یورو کجا چاپ می گردد؟

به گزارش مجله پیوند، امروزه همه ما با واحد پولی یورو آشنا هستیم، اما بانک مرکزی اروپا که مسئول چاپ این اسکناس ها است چگونه شکل گرفته و چه اهمیتی در سازوکار مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد؟

یورو کجا چاپ می گردد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، تنها زمان کوتاهی بعد از توافق 6 کشور اروپایی برای تشکیل جامعه اقتصادی اروپا در سال 1957، به سرعت کشورهای اروپایی یکی پس از دیگری به این اتحادیه اقتصادی پیوستند و دیری نگذشت که اتحادیه اروپا با 27 کشور شکل گرفت.

رفته رفته این اتحادیه از یک معاهده صرف اقتصادی به یک همزیستی محکم منطقه ای تبدیل شد و حتی از پول مشترک خود یعنی یورو و کمی قبل تر از آن، تاسیس بانک مرکزی اروپا رونمایی کردند.

پی ریزی تشکیل بانک مرکزی اروپا در سال 1992 و در پی کوشش اتحادیه اروپا برای ایجاد اتحادیه اقتصادی و پولی برای کشورهای حوزه یورو انجام شد و در نهایت در یکم ژوئن 1998 بانک مرکزی اروپا به شکل کنونی کار خود را شروع کرد و یک سال بعد در سال 1999 اسکناس های تازه یورو چاپ و روانه بازارها شد.

امروزه در منطقه یورو 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند از یورو به اسم واحد پولی خود استفاده می نمایند. علاوه بر این 19 کشور، آندورا، موناکو، سن مارینو و واتیکان هم کشورهایی هستند که از یورو به اسم واحد پولی خود استفاده می نمایند اما حق چاپ یورو را ندارند.

مسئولیت چاپ اسکناس های یورو با بانک مرکزی اروپا و ضرب سکه ها بر عهده بانک های مرکزی کشورهای عضو منطقه یورو است. به همین علت، اسکناس ها در منطقه یورو یکسانند، اما سکه ها در کشورهای مختلف دارای تصاویر مختلفی هستند. این بانک، اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورویی چاپ می نماید.

سازوکار اجرایی بانک مرکزی اروپا

شورای مدیریت بانک مرکزی اروپا که شامل شش عضو هیات مدیره اجرایی و رییس (یا معادل آن) بانک مرکزی می گردد. از آنجایی که در سال های اخیر عضویت در منطقه یورو توسعه پیدا نموده، بنابراین شورای مدیریت افزایش یافته است.

این شورا دارای یک سیستم چرخشی حق رای در بین روسای بانک های مرکزی است (اعضای هیات مدیره حق رای دائمی دارند)، چرا که شورای مدیریت در حال حاضر آن قدر عظیم شده که همه اعضاء در هر جلسه ای قادر به رای دادن هستند.

مسئولیت اصلی بانک مرکزی مرتبط با هدف اصلی یعنی حفظ ثبات قیمت، تدوین نماینده سیاست های پولی است. این سیاست های پولی شامل اتخاذ تصمیم هایی در رابطه با اهداف اقتصادی، نرخ های بهره کلیدی، تامین ذخایر موجود در یوروسیستم و معین دستورالعمل هایی برای اجرای آن تصمیمات می گردد.

جلسات تصمیم گیری در رابطه با سیاست های پولی هر 6 هفته یکبار برقرار می شوند و بانک مرکزی اروپا نسبت به استدلال تصمیم گیری های خود بسیار شفاف عمل می نماید. این بانک پس از هر جلسه یک کنفرانس خبری برقرار می نماید و بعد از کنفرانس هم صورتجلسه مرتبط با آن جلسه را منتشر می نماید.

وظایف و اختیارات بانک مرکزی اروپا

اطلاعیه های بانک مرکزی اروپا (ECB) درباره سیاست های پولی بخشی از استراتژی ارتباطی این بانک است که در پی هماهنگی برداشت های عمومی از سیاست های پولی بانک مرکزی اروپا با اقدامات خود در بازارهای اقتصادی است.

وظیفه بانک مرکزی اروپا حفظ ثبات قیمت است، اما این ثبات قیمت به صورت تورم دو درصد تعریف شده که با استفاده از شاخص هارموهمه قیمت های مصرفی (HICP) میزان گیری می گردد. بر خلاف بانک مرکزی فدرال ایالات متحده، بانک مرکزی اروپا وظیفه ارتقاء حداکثر اشتغال را بر عهده ندارد.

این شورا هر دو هفته یکبار در فرانکفورت آلمان تشکیل می دهد. یکی از هر سه جلسه یک جلسه سیاست پولی است که در آن شورا ممکن است تغییراتی ایجاد کند. مطابق اعلامیه بانک مرکزی اروپا، این نهاد هر یک از این جلسات را به همراه یک کنفرانس مطبوعاتی دنبال می نماید که در طی آن رییس بانک مرکزی اروپا تصمیمات اتخاذ شده را در یک کنفرانس مطبوعاتی شرح می دهد.

بدین ترتیب، سرمایه گذاران، دلالان و تحلیل گران از نزدیک اعلامیه های بانک مرکزی اروپا (ECB) را برای هرگونه تغییر در نرخ سود مورد نظر برای وام به تسهیلات سپرده گذاری در منطقه یورو دنبال می نمایند، چرا که تاثیر این نرخ بهره در بقیه ارکان اقتصادی بسیار زیاد است و سودهای پرداخت شده به بدهی های دولت، شرکت ها و موارد شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد. به نوبه خود، نرخ بهره بر قیمت دارایی های دیگر تاثیر می گذارد.

اولین و آخرین رییس بانک مرکزی اروپا

مقر بانک مرکزی اروپا شهر فرانکفورت آلمان است که عظیم ترین مرکز اقتصادی در منطقه یورو به تعداد می آید. ویم دویزنبرگ، به اسم اولین رییس بانک مرکزی اروپا معرفی گردیده که در سال های 1998 تا 2007 در این سمت حضور داشت.

اما رییس کنونی بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد فرانسوی است که چندی پیش جانشین ماریو دراگی ایتالیایی رییس پیشین آن شد. لاگارد چهارمین رییس بانک مرکزی اروپا و نخستین زنی خواهد بود که در این سمت مشغول به فعالیت خواهد شد. وی که در سال 2011 به ریاست صندوق بین المللی پول منصوب شد و اولین زنی بود که این سمت را در اختیار قرار می گرفت. دوره ریاست لاگارد تا سال 2021 بود، اما وی به علت ریاست بر بانک مرکزی اروپا از سمت خود کنار رفت.

او پیش از ورود به صندوق بین المللی پول برای چهار سال وزیر امور اقتصادی و اقتصادی فرانسه بود. جالب است بدانید لاگارد در سال 2016 متهم به ارتکاب جرایم اقتصادی در زمان وزارت خود شد. وی در جریان رسیدگی مقصر شناخته شد اما به وسیله دادگاه محکوم نشد.

بعلاوه کریستین لاگارد در رتبه بندی 2018 مجله فوربس به اسم سومین زن قدرتمند دنیا پس از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و ترزا می، نخست وزیر انگلیس معرفی گردید. به علاوه او بیست و دومین شخص قدرتمند دنیا معرفی گردیده است. در این رتبه بندی او حتی بالاتر از تیمی کوک، رییس اپل ایستاد.

موافقان و مخالفان

به طور خلاصه، بانک مرکزی اروپا یک عضـو اجرائی اتحادیه اروپا به شـمار می رود. یکی از وظایف این بانک پائین نگه داشتن قیمت ها است. این بانک سعی می نماید تا ارزش رقابتی یورو را حفـظ نموده و در بازار پول ثبات و تعادل ایجـاد کند. بعلاوه، این بانک بر کار بانک های دیگر هم نظارت دارد.

از سوی دیگر، بانک مرکزی اروپا برای معین نرخ بهره بانک های مرکزی کشورهای عضو هم رهنمود می دهد و به این ترتیب نرخ بهره را در بازار کنترل می نماید. برای مثال، در سال 2014 بانک مرکزی اروپا برای اولین بار در تاریخ خود قصد داشت نرخ بهره را در یکی از اصلی ترین وام های خود به زیر صفر برساند.

اما بانک مرکزی اروپا هم چون هر نهاد دیگری موافقان و مخالفانی دارد که هر یک به دلایل خاص خود از این نهاد دفاع یا نسبت به آن انتقاد می نمایند؛ از نظر موافقان، وجود این نهاد برای حرکت آرام و روان منطقه یورو الزامی است. آنها بعلاوه بر این باورند که سیاست های پولی این نهاد به اتحادیه اروپا در دستیابی به یک بازار واحد یاری می نماید.

این در حالی ست که مخالفان این نهاد معتقدند که امکان ایجاد و پس از آن هم حفظ واحد پول یکسان برای کشورهایی با الگوهای متفاوت رشد و پیشرفت وجود ندارد، چرا که شرایط آنها با هم فرق دارد. به علاوه آنها از عدم استقلال این روزهای این نهاد و سلطه اعضای پرنفوذ بر آن ابراز نارضایتی می نمایند.

بانک مرکزی اروپا و ارز دیجیتال

اما یکی از چدیدترین چالش سیستم اقتصادی اروپا که به یورو سیستم معروف است، نحوه روبرو کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ارزهای دیجیتال یا رمزارزها است. برخلاف بیشتر بانک های مرکزی پیشرو دنیا، بانک مرکزی اروپا تا به امروز کمتر روی خوش به ارزهای دیجیتالی نشان داده و همین مساله هم به محلی برای اختلاف نظر اعضای منطقه یورو تبدیل شده است.

در ماه مارس کریستین لاگارد-رییس بانک مرکزی اروپا- در مصاحبه با شبکه بلومبرگ گفته بود برنامه هایی برای راه اندازی ارز دیجیتالی یورو وجود دارد، اما انتظار نمی رود این مهم تا چهار سال دیگر اتفاق بیافتد. هنوز یورو دیجیتالی به طور رسمی به تصویب سیاست گذاران این منطقه نرسیده است.

آخرین تصمیم برای نجات منطقه یورو

در حال حاضر و طبق ارزیابی های انجام شده به وسیله بانک مرکزی اروپا، رشد فراوری ناخالص داخلی حقیقی سالانه 3.3- درصد برای سال 2020، رشد 3.9 درصد برای سال 2021، رشد 4.2 درصد برای سال 2022 و رشد 2.1 درصد برای سال 2023 پیش بینی می گردد.

سیاست های پولی تازه این بانک که در 8 محور بیان شده، بیانگر این واقعیت است که بانک های مرکزی در دنیا با رویکردی فعالانه برای خروج هرچه سریعتر اقتصاد از بحران به ایفای نقش می پردازند. این تصمیمات شامل تغییر در نرخ های بهره، حمایت های نقدی از بنگاه های فراوریی، سیاست های تسهیل مقداری و خرید دارایی از بنگاه ها و… است.

وبسایت بانک مرکزی اروپا

برای دسترسی به پایگاه اینترنتی بانک مرکزی اروپا می توانید به آدرس https://www.ecb.europa.eu/ مراجعه کنید.

اینستاگرام بانک مرکزی اروپا

بعلاوه این نهاد آخرین اخبار و اطلاعات رسمی خود را در صفحه اینستاگرام خود به آدرس https://www.instagram.com/europeancentralbank منتشر می نماید.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1209

به "یورو کجا چاپ می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یورو کجا چاپ می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید