خبرنگاران طرح افزایش جمعیت گورخر در پارک ملی کویر سمنان اعتبار می گیرد

به گزارش مجله پیوند، سمنان- خبرنگاران- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اعتباری برای توسعه و تکمیل زیرساخت های موجود در پارک ملی کویر استان سمنان به منظور افزایش جمعیت گورخر ایرانی براساس طرح های تعریف شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تخصیص خواهد یافت.

خبرنگاران طرح افزایش جمعیت گورخر در پارک ملی کویر سمنان اعتبار می گیرد

عیسی کلانتری روز پنجشنبه در خاتمه بازدید از پارک ملی کویر استان سمنان در گفت و گو با خبرنگاران ابراز داشت: از محل اعتبارات ملی برای توسعه و تکمیل زیرساخت ها در پارک ملی کویر در استان سمنان به منظور افزایش جمعیت گورخر ایرانی در چشم انداز آینده اعتبارات پروژه محور اختصاص می یابد.

وی اعلام کرد: افزایش سطح فضای نگهداری مولدین،تامین دوربین های کنترلی، ساخت پاسگاه مناسب و مجهزتر از پاسگاه فعلی در مجاورت منطقه نگهداری گورخر ایرانی از طرح های در دستور کار برای حفاظت از این گونه ارزشمند است.

وی ادامه داد: اعتبارات پروژه محور برای توسعه و تکمیل زیرساخت ها به منظور افزایش جمعیت و زادآوری گونه های ارزشمند حیات وحش در منطقه پارک ملی توران در شهرستان شاهرود نیز اختصاص می یابد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: تامین و انتقال آهو به عنوان طعمه از مراکز تکثیر سایر استان های کشور به استان سمنان برای تکثیر طعمه یوزپلنگ آسیایی از جمله طرح های برنامه ریزی شده برای حمایت از این گونه ارزشمند است.

وی اعلام کرد: برنامه ریزی و تامین زیرساخت ها برای انتقال یوزیلنگ های در اسارت طی یک برنامه ریزی اصولی و کارشناسی از محیط کوچک تر به فضای وسیع تر از دیگر برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست است.

کلانتری اعلام کرد: اکنون هریک از یوزپلنگ های انتقال یافته از پارک پردیسان تهران در فضای محدودی در پارک ملی توران در استان سمنان زیست می نمایند و برنامه ریزی شده است با گذشت زمان و تقویت سازگاری این گونه ارزشمند با محیط ابتدا به فضای 20 هکتاری و سپس به 700 هکتاری منتقل گردد.

وی افزود: برای افزایش سطح مکان نگهداری یوزپلنگ های این سایت ابتدا احتیاج به تمرین شکار طعمه های بزرگتر است به همین منظور فضای نگهداری این گونه نیز باید بصورت مرحله ای بزرگتر گردد و، پس از حصول اطمینان از توانایی شکار در فضای 20 هکتاری، محدوده 700 هکتاری در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد: با آنالیز های اجرا شده شرایط فیزیکی، جسمانی و حرکتی سه یوزپلنگ انتقال یافته به پارک ملی توران در استان سمنان مناسب تر از پردیسان تهران است و زمینه برای زادآوری و تکثیر نیز مهیا شده است.

کلانتری اعلام کرد: تامین آب حیات وحش نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و مقرر شده با حفر چاه در نقاط مناسب و ایجاد استخر نیمه طبیعی برای تامین آب حیات وحش اقدام گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تامین آب برای حیات وحش و یوزپلنگ ها مهمترین دغدغه است و انتظار می رود تا خاتمه سال جاری برنامه ریزی ها اجرایی گردد تا با تامین احتیاجهای اولیه شاهد افزایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران باشیم.

یوزپلنگ گونه ای درخطر انقراض است و اکنون فقط شماری از آنها در ایران و آفریقا زیست می نمایند.

منطقه توران یا خارتوران یکی از سه منطقه حفاظت شده ایران با مساحت یک میلیون و 470 هزار هکتار، خاستگاه زیست یوزپلنگ ایرانی به شمار می رود که در شرق استان سمنان واقع شده است.

ایران پوزپلنگ ماده سه ساله است که اواسط فروردین سال جاری از پارک پردیسان تهران به پایگاه پشتیبان 700 هکتاری در پارک ملی توران منتقل شده است.

کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده در اسارت که سالها در پارک پردیسان با هدف تکثیر نگهداری می شدند، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به پارک ملی توران در استان سمنان منتقل شدند.

کوشکی و دلبر دو یوزپلنگ نر و ماده ای هستند که به ترتیب 10 آذر 1393 از پناهگاه حیات وحش میاندشت و 11 آذر 1393 از ذخیره گاه زیست کره توران به پارک پردیسان تهران منتقل شدند، این دو گونه ارزشمند با هدف تکثیر در اسارت و انجام تحقیقات بر روی رفتار گربه سانان به این مکان منتقل شدند.

کوشکی یوزپلنگ نر بهمن ماه 1386 در 4 ماهگی و دلبر یوزپلنگ ماده فروردین 1390 در سه ماهگی به اسارت در آمدند و در فروردین سال جاری به زادگاه شان در پارک ملی توران بازگردانده شدند.

پارک ملی کویر در غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه های مهم گورخر ایرانی در کشور است که آخرین گزارش ها از مشاهده این گونه در پارک ملی کویر، مربوط به اوایل دهه 1360 است.

گورخر آسیایی تنها بازمانده علف خوران تک سُم و از گونه های شاخص حیات وحش استان سمنان است.

گورخر ایرانی زیرگونه ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض واقع شده است ، گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده و از زیرگونه ایرانی تنها دو جمعیت کوچک در منطقه خارتوران شاهرود و بهرام گور شهرستان نی ریز استان فارس باقی مانده است.

در نوزدهم مهر سال 97از پارک ملی توران در شاهرود 10 راس گورخر به پارک ملی کویر مرکزی در گرمسار با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه قبلی منتقل شد که متاسفانه پنج راس به دلیل انتقال غیر ایمن تلف شدند و پنج راس باقیماندند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به منظور بازدید از پارک ملی توران زیستگاه یوزپلنگ آسیایی و پارک ملی کویر زیستگاه گور خر ایرانی جزو مناطق تحت حفاظت محیط زیست استان سمنان، روز چهارشنبه به صورت سر زده وارد این استان شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 726

به "خبرنگاران طرح افزایش جمعیت گورخر در پارک ملی کویر سمنان اعتبار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران طرح افزایش جمعیت گورخر در پارک ملی کویر سمنان اعتبار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید