نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن را بشناسید ، انفجار مرگبار در بدنه کشتی های متجاوز به ایران

به گزارش مجله پیوند، توانمندی و ساخت موشک های کروز یکی از دانش های استراتژیک و راهبردی در نبردهای گوناگون است.

نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن را بشناسید ، انفجار مرگبار در بدنه کشتی های متجاوز به ایران

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاوردهای بزرگ کشورمان در عرصه فناوری های نظامی و قدرت دفاعی کشور است. نقطه شروع این پیشرفت را می توان شروع جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشورها دانست.

توان موشکی ایران قدرتی است که از مهندسی معکوس شروع شد و امروزه به عنوان یک دانش بومی و داخلی مطرح است.

حضور شرکت های دانش بنیان و کمک به صنایع نظامی و موشکی ایران اسلامی در سال های اخیر باعث شده تا در دوره های کوتاه پیشرفت های مهم و موثر در حوزه طراحی و ساخت موشک ها ایجاد شود.

طیف گسترده موشک های تولید شده در صنایع دفاعی کشورمان بسیار متنوع است به حدی که ما امروز از کوتاه بردترین موشک تا بلندبردترین آن ها را با قدرت های متنوع در اختیار داریم.

یکی از انواع این موشک ها، موشکهای کروز هستند که چندین سال است وارد صنایع نظامی جهان شدند و بسکمک از کشورها انواع مختلفی از موشک های کروز را در اختیار دارند.

استفاده از این موشک ها چندین مزیت دارد، ارزان قیمت بودن، توانایی پرواز و حرکت طولانی مدت تر و سرعت موشک های کروز از مهم ترین این ویژگی هاست.

مسئولان دفاعی کشورمان هم چند سال است که طراحی، ساخت و استفاده از موشک های کروز را در دستور کار خود قرار داده اند. یکی از این موشک ها، موشک کروز دریایی نصر است.

موشک کروز نصر

موشک کروز نصر از موشک های ساخت سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است که اولین بار در رزمایش وحدت 87 رونمایی و به سوی اهداف موردنظر شلیک شد. این موشک در انواع دریاپایه و هواپایه طراحی و ساخته شده است.

سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی وزیر اسبق دفاع 17 اسفند سال 88 در مراسم رونمایی از نخستین نمونه از موشک کروز نصر درباره این موشک گفت که موشک نصر یکی از نوع موشک های کروز است که می تواند شناورهای3هزار تنی را منهدم کند، این موشک در کلاس موشک های کوتاه برد است که در حال حاضر قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها را دارد و در آینده نزدیک امکان شلیک از بالگرد و زیردریایی نیز به قابلیت های تاکتیکی آن اضافه می شود.

با تولید انبوه این موشک و تحویل آن به نیروی دریایی سپاه و ارتش، توان دفاع دریایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

پس از اینکه نخستین نمونه موشک کروز نصر با کاربری دریایی به نیروهای مسلح کشورمان تحویل داده شد، 20 بهمن ماه سال 94 نیز نوع هواپایه این موشک با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر سابق دفاع و امیر سرتیپ شاه صفی فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به این نیرو تحویل داده شد.

سردار دهقان در مراسم تحویل دهی این موشک طی سخنانی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران به ویژه در عرصه های دفاعی را از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و شرح داد: دانشمندان و متخصصان توانمند سازمان هوافضای وزارت دفاع با روحیه جهادی و انقلابی، نیازمندی های راهبردی نیروهای مسلح را در حوزه های مختلف تامین می کنند.

وزیر سابق دفاع در تشریح موشک نصر هواپایه گفت که این موشک از قابلیت های بالایی برای انهدام اهداف مورد نظر برخوردار است. موشک کروز نصر هواپایه توان عملیاتی و قدرت تاکتیکی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بالا می برد. سیستم سلاح نصر هواپایه قابلیت نصب و بهره برداری بر روی انواع جنگنده ها را دارد.

مشخصات فنی موشک کروز نصر

وزن این موشک در حدود 350 کیلوگرم، طول آن در حدود 3/5 متر و قطر آن نیز در حدود 0/28 است. این موشک با یک کلاهک 150 کیلوگرمی می تواند با بُرد 25 کیلومتری و سرعتی در حدود یک ماخ انفجارهای مرگباری را در بدنه انواع کشتی های متجاوز به ایران اسلامی ایجاد کند.

این موشک چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که یکی از آن ها توانایی انهدام اهداف و نفوذ در بدنه شناورهایی با زره نیمه سنگین است. دیگر ویژگی مهم موشک کروز نصر دارابودن قابلیت هدایت تلویزیونی و راداری است که کاربر این موشک را قادر می سازد تا موشک را تا لحظه برخورد به هدف رهگیری و از اصابت آن به هدف موردنظر اطمینان حاصل کند.

ویژگی مهم بعدی موشک کروز نصر دارابودن قابلیت استفاده در لایه های دفاع ساحلی است که نیروهای مسلح کشورمان می توانند از آن به توان مکمل پدافند ساحلی در کنار سامانه های توپخانه ای استفاده کنند. البته مهم ترین ویژگی این موشک قدرت انهدام بالای آن برای شناورهای سنگین وزن همچون شناورهای سه هزار تنی دشمنان و نیروهای فرامنطقه ای حاضر در خلیج فارس است.

موشک کروز نصر را می توان از انواع پرتاب گرهای ساحلی و شناورهای موشک انداز نیز شلیک کرد.

موشک های کروز نصر هواپایه و دریاپایه

همانطور که در ابتدای این گزارش مطرح شد این موشک در دو نوع دریاپایه و هواپایه طراحی ساخته شده است. نوع هواپایه این موشک می تواند بر روی انواع هواپیماها، جت های جنگنده و بالگردها نصب شود.

موشک کروز نصر در رسانه های خارجی

پایگاه خبری شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارش خود با عنوان رونمایی از موشک کروز جدید ایران خبر داده بود و ویژگی های این موشک را تحلیل و بررسی کرده است.

پایگاه خبری ایران پراجکت در روزهای نخستین رونمایی از موشک کروز نصر در گزارشی به مراسم رونمایی این موشک با حضور سردار دهقان وزیر سابق دفاع پرداخت که در متن این گزارش با اشاره به سخنان وی درباره موشک نصر نوشت که این موشک قابلیت نصب بر روی انواع جت جنگنده را دارد. در ادامه این گزارش، یکی از ویژگی های این موشک ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشورمان قدرت تخریب و دقت بسیار بالا ذکر شده است.

سایت شبکه خبری ان بی سی نیوز با اشاره به موشک کروز نصر هواپایه (Nasr Air Launch Missile) درباره این موشک نوشت که ایران تولید موشک هواپایه بومی را شروع کرده و به گفته منابع ایرانی قصد تولید انبوه آن را دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 638

به "نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن را بشناسید ، انفجار مرگبار در بدنه کشتی های متجاوز به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن را بشناسید ، انفجار مرگبار در بدنه کشتی های متجاوز به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید