شاخص بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی

به گزارش مجله پیوند، به گزارش خبرنگاران، فرایند نوسانی بازار سهام در سال گذشته در جریان معاملات سال 1400 ادامه دار است. شاخص حرکت نوسانی خود را ادامه می دهد و همچنان در یک فرایند نزولی در حال حرکت است.

شاخص بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند تعداد فاکتورهای زیادی در سال 1400 وجود دارد که در بازار سرمایه تاثیر می گذارند. قرارداد 25 ساله با چین و جلسه 5+1 برای رسیدگی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام عواملی هستند که در چند روز اخیر ایجاد شدند و طبیعتا در رفتارهای هیجانی موچود در بازار سهام تاثیر می گذارد.

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با خبرنگاران درباره رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه گفت: با توجه به افزایش حجم عرضه در ماه های گذشته و ورود نقدینگی کم به بازار قدرت فروشندگان کاهش پیدا نموده است. با توجه به کاهش حجم معاملات در ابتدای معاملات سال 1400 می توان گفت بازار در حالت رکود باقی مانده است و تحرکات زیادی در بازار دیده نمی گردد.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند با توجه به کاهش قذرت خرید سهامداران و ادامه فرایند خروج نقدینگی از بازار فرایند منفی در شاخص ادامه دار است. افزایش حجم عرضه در نمادهای بزرگی همچون وتجارت، وبصادر، خودرو و خساپا نشان می دهد که حقوقی ها که در آخرین روزهای معاملات سال 99 از بازار حمایت هایی می کردند، در حال حاضر حمایتی انجام نمی دهند.

بازار سهام در جریان معاملات امروز شاهد قفل بودن تعداد زیادی از نمادها در ضف فروش بود که این مساله نشان دهنده رفتارهای هیجانی در بازار و از طرفی کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس نشان دهنده آن است که بازار همچنان احتیاج به نقدینگی و بازگشت اعتماد دارد.

رضایتی با بیان اینکه الزام صندوق ها برای ورود به بازار تا حدودی بازار را حرکت داد و توانست با تزریق حدود 9 هزار میلیارد تومان به بازار یاری کند، اما در حال حاضر همانطور که پیش بینی می شد آن حجم از نقدینگی برای بازار کافی نبود و پس از مدت کوتاهی فرایند تعادلی فرایند نزولی شاخص برگشت.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1042

به "شاخص بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس تحت تاثیر رفتارهای هیجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید