سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا ، کلاهبرداران بین المللی کرونا چگونه جیب شما را خالی می نمایند؟

به گزارش مجله پیوند، جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا با تشریح جزئیات گفت که مجرمان بین المللی از اضطراب ناشی از شیوع کرونا برای کلاهبرداری آنلاین از آسیب دیدگان استفاده می نمایند.

سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا ، کلاهبرداران بین المللی کرونا چگونه جیب شما را خالی می نمایند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار کاظم مجتبایی جانشین رئیس پلیس بین الملل ناجا گفت: سازمان اینترپل مردم را تشویق می نماید هنگام خرید لوازم پزشکی به صورت آنلاین در طول بحران بهداشت فعلی، با احتیاط عمل نمایند، این در حالی است که مجرمان از این شرایط برای اجرای طیف های مختلف کلاهبرداری اقتصادی استفاده می نمایند.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: به دلیل بیماری همه گیر کووید-19 و نبود ماسک های جراحی و سایر تجهیزات پزشکی در فروشگاه های خرده فروشی در کشورهای درگیر که متقاضی زیادی دارند، مغازه های جعلی، وب سایت ها، حساب های شبکه های اجتماعی و آدرس های ایمیل که ادعای فروش این اقلام را دارند، به صورت آنلاین گسترش یافته است به گونه ای که زمینه را برای سوء استفاده کلاهبرداران سایبری و سوء استفاده آنها از قربانیان با وعده ارائه ماسک و لوازم وعده داده شده فراهم می نماید.

وی به نمونه های کلاهبرداری کرونا ویروس اشاره و بیان نمود: در کلاهبرداری تلفنی، مجرمان ضمن تماس با افراد تظاهر می نمایند کلینیک یا مسئولان بیمارستان هستند و مدعی می شوند یکی از بستگان قربانی به این ویروس بیمار شده و درخواست پرداخت هزینه های درمانی را می نماید.

جانشین پلیس بین الملل ناجا ادامه داد: در جرم فیشینگ، ایمیل هایی که ادعا می شوند از مقامات بهداشت ملی یا جهانی هستند، با هدف فریب افراد برای به به دست آوردن اعتبار شخصی یا جزئیات پرداخت یا باز کردن فایل پیوست حاوی بدافزار ارسال می گردد.

سردار مجتبایی اعلام نمود: در بسکمک موارد، کلاهبرداران شرکت های قانونی را جعل می نمایند، آنها با استفاده از نام های مشابه، وب سایت ها و آدرس های ایمیل برای فریب عموم مردم با استفاده از ایمیل و ارسال پیغام روی سیستم عامل های شبکه های اجتماعی به اطلاعات محرمانه دسترسی پیدا می نمایند.

این مقام ارشد انتظامی اضافه نمود: هرکسی که به فکر خرید آنلاین لوازم پزشکی است باید لحظه ای تأمل و اطمینان پیدا کند که با یک شرکت معتبر سر و کار دارد، در غیر این صورت ممکن است پول وی به حساب مجرمان واریز گردد.

وی توضیح داد: تا به امروز، سازمان اینترپل با حدود 30 پرونده کلاهبرداری مربوط به کووید-19 با پیوندهایی به آسیا و اروپا کمک رسانده که این امر منجر به مسدود شدن 18 حساب بانکی و بلوکه شدن بیش از 730 هزار دلار در معاملات مشکوک به کلاهبرداری شده است.

سردار مجتبایی با تاکید بر همبستگی جمعی و هماهنگ با پیوندهای بین المللی به منظور پیشگیری از کلاهبرداری اینترنتی در تهیه تجهیزات پزشکی، به شهروندان توصیه کرد: قبل از هرگونه خرید، شرکت با فردی که کالای مورد نظر را ارائه می دهد را تأیید کنید.

این مقام ارشد انتظامی بر آگاهی شهروندان به وب سایت های جعلی تاکید و اضافه نمود: مجرمان غالباً از یک آدرس وب استفاده می نمایند که تقریباً به نظر می رسد به عنوان یک دامنه قانونی است، مانند abc.org به جای abc.com.

وی ادامه داد: آنالیز های آنلاین یک شرکت را قبل از خرید آنالیز کنید، به عنوان مثال، آیا شکایات سایر مشتریان در خصوص عدم دریافت اقلام وعده داده شده وجود داشته است؟

جانشین پلیس بین الملل با بیان اینکه اگر از شما خواسته شد تا به حساب بانکی واقع در کشور دیگری نسبت به مکانی که شرکت در آن واقع شده است پرداخت کنید، احتیاط نمایید، گفت: بر روی لینک ها یا پیوست هایی که از یک فرستنده ناشناخته آمده و منتظر دریافت آنها نیستید، کلیک نکنید.

سردار مجتبایی در انتها توصیه کرد: نسبت به ایمیل های ناخواسته ارائه تجهیزات پزشکی و یا درخواست اطلاعات شخصی خود برای آنالیز های پزشکی احتیاط کنید، مقامات قانونی بهداشت و درمان به طور معمول با این روش با افراد عمومی تماس نمی گیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 354

به "سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا ، کلاهبرداران بین المللی کرونا چگونه جیب شما را خالی می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوء استفاده مجرمان بین المللی از اضطراب کرونا ، کلاهبرداران بین المللی کرونا چگونه جیب شما را خالی می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید