درمانی برای افسردگی پاییزی

به گزارش مجله پیوند، متخصصان سلامت روان با اشاره به تغییرات در تابش خورشید در پاییز و زمستان، یادآور می شوند که در نتیجه کوتاه شدن روزها، ریتم شبانه روزی بدن شما که مسئول تنظیم هوشیاری، خواب آلودگی، اشتها و دمای بدن است تغییر می نماید و محتمل است خطر ابتلا به مسائل روحی و جسمی افزایش یابد.

درمانی برای افسردگی پاییزی

بعضی افراد با فرا رسیدن فصل سرد با نوعی اختلال عاطفی فصلی (SAD) که به افسردگی فصلی نیز شناخته می گردد، روبرو می شوند.

دکتر نورمن روزنتال، استاد بالینی روان پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه مجورج تاون و نویسنده کتاب شکست اندوه در این باره می گوید: از اوج تابستان تا اوایل سپتامبر (حدود نیمه شهریور) یک ساعت، نور صبح را از دست می دهید.

قرار گرفتن در معرض نور، تحریک نماینده فراوری سروتونین است. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی مسئول تنظیم خلق وخو است و به تثبیت ریتم شبانه روزی بدن یاری می نماید.

در ماه های سردتر، قرار گرفتن در معرض لامپ های نوردرمانی ممکن است مفید باشد. این لامپ ها نوری را که با فرا رسیدن زمستان کم می گردد جبران می نمایند و علائم اختلال عاطفی فصلی را کاهش می دهند.

نوردرمانی چگونه کار می نماید؟

به گزارش سایت تخصصی وِری وِل هلت، اختلال عاطفی فصلی به دوره های مکرر افسردگی به مدت دست کم دو سال متوالی گفته می گردد که طی آن، علائمی در زمان های خاص ظاهر می شوند و این علائم ممکن است هم زمان آغاز شوند و خاتمه یابند.

در نوردرمانی یا درمان با نور روشن که به فتوتراپی هم مشهور است با استفاده از طول موج های خاص، از نور طبیعی روز تقلید و علامت هایی به مغز ارسال می گردد که باعث فراوری سروتونین می گردد. این روش به افزایش هوشیاری و تنظیم ریتم شبانه روزی بدن نیز یاری می نماید.

در یک کارآزمایی کنترل شده با دارونما در سال 1998 نشان داده شد که دست کم سه هفته طول می کشد تا درمان با نور روشن به عنوان داروی مقابله با افسردگی در برطرف اختلال عاطفی فصلی عمل کند.

یک کارآزمایی دیگر در سال 2016 نشان داد که نوردرمانی چه به تنهایی و چه در ترکیب با داروی ضدافسردگی فلوکستین در درمان بزرگسالان مبتلا به افسردگی غیرفصلی موثر و برای آن ها تحمل کردنی است.

اختلال عاطفی فصلی ممکن است در تابستان رخ دهد اما کمتر رایج است. این اختلال افسردگی معمولا با قرار گرفتن در معرض نور طبیعی کاهش می یابد. در منطقه ها نزدیک تر به خط استوا از آنجا که افراد در معرض نور طبیعی بیشتری قرار دارند، اختلال عاطفی فصلی کمتر مشاهده می گردد.

آغاز زودتر نوردرمانی در فصول سرد که با کوتاه تر شدن ساعت های روز همراه است از پیشرفت علائم اختلال عاطفی فصلی جلوگیری می نماید.

به گفته هارولد هونگ، روان پزشک در کارولینای شمالی، نوردرمانی گزینه درمانی غیرتهاجمی رایجی در دیگر موارد مربوط به سلامت روان هم هست.

از این روش درمانی برای بهبود اختلال بی اشتهایی و پرخوری عصبی، شرایط مربوط به اختلال خواب و بیداری، اختلال بیش فعالی با تمرکز پایین (ADHD)، اختلال شخصیت مرزی، اسکیزوفرنی و بیماری های عصبی استفاده می گردد.

لامپ نوردرمانی باید چگونه باشد؟

لامپ های نوردرمانی در طیف نور آبی و سفید هستند. با این حال شواهد بسیار بیشتری برای اثبات کارایی و ایمنی نور سفید وجود دارد. طبق گفته متخصصان، این طبیعی ترین محیط برای فرد است.

در استفاده از لامپ های ال ای دی برای درمان اختلال عاطفی فصلی و دیگر مسائل سلامت روان، قرار گرفتن 30 دقیقه روزانه در برابر 10 هزار لوکس نور (واحد مقدار گیری نور) یا یک تا دو ساعت قرار گرفتن در معرض 2500 لوکس نور توصیه شده است.

هونگ می گوید: از نورهایی که عناصر یووی بی (UVB) دارند دوری کنید، زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پرتوهای یووی بی به پوست آسیب می رساند؛ درست مثل قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضدآفتاب.

فضایی که در آن از لامپ نوردرمانی استفاده می کنید، مقدار لامپ و زاویه تابش نور نیز بسیار مهم است. لامپ باید به مقدار ای بزرگ باشد که صورت شما را با زاویه ای راحت بپوشاند. اگر می توانید، لامپی با قابلیت تنظیم از لحاظ روشنایی و مدت زمان تابش انتخاب کنید تا بتوانید لامپ را مطابق با احتیاجهای خودتان شخصی سازی کنید.

برای کسب برترین نتایج، استفاده از یک جعبه نور به مقدار 930 سانتی متر مربع توصیه می گردد.

سعی کنید جعبه نوری پیدا کنید که صبح ها به راحتی بتوان آن را حرکت داد. کار گذاشتن دو لامپ که می توانید با هم بهره ببرید یا در مکان های پررفت وآمد خانه بگذارید تا موثرتر باشد، تفاوت زیادی در اثربخشی درمان دارد.

به برنامه روزمره خود فکر کنید و صبح ها از لامپ نوردرمانی بهره ببرید تا انرژی در دسترس و مورد احتیاج روز را افزایش دهید. از آنجا که اثر لامپ در طول روز از بین می رود، دوباره در عصر از آن بهره ببرید به خصوص اگر در مکانی زندگی می کنید که خورشید زودتر غروب می نماید.

در بعضی از افراد، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور ممکن است به ایجاد احساس شیدایی منجر گردد، بنابراین، طول مدت نوردرمانی باید محدود گردد.

به گزارش ایندیپندنت، نکته مهم دیگر این است که نوردرمانی به تنهایی برای درمان اختلال روحی کافی نیست و علاوه بر آن فاکتورهایی چون ورزش، خواب خوب، فعالیت های اجتماعی و درمان شناختی - رفتاری همگی از اقدام های ضروری برای مبارزه با افسردگی فصلی هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مهر 1402 بروزرسانی: 19 مهر 1402 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1747

به "درمانی برای افسردگی پاییزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمانی برای افسردگی پاییزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید