خبرنگاران 1.5 میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت

به گزارش مجله پیوند، گچساران- خبرنگاران- معاون امور مالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال جاری یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستایی در کشور اختصاص یافته است.

خبرنگاران 1.5 میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت

حجت الله میرزایی در نشست آنالیز مسائل واحدهای صنعتی و برطرف موانع تولید در گچساران اضافه کرد: این میزان تسهیلات به طرح های بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات، صنعت تولید و خدمات ویژه گردشگری و بوم گردی، حمل و نقل و بسته بندی با سود کم پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: پرداخت این تسهیلات به شکل گیری اشتغال روستایی و نوین سازی کشاورزی در ایران یاری خواهد نمود.

میرزایی گفت: براساس آمار موجود، در سه سال گذشته سالانه 600 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است.

وی ابراز کرد: یکی دیگر از سیاست های این وزارتخانه کارورزی است که با تامین بخشی از دستمزد نیروی کار دانش آموخته در مدت معینی بین 6 تا یک سال پرداخت و توانمندی میان نیروی کار ایجاد می گردد.

میرزایی وجود ذخایر نفت و گاز را یکی از مزیت های گچساران اظهار داشت و گفت: در صورتی که این ذخایر در 20 سال آینده به اتمام برسد آیا نگاه به این شهرستان همان نگاه انجام گرفته نسبت به مسجد سلیمان خواهد بود.

وی اضافه کرد: طرح پتروشیمی گچساران با 16 هزار میلیارد ریال اعتبار و منابع ارزی 530 میلیون یورویی برای اشتغال مستقیم 300 نفر در دست اجراست در حالی که با این میزان اعتبار می توان در زمینه گردشگری و مالی اشتغال بسیاری را فراهم کرد.

میرزایی ادامه داد: به ازای هر فرصت شغلی در پترو شیمی گچساران 500 میلیارد ریال هزینه خواهد شد که سود اصلی در این پروژه را سرمایه گذاران و سهامداران خواهند برد.

وی گفت: وجود صنایع پایین دستی پتروشیمی از جمله اتیلن فرصتی برای توانمند سازی نیروی کار منطقه است.

میرزایی با بیان اینکه اشتغال احتیاجمند آموزش و توانمندسازی نیروها و جوانان جویای کار است، بیان کرد: در بخشی از مناطق کشور با وجود صنایع عظیم هزاران نفر از جوانان تحصیل نموده بدون مهارت در

انتظار اشتغال هستند که از این نیروها حتی در مشاغل کوچک استفاده نمی گردد.

وی توضیح داد: با استفاده از منابع آب و خاک این شهرستان و استان می توان به کشت های نوین روی آورد.

میرزایی گفت: با توجه به اینکه 200هزار تن گوجه فرنگی سالانه در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می گردد می توان از این محصول در صنایع تبدیلی از جمله گوجه خشک روی آورد و این محصول را به خارج کشور صادر کرد.

وی ابراز کرد: در این زمینه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در نظر گرفته شده که با بکارگیری کشت های نوین اعم از کشت گلخانه ای و جایگزین کردن آن به جای کشت های سنتی می توان در زمینه اشتغال اقدامات مناسبی انجام داد.

میرزایی گفت: بنگاه های مالی برای ایجاد اشتغال احتیاج به تسهیلات و اعتبار دارند که در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وی توضیح داد: در زمینه خدمات درمانی تا انتها اردیبهشت سال آینده پلی کلینیک تامین اجتماعی گچساران به بهره برداری می رسد.

فرماندار گچساران در این نشست گفت: در شهرستان گچساران 2 سد مهم کوثر و چم شیر وجود دارد که سد کوثر سالانه آب آشامیدنی 2 میلیون نفر از جمعیت جنوب کشور را تامین می نماید.

علی خوان پایه توضیح داد: از سد کوثر و چم شیر گچساران 190میلیون متر مکعب آب برای بخش کشاورزی و 60میلیون متر مکعب برای حوزه صنعت شهرستان تخصیص داده شده است.

وی گفت: در دولت تدبیر و امید اقدامات مناسبی در زمینه آبیاری نوین اراضی کشاورزی در این شهرستان اجرا شده است.

وی اضافه کرد: بیش از 34 هزار هکتار اراضی کشاورزی در گچساران وجود دارد که بیش از 11هزار هکتار آن در چند سال اخیربه سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

خوان پایه گفت: با توجه به ظرفیت های مهم این شهرستان در بخش های مختلف ، این شهرستان از بیشترین آمار بیکاری در استان برخوردار است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سال 1397 نرخ بیکاری در کشور 10درصد بوده در حالی در این شهرستان 16درصد است.

خوان پایه اضافه کرد: بیش از هفت هزار و 300 نفر کارگر تابع قانون کار در حوزه صنعت نفت، پتروشیمی، مرکز لرزه نگاری و سدچم شیر فعالیت دارند که بیشتر آنها غیربومی هستند.

فرماندار گچساران ادامه داد: در طی سالهای اخیر به جذب نیرو به وسیله اداره کار در این شهرستان توجه نشده و این امر موجب افزایش نرخ بیکاری در این شهرستان شده است.

خوان پایه گفت: 84 واحد صنعتی در این شهرستان وجود دارد که تنها 34 واحد آن فعال است که برای بازگشت به چرخه تولید به تسهیلات و سرمایه در گردش احتیاج دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 869

به "خبرنگاران 1.5 میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 1.5 میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید