سایه آتش برسر بازار بزرگ تبریز

به گزارش مجله پیوند، 11سال پیش در میانه آبان بود که بازار بزرگ تبریز در سمت ایکی قاپلار به دلیل واژگونی والور نفتی یکی از بازاریانی که حجره لباس فروشی داشت، دچار حریق شد.

سایه آتش برسر بازار بزرگ تبریز

مجله پیوند - سید مرتضی احمدپور: به دلیل انبار کردن مقدار زیادی لباس قابل اشتعال در مغازه و سرایت سریع آتش به مغازه های دیگر، بخش قابل توجهی از بازار لباس فروشان و کلاه فروشان و همچنین فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی در آتش سوخت. اکنون بعد از گذشت 11 سال با فرا رسیدن روزهای سرد پاییزی، والورهای نفتی باز از انباری ها خارج شده است و به عنوان وسیله ای گرمایشی برای بازاریان مورد استفاده قرار می گیرد؛ وسایلی که هریک می تواند به منزله یک جرقه آتش مهار نشدنی برای آتش سوزی باشد.

  • انواع وسایل گرمایشی در بازار تبریز

در محدوده 6 کیلومتری بازارتاریخی تبریز که به عنوان طولانی ترین بازار مسقف آجری جهان در فهرست آثار جهانی ثبت شده و درمیان نزدیک به 5هزارو500مغازه بزرگ و کوچک، هیچ اثری از سامانه لوله کشی گاز دیده نمی شود. بیشتر مغازه ها با والورهای نفتی یا پیک نیک های کوچک گازی گرم می شوند و در برخی مغازه ها که متعلق به تجار و فروشندگان فرش است، می توان ردپایی از بخاری های برقی را هم دید که با توجه به مصرف بالای برق و هزینه های برق تجاری، برای بیشتر بازاریان به صرفه نیست.

فروش نفت در بازار رونق خاصی دارد و فروشندگان نفت با چرخ درمیان مغازه ها می گردند و به حجره داران در پیت های کوچک، نفت می فروشند. والورهای نفتی محبوبیت خاصی درمیان بازاریان دارند، چراکه زحمت پرکردن کپسول گاز را هم ندارد، اما همین والورها بارها موجب آتش سوزی دربازار شده که به خاطر واکنش سریع مغازه دارها کنترل شده است.

  • تدابیر مسئولان

غلام بقایی از بازاریان تبریز و عضو هیأت مدیره دالان حاج علی راسته بازار با بیان اینکه در 10سال گذشته و بعد از آتش سوزی آبان سال88، اقدامات ایمنی خوبی دربازار اجرا شده است، می گوید: این اقدامات متنوع و قابل تقدیر است و معمولا هزینه ای هم از بازاریان برای این اقدامات گرفته نشده است، اما این اقدامات بیشتر برای بعد از حادثه است.

وی ادامه می دهد: دربخش های مختلف بازار شیرهای هیدراته تعبیه شده یا کپسول های آتش نشانی نصب شده که می تواند در صورت وقوع آتش، مهار آن را سریع تر کند، اما چرا برای قبل از آتش و جلوگیری از وقوع آن اقدامی صورت نمی گیرد و همه بازاریان با استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد ناخواسته در وقوع احتمالی آتش سوزی سهیم می شوند.

  • استفاده از تجربه شهرهای تاریخی دیگر

یک کارشناس میراث فرهنگی و بناهای تاریخی نیز با بیان اینکه مشکل سامانه های حرارتی برای بناهای تاریخی در بیشتر مناطق مهم جهان حتی داخل کشور حل شده است، می گوید: به عنوان مثال در داخل کشور و در نمونه بازار تاریخی اصفهان رد پایی سامانه های حرارتی مرکزی را مشاهده می کنیم که مانند یک پکیچ بزرگ عمل کرده و به هر مغازه کانال کشی اجرا شده و سامانه گرمایشی مرکزی وجود دارد.

امید کرمی ادامه می دهد: دراین سامانه گرمایشی عملا امکان آتش سوزی وجود ندارد، چراکه سیستم خارج از محوطه بازار بوده و تجهیزات ایمنی استاندارد نصب شده و در مغازه ها هم اثری از والورهای نفتی نخواهد بود، علاوه بر اینکه با توجه به یکپارچه بودن این سامانه هزینه ها برای بازاریان هم سرشکن می شود و هزینه ها بسیار پایین می آید.

  • اقداماتی برای جلوگیری از آتش سوزی

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هرگونه لوله کشی گاز دربازار تبریز ممنوع است، می گوید: لوله کشی گاز با تخریب و سوراخ کردن بنا همراه است و به چهره تاریخی بازار هم صدمه می زند. باتوجه به ثبت جهانی بازار نمی توان با لوله کشی گاز دراین فضا موافقت کرد و ازسوی دیگر با توجه به گستردگی بازار حفاری برای جا گذاری لوله های گاز هم خسارت هایی به کالبد بازارخواهد داشت.

مرتضی آبدار ادامه می دهد: البته با توجه به اقدامات گسترده ای که در 10سال گذشته اجرا شده، می توان گفت تجربه تلخ آبان 88 و آتش سوزی چند روزه بازار با احتمال بسیار کمی روبه رو است و کنترل چند ساعته بازار در آتش سوزی اردیبهشت ماه با استفاده از 30شیر هیدراته، دلیلی بر این مدعاست.

وی می افزاید: 2اقدام اساسی تخلیه انبارهای مستعد آتش سوزی و همچنین نصب تجهیزات هوشمند اعلام حریق را انجام داده ایم که البته مشارکت بازاریان در تحقق این دو اقدام به صورت کامل موثر است، اما مطالبه اصلی، سامانه حریق یکپارچه است که رایزنی های متعددی در این زمینه هم اجرا شده اما نتیجه عملی دراین زمینه با توجه به هزینه بر بودن آن و همچنین گستردگی اجرا، نیاز به زمان و برنامه ریزی بیشتری دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 67

به "سایه آتش برسر بازار بزرگ تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه آتش برسر بازار بزرگ تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید