلادی در مجموع 618 هزار تَن از اتباع خارجی به جمهوری آذربایجان سفر کردند که در مقایسه با زمان مشابه یک سال قبل 3 برابر کمتر می باشد .

رکود در بازار نفتی جمهوری آذربایجان

با توجه به این که جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از کشورهای نفت خیز منطقه به شمار می رود، بیش از 90 درصد از صادرات این کشور را نفت و گاز تشکیل می دهد و با وجود همه گیری ویروس کرونا شرایط این حوزه اقتصادی بیشتر بستگی به شرایط بازار جهانی نفت دارد .

صادرات میوه و تره بار همچنان پرونق

بخشی از صادرات جمهوری آذربایجان همچنین شامل طلا، پنبه و میوه و تره بار می باشد که بازارهای جهانی نیز تقاضای بیشتر به این محصولات دارد، بنا بر این انتظار نمی رود شیوع کرونا ویروس در جمهوری آذربایجان به فعالیت این حوزه های اقتصادی تاثیر منفی داشته باشد.

تاثیر منفی کرونا در حوزه خدمات

با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا دولت در قالب محدودیت های سخت قرنطینه ای درباره تعطیلی مراکز تجاری عظیم و بخش خدماتی، رستوران ها و اماکن تفریحی اقدام کرد که این اقدام علاوه بر تاثیر منفی قابل توجه به مجموعه ساختارهای آن در این حوزه ها، لطمه جدی به درآمد شهروندان فعال در این حوزه ها وارد کرد .

یاری های اقتصادی دولت به آسیب دیدگان و کارآفرینان و واحدهای تولیدی

دولت باکو در بدو شیوع ویروس کرونا در این کشور با اختصاص دو میلیارد و 500 میلیون منات (یک میلیارد و 700 میلیون دلار) یاری اقتصادی برای فعالیت های اقتصادی سعی نموده تاثیرات منفی شیوع این ویروس به اقتصاد کشور را به حداقل برساند.

این یاری اقتصادی دولت به واحدهای های اقتصادی و کارآفرینان در قالب اجرای برنامه ویژه هیات دولت جمهوری آذربایجان در میان واحدهای اقتصادی و کارآفرینان توزیع شده است.

این برنامه همچنین شامل ارایه یاری اقتصادی ماهانه به کارکنان واحدهای تولیدی با هدف جلوگیری از اخراج آن ها در شرایط تعطیلی و یا کاهش فعالیت واحدهای اقتصادی می گردد.

دولت جمهوری آذربایجان همچنین ظرف چند ماه اخیر ماهانه 190 منات (110 دلار) یاری اقتصادی برای افراد بیکار که مجموع تعداد آنان 300 هزار نفر در این کشور اعلام شده است، اختصاص داده است ولی این یاری های اقتصادی ارایه شده در برابر درآمدهای ماهانه قبل از ایام شیوع کرونا شهروندان شاغل در حوزه های امور بازرگانی و خدماتی بسیار اندک به نظر می رسد .

در حال حاضر دو مرکز تجاری عظیم بینه و صدرک در حومه باکو که همچنین عمده بازار برای مناطق جنوبی روسیه و گرجستان نیز به شمار می رود در رابطه همه گیر کرونا تعطیل بوده و کارکنان آنها چند ماه است فقط با دریافت یاری اقتصادی ناچیز از دولت بسر می برند که آن هم تاثیر منفی جدی در زندگی انها دارد .

رونق خرید و فروش های برخط

در شرایط تعطیلی مراکز تجاری و فروشگاه ها (به غیر از فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها) در جمهوری آذربایجان نیز مانند دیگر کشورها، تجارت برخط (آنلاین) نسبتا رونق پیدا نموده و مردم در شرایط همه گیری کرونا سعی کردند بعضی بیشتر کالاهای مورد احتیاج خود از جمله مواد وسایل الکترونیکی، پوشاک و دیگر محصولات را به وسیله تجارت برخط از مراکز خرید خریداری نمایند و علاوه بر آن بازرگانان این کشور نیز توانسته اند از همین طریق در زمینه صادرات و واردات کالاها اقدامات گسترده ای را انجام دهند.

طبق مقررات تجارت آنلاین در جمهوری آذربایجان، شهروندان این کشور اگر چه می توانستند پیشتر ماهانه به مبلغ یک هزار و 200 دلار کالای مختلف برای احتیاجهای شخصی خود از کشورهای خارجی وارد نمایند، ولی اقدام اخیر کمیته دولتی گمرک این کشور درباره کاهش این میزان تا سقف 300 دلار در ماه موجب واکنش منفی شهروندان شده است .

تاثیر کرونا بر مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی

دولت جمهوری آذربایجان در پی بروز مسائل ناشی از ویروس کرونا و افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید 19 در این کشور در قالب محدودیت های سخت قرنطیینه ای فعالیت دانشگاه ها و مدارس و دیگر مراکز آموزشی ، علمی و فرنگی را با هدف جلوگیری از شیوع ویروس ، تعطیل کرد .

با وجود تعطیلی نهادهای رسمی ، مراکز آموزشی و فرهنگی کارکنان آنها حقوق ماهانه خود را بطور کامل دریافت کردند، ولی محدودیت سخت چند ماهه از جمله خروج از منزل بر اساس سیستم مجوز الکترونیکی دو ویا سه ساعته روزانه به کار گرفته از سوی وزارت کشور و نیز منع تردد بین شهری مسائل عدیده ای از جمله روانی برای شهروندن ایجاد نموده است .

در شرایط شیوع ویروس کرونا آموزش در دانشگاه ها و مدارس برغم اجرا شدن برخط آموزش، هیات دولت جمهوری آذربایجان در آستانه شروع سال تحصیلی جدید هنوز هم در مورد از سرگیری به موقع (25 شهریورماه جاری) فعالیت دانشگاه ها و مدارس تصمیم نگرفته است .

کارشناسان بر این باورند که در شرایط فعلی همه گیری کرونا دولت ناگزیر خواهد بود شروع فعالیت مراکز آموزشی را برای چند ماه دیگر به تاخیر بیاندازد و آموزش همچنان با به صورت برخط ادامه یابد. بنا بر این والدین دانش آموزان سال اول دوره ابتدایی با این سووال روبه رو هستند که برای فرزندان آنها آموزش الفبا که باید حضوری یاد داده گردد ، چگونه اجرا خواهد شد .

شروع زندگی مشترک برگزاری سایر مراسم در شرایط کرونایی

یکی از تغییرات در سبک زندگی مردم ناشی از همه گیری کرونا شامل محدودیت های سخت برگزاری مراسم های عروسی و عزاداری می باشد. بر اثر این شرایط پیش آمده بسیاری از جوانان نمی توانند مراسم ازدواج خود را برگزار و زندگی مشترک را شروع نمایند . همچنین بنا به گزارش های رسیده صدها جوان آذری بدون برگزاری مراسم عروسی و حذف تشریفات ازدواج، زندگی مشترک خود را شروع کردند.

همچنین طبق مقررات به کار گرفته شده از سوی ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا، تجمع بیش از 5 نفر ممنوع اعلام شده و بنا بر این مراسم عزاداری نیز فقط با حضور تنی چند از نزدیکان متوفی برگزار می گردد .

این در حالی است که در شرایط همه گیر ویروس کرونا نبود پروازهای مستقیم میان جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها و بخصوص روسیه که بنا به آمار مختلف بیش از دو میلیون نفر از شهروندان آذربایجانی در این کشور بسر می برند ، نمی توانند برای حضور در مراسم عزاداری نزدیکان خود وارد جمهوری آذربایجان شوند .

انجام مراسم مذهبی در ایام ماه محرم

همچنین با توجه به این که در رابطه با همه گیری ویروس کرونا مساجد و دیگر اماکن دینی جمهوری آذربایجان تعطیل بوده، برگزاری آیین های ماه محرم در این مکانها نیز منع شده است .

ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا در آستانه ماه محرم طی گزارشی با اشاره به تمدید تعطیلی مساجد و دیگر اماکن دینی در شرایط همه گیر ویروس کرونا، از مردم خواست تا برای جلوگیری از شیوع این بیماری از اجرای مراسم و آیین های جمعی در ماه محرم خودداری نمایند.

اداره مسلمانان قفقاز نیز به عنوان مرجع عمده مسوول بر اجرای آیین های دینی در جمهوری آذربایجان در این ارتباط با صدور بیانیه ای به مناسبت شروع ماه محرم از عزداران حسینی خواست تا در چنین شرایط پیش آمده به پروتکل های بهداشتی و مصوبات دولت در راستای پیشگیری از شیوع این بیماری بیش از پیش توجه نمایند.

بنا براین امسال ماه محرم در جمهوری آذربایجان به دلیل همه گیری بیماری کرونا متفاوت از سالهای قبل است و عاشقان حسین (ع) در فضای مجازی عشق خود را به اهل بیت علیهم السلام ابراز می نمایند .

در شرایط همه گیری ویروس کرونا دولت برای پیشگیری از شیوع این بیماری با متخلفان رژیم قرنطینه ای برخورد جدی دارد و بر این اساس جریمه های نقدی چند برابر افزایش داده شده و نیز در بعضی موارد حبس و روانه به زندان نیز پیشبینی شده است .

در حال حاضر حضور در اماکن عمومی از جمله در فروشگاه ها و وسایل نقلیه عمومی فقط با پوشیدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی امکان پذیر است .

بر اساس آمار رسمی ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا، تا به امروز 35 هزار و 559 نفر در این کشور به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند. 33 هزار و 190 نفر از مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان درمان و از بیمارستان ترخیص شده و 521 نفر جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر یک هزار و 848 نفر نیز در بیمارستان های تخصصی این کشور در حال درمان هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 643

به "خبرنگاران تاثیر کرونا در سبک زندگی مردم جمهوری آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تاثیر کرونا در سبک زندگی مردم جمهوری آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید