عوارض جبران ناپذیر مصرف مکمل های ورزشی و دارو های تقلبی

به گزارش مجله پیوند، محمدرضا شانه ساز با اشاره به اینکه مصرف مکمل های ورزشی و دارو های تقلبی و بی کیفیت در درازمدت عوارض جبران ناپذیری ایجاد می نماید، گفت: بر اساس گزارش بسیاری از متخصصان غدد و زنان کشور، علت عمده ناباروری، استفاده از فرآورده های بی کیفیت و تقلبی بدن سازان در سنین جوانی است.

عوارض جبران ناپذیر مصرف مکمل های ورزشی و دارو های تقلبی

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدرضا شانه ساز رییس سازمان غذا و دارو در اولین جلسه گردهمایی بر خط (وبینار) در سال 1400 با معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار گردید، با تاکید براینکه اجرای سامانه تی تک (TTAC) یک تکلیف قانونی است، گفت: اقلام دارویی و کالا های سلامت محور در آمریکا حدود 3 تا 5 درصد، در اروپا 5 تا 7 درصد، در کشور های در حال توسعه 10 تا 15 درصد و در کشور های همجوار ایران بعضا تا 50 درصد تقلبی و قاچاق هستند، این در حالی است که در کشور ما به واسطه نظارت های اجرا شده این رقم در سطح کشور های آمریکایی و اروپایی است.

وی با بیان اینکه سامانه تی تک با هدف ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالا های سلامت محور که اغلب کالا هایی استراتژیک هستند، راه اندازی شده است، عنوان نمود: سامانه تیتک بر 2 بحث مقابله با قاچاق به داخل و خروج فراوریات با کیفیت داخلی به خارج از کشور نظارت دارد.

شانه ساز در ادامه اضافه نمود: بهره گیری از مشوق های لازم برای تامین کیفیت و تضمین اصالت کالا ها و نیز اهرم های قانونی و قضایی برای مقابله با قاچاق لازم است و هیچ مقاومتی توسط شرکت ها پذیرفته نخواهد بود.

وی با اشاره به امکانات مختلف سامانه تی تک تاکید نمود: ثبت و برچسب گذاری اقلام غذایی، آشامیدنی، تجهیزات پزشکی و آرایشی- بهداشتی به دلیل اهمیت شان برای سلامت مردم در سامانه TTAC بیش از پیش تسریع گردد تا افراد جامعه به راحتی امکان استعلام این اقلام را داشته باشند و از سلامت و صحت این اقلام قبل از مصرف مطمئن شوند.

مصرف منطقی دارو، از سیاست های جدی سازمان غذا و دارو

معاون وزیر بهداشت مصرف منطقی دارو را یکی از سیاست های جدی سازمان غذا و دارو دانست و گفت: داروخانه ها یکی از سایت های اصلی مصرف اصولی و منطقی داروهاست و نه صرفا فروش دارو، بنابراین باید حضور مسئول فنی داروساز در داروخانه ها برای مراجعین محسوس و قابل دسترس باشد.

وی با اشاره به اینکه در تاسیس داروخانه برای شخص موسس، امتیاز ویژه ای در نظر گرفته ایم، تاکید نمود: عرضه دارو باید تحت نظر مستقیم مسئول فنی و نه نسخه پیچ صورت گیرد. اقلام قابل عرضه در داروخانه ها اعم از دارو، فرآورده های آرایشی- بهداشتی، شیرخشک، تجهیزات پزشکی و حتی اقلام مصرفی باید تحت نظارت مستقیم داروساز داروخانه انجام گردد.

وی از مردم خواست در مراجعه به داروخانه ها تحت هیچ شرایطی دارو را از افرادی غیر از مسئول فنی داروخانه دریافت ننمایند و در صورت مشاهده این تخلف، مراتب را به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی محل اطلاع رسانی نمایند. معاونت های غذا و دارو نیز موظف به برخورد قانونی با این تخلفات هستند.

شانه ساز وجود 25 دانشکده داروسازی، تربیت تخصص های مختلف داروسازی و فراوری اقلام مختلف دارویی کشور را از دستاورد های نظام سلامت در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی گفت: نظارت بر واحد های عرضه اعم از داروخانه ها، فروشگاه های آرایشی- بهداشتی و تجهیزات پزشکی با تعداد محدود بازرسان در شان مردم ایران اسلامی نیست و این مردم هستند که با استفاده از سامانه تی تک می توانند به عنوان بازرسین سازمان غذا و دارو ناظر بر مصرف کالا های سلامت محور باشند. همچنین به وسیله برون سپاری باید نظارت ها و تعداد بازرسین ناظر افزایش یافته و شرکت های بازرسی شکل رسمی به خود بگیرند.

وی تاکید نمود: در حال حاضر بحث عرضه دارو های طبیعی و گیاهی جدی است؛ بنابراین در داروخانه های جدید باید بخش مجزایی جهت عرضه دارو های طبیعی و گیاهی در نظر گرفته گردد و در صورت بالا بودن حجم مراجعات، مسئول فنی جداگانه باید این خدمات را ارائه دهد تا به این احتیاج مردم هم پاسخ داده گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1052

به "عوارض جبران ناپذیر مصرف مکمل های ورزشی و دارو های تقلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جبران ناپذیر مصرف مکمل های ورزشی و دارو های تقلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید