فشار تورمی بهمن بر کدام دهک بیشتر بود؟

به گزارش مجله پیوند، آنالیز ها نشان می دهد تورم ماهانه به ثبت رسیده در سه دهک پردرآمد جامعه در بهمن در مقایسه با دیگر دهک ها بالاتر بوده است.

فشار تورمی بهمن بر کدام دهک بیشتر بود؟

به گزارش اکوایران، تورم ماهانه در بهمن ماه امسال 3.5 درصد برآورد شده است. تورم نقطه به نقطه در ماه میانی 53.4 درصد به ثبت رسیده که نسبت به ماه گذشته اش روندی صعودی داشته است. به بیان دیگر میانگین هزینه ای که یک خانوار ایرانی برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات در بهمن امسال نموده، نسبت به هزینه تهیه همین سبد در بهمن سال گذشته بالغ بر 53 درصد افزایش یافته است. تورم سالانه نیز در بهمن ماه به مرز 48 درصد رسیده، آنالیز ها نشان می دهد تورم سالانه به ثبت رسیده در بهمن ماه در 25 سال گذشته اقتصاد ایران بی سابقه بوده است.

تورم ماهانه دهک دهم که ثروتمندترین دهک جامعه به شمار میرود در بهمن ماه 3.8 درصد برآورد شده، این نرخ بالاترین تورم به ثبت رسیده در میان تمامی دهک ها محسوب می گردد. آنالیز ها نشان می دهد تورم ماهانه دهک های نهم و هشتم نیز در حدود تورم دهک دهم بوده است. در آن سو نیز پایین ترین تورم ماهانه در میان دهک ها به دهک اول که فقیر ترین گروه جامعه است تعلق دارد، نرخ تورم این دهک 3.2 درصد بوده است. به طور کلی می توان گفت که در بهمن ماه هرچه به سمت گروه های پر عایدی جامعه حرکت نموده شاهد تورم های بالاتر بوده ایم، به بیان ساده تر در بهمن فشار تورمی بر دوش ثروتمندان بیش از فقرا بوده است.

سهم خوراکی ها در سبد مصرفی خانوار کم عایدی بالاتر است، به بیان دیگر دهک های پایینی نسبت به دهک های ثروتمند به این دلیل که عایدی پایین تری دارند مجبورند نسبت بیشتری از عایدی خود را به خرید اقلام خوراکی اختصاص دهند. در آن سو سهم اقلام غیر خوراکی و خدمات در سبد مصرفی دهک های بالایی سهم بیشتری دارد. ار همین رو با توجه به تفاوت سبد مصرفی دهک ها با یکدیگر، تورم های متفاوتی را هم به ثبت می رسانند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1666

به "فشار تورمی بهمن بر کدام دهک بیشتر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار تورمی بهمن بر کدام دهک بیشتر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید