لزوم احیای سازمان ملی جوانان، سایه سنگین ورزش بر امور جوانان

به گزارش مجله پیوند، محمد سیمزاری در مصاحبه با خبرنگاران، با بیان اینکه پرداختن به موضوعات جوانان در جامعه جزو لاینفک امور اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است، گفت: مسائل مربوط به اشتغال، مسکن و ازدواج عمدتاً مربوط به جوانان است در حقیقت درصد کمی از جمعیت کشور هستند که مشمول این مسائل هستند ولی جوان نیستند.

لزوم احیای سازمان ملی جوانان، سایه سنگین ورزش بر امور جوانان

وی در پاسخ سوال خبرنگاران در خصوص احیای سازمان ملی جوانان گفت: بنده به شدت موافق احیای دوباره سازمان ملی جوانان هستم و یقین دارم که ادغام دو مجموعه سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان جفای بزرگی در حق جوانان بود.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل، ادغام ناشیانه این دو مجموعه را عامل مهمی در عدم رسیدگی تخصصی به مسائل جوانان مطرح کرد و افزود: وقتی سازمان ملی جوانان با اداره تربیت بدنی ادغام شد و تبدیل به سازمان ملی ورزش و جوانان شد، بنده در همان روز با نگارش مقاله ای اعتراض خود را اعلام کردم که چگونه کنندگان مجلس به این ادغام نامناسب و غیر اصولی رأی مثبت دادند.

سیمزاری از دیگر ادغام های غیر متوازن وزارت خانه ها را، ادغام وزارت صنایع با وزارت بازرگانی بیان نمود و گفت: وزارت صنایع در حیطه کاری خود، از تولید داخلی، کارگر و کارفرما دفاع می کرد اما وزارت بازرگانی طبیعتاً درصدد کنترل بازار و واردات محصولات خارجی است و در این صورت هر کدام فعالیت های ضد و نقیضی با اهداف متفاوت دنبال می کنند که ادغام این دو وزارتخانه نیز غیر اصولی و باعث ایجاد مسائل بزرگی در بحث اقتصادی و تولیدات داخلی است.

سایه سنگین ورزش بر مسائل جوانان در وزارت ورزش و جوانان

وی افزود: سازمان ملی جوانان در زمان فعالیت خود، در راستای تربیت و شکوفایی استعداد جوانان در بخش های مختلف، عملکرد مناسبی ارائه کرده بود اما با پیوستن به سازمان تربیت بدنی سایه سنگین ورزش بر مسائل مربوط به جوانان افتاد و عملاً رسیدگی به مسائل جوانان در حاشیه قرار گرفت.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل، خاطر نشان کرد: در سازمان ملی ورزش و جوانان فعالیت ها به گونه ای تعریف شده که جوانانی که ورزشکار هستند جوان هستند و جوانانی که مستعد فعالیت های اجتماعی، فلسفی، سیاسی، فرهنگی و.. هستند جوان نیستند در حقیقت جوانان تحت تأثیر ورزش قرار می گیرند و این ضعف بزرگی در حیطه رسیدگی به امور جوانان است.

مدیریت امور جوانان نیازمند تخصصی فراتر از ورزش است

سیمزاری گفت: بعد از ادغام در سراسر کشور مدیریت امور تربیت بدنی به شخصی که در امر ورزش تبحر دارد سپرده شده و همان شخص مدیر کلی ورزش و جوانان را برعهده دارد که این امر باعث شده بیشترین بها در این سازمان، به مسئله ورزش داده شود و از بقیه امور مربوط به جوانان غافل بمانند چون بعید است که شخصی در تمامی امور متخصص و کاربلد باشد و این امر مربوط به یک استان یا دو استان نیست در تمام کشور موضوع بر همین منوال است.

وی استقلال سازمان ملی جوانان را نیاز ضروری جامعه دانست و افزود: اگر در حوزه جوانان با جدیت و تخصص وارد عمل شود بسکمک از مسائل جامعه حل خواهد شد چرا که بیشتر مسائل موجود در جامعه مربوط به این قشر فعال و پویا است.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل با اشاره به چالش های موجود در بین جوانان و تسری این امور در کل جامعه، رفع نیازهای جوانان را جزو اولویت های اصلی مسئولین مربوطه مطرح کرد و گفت: نظام جمهوری اسلامی در مقابل نیاز جوانان و تلاش برای رفع آنها مسئله ای ندارد ولی چالش هایی که برای این افراد است برای کل جامعه نیز صدق می کند چون بیشتر نیازهای موجود در جامعه متوجه قشر جوان است و رفع آنها نیازمند برنامه های کلان با تصمیمات کلی است.

سیمزاری گفت: کشور ما مشکل لاینحلی ندارد بلکه مسائل موجود با برنامه ریزی و تخصص گرایی قابل حل بوده که بهره مندی از نیروی جوان از عوامل مؤثر در حل مسائل بشمار می رود.

عدم اعتماد به جوانان باعث کهولت و فرسودگی سیستم اداری کشور است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص علت کم توجهی به نیروی جوان در ادارات و پست های مدیریتی و اجرایی، اظهار کرد: بسکمک از مسئولین جرأت ریسک پایینی در این خصوص دارند که این باعث شده به جوانان اعتماد نکنند و در این میان سیستم اداری کشور دچار فرسودگی شده است.

این مقام مسئول، به قابلیت و توانایی بالای جوانان در اداره امور جامعه اشاره کرد و گفت: تجربه نشان داده که هر وقت به جوانان اعتماد شده است موفقیت بیشتری در مجموعه مورد نظر حاصل شده است و این امر دلیل روشنی بر ضرورت بهره گیری بیش از پیش از نیروی خلاق، مستعد و با نشاط جوانان است.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل با ابراز تأسف از عدم توجه به خطاب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب که جوانان هستند گفت: همچنان در بیشتر موقعیت های برنامه ریزی و اجرای امور، به جوانان بها داده نشده و تنها از افراد میانسال استفاده می شود که مغایرت اساسی با بیانیه گام دوم انقلاب و فرمایش رهبر معظم انقلاب دارد.

سیمزاری با تاکید بر استفاده از تجربیات افراد میانسال در امور مشاوره و تصمیم گیری، جایگاه اصلی جوانان را در سرعت بخشی و انجام خلاقانه امور مطرح کرد و گفت: با توجه به اینکه کشور در حال حاضر از نظر اقتصادی و نیز تحریم های وارده از سوی دشمن با مسائل عدیده ای روبرو است، سپردن امور و پست های حساس و تصمیمات اساسی به جوانان کار را سخت تر می کند بنابراین همگام با تجربیات و سوابق مدیران ارشد، جوانان نیز باید با توانایی و نیروی فعال و پویا پیش فرایند.

استفاده از تجربیات سالخوردگان در کنار حرکت فعالانه جوانان ضروری است

وی گفت: با همه این تفاسیر و ادله، همگامی افراد مجرب با جوانان عامل پیشرفت در امور خواهد شد به گونه ای که نباید فرد 70 ساله با کوله باری از تجربه را کنار گذاشت و صرفاً تاکید بر جوان گرایی داشت و دنبال کسب تجربه بود که باید به این امر اذعان داشت که تجربه را تجربه کردن خطاست.

مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل، بکارگیری افراد در جایگاه مناسب را از اصول توسعه و تعالی جامعه مطرح کرد و گفت: هر فردی از افراد جامعه باید با توجه به قابلیت و استعداد و توانایی تقسیم بندی شده و حتی از نیروی مسن نیز در جایگاه های مختلف تصمیم گیری بهره برد.

سیمزاری با ابراز امیدواری از توسعه جوان گرایی در استان اردبیل، اظهار کرد: ما در امور اجتماعی استانداری سعی داریم با کمک مدیران عالی استان، استانداری، معاونت سیاسی امنیتی و بقیه مدیران کل با استفاده از جوانان و نخبگان، مجموعه اداری را تا حد امکان به شرایط آرمانی نزدیک تر سازیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 717

به "لزوم احیای سازمان ملی جوانان، سایه سنگین ورزش بر امور جوانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم احیای سازمان ملی جوانان، سایه سنگین ورزش بر امور جوانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید