مسکن در ارزان ترین منطقه تهران متری چند است؟ ، مقایسه حق مسکن کارگران با نرخ اجاره یا خرید مسکن

به گزارش مجله پیوند، حق مسکن کارگران برای سال جاری اگرچه در صورت تصویب دولت، با افزایش 200 درصدی به 300 هزار تومان خواهد رسید اما با توجه به نرخ خرید و اجاره مسکن، این آیتم در فیش حقوقی بیشتر جنبه تزئینی دارد.

مسکن در ارزان ترین منطقه تهران متری چند است؟ ، مقایسه حق مسکن کارگران با نرخ اجاره یا خرید مسکن

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، از اواخر دهه هفتاد ردیفی با عنوان حق مسکن برای یاری به هزینه های مربوط به خرید یا اجاره خانه به فیش حقوقی مشمولان قانون کار اضافه شد. طی سال های گذشته اعمال تغییر در میزان حق مسکن همیشه با حواشی همراه بود، به عنوان نمونه حق مسکن در سال 93 از 20 هزار به 40 هزار تومان افزایش یافت اما پس از دو سال در هیأت دولت تصویب شد و از مهر ماه سال 95 مبلغ 40 هزار تومان برای این مؤلفه در نظر گرفته شد.

سال جاری نیز فرایند مشخص حق مسکن با بعضی حواشی همراه بود به گونه ای که پس از گذشت سه ماه از سال، شورای عالی کار دو روز قبل برای مشخص حق مسکن تشکیل جلسه داد و اعضای شورای بر روی افزایش 200 هزارتومانی حق مسکن و افزایش از 100 به 300 هزارتومان به اجماع رسیدند. در صورت تصویب نهایی در دولت، اگرچه این ردیف نسبت به سال های قبل از رشد بهتری برخوردار خواهد شد اما با توجه به شرایط بازار مسکن و فرایند تصاعدی قیمت خرید و اجاره، قطعاً ارقامی در حد 300 هزار تومان هیچ نقشی در جبران هزینه های مربوط به مسکن کارگران ندارد.

در جدول زیر جزئیات مربوط به مقایسه حق مسکن با دو مؤلفه متوسط اجاره بها (برای هر متر مربع واحد مسکونی) و متوسط خرید هر متر مربع واحد مسکونی در دهه 90 آمده است. (ارقام به تومان است)

البته آنطور که اظهارات مسئولان حوزه کار و البته ارقام ناچیز مربوط به این بخش نشان می دهد، به نظر می رسد حق مسکن بیشتر مؤلفه ای برای افزایش میزان دستمزد است و ذکر عنوان حق مسکن تنها یک اسم بوده و ربطی به جبران هزینه های مسکن ندارد.

به عنوان مثال بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه 9 تهران به عنوان یکی از مناطق متوسط نشین، به طور میانگین 11 میلیون و 480 هزار تومان بوده است که با پس انداز یک سال حقوق 3 میلیون تومانی یک کارگر و بدون اینکه از این حقوق برای سایر هزینه ها همچون خورد و خوراک، قبوض، حمل و نقل، هزینه های جاری و … استفاده گردد، تقریباً می توان 3 متر از یک واحد 60 متری را خریداری کرد و برای خرید کل خانه در صورت ثابت ماندن تمامی قیمت ها، 20 سال زمان احتیاج است.

در خصوص ارزان ترین منطقه تهران نیز باید گفت در منطقه 18 با میانگین قیمت هر متر 7 میلیون و 740 هزار تومان نیز با حق مسکن 300 هزار تومانی، با احتساب حقوق ماهانه 3 میلیون تومان، یک کارگر پس از یک سال پس انداز حقوق خود، تنها می تواند تقریباً 8 متر از یک واحد 60 متری را خریداری کند.

  • جزئیات افزایش تسهیلات مسکن بازنشستگان فاقد مسکن
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 462

به "مسکن در ارزان ترین منطقه تهران متری چند است؟ ، مقایسه حق مسکن کارگران با نرخ اجاره یا خرید مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکن در ارزان ترین منطقه تهران متری چند است؟ ، مقایسه حق مسکن کارگران با نرخ اجاره یا خرید مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید