هر لامپی نخرید!

به گزارش مجله پیوند، لامپ های مختلف دارای طول عمر، مصرف سالانه و انتشار دی اکسید کربن متفاوتی هستند. بر اساس بررسیهای اجرا شده، لامپ های LED بالاترین طول عمر و کمترین میزان مصرف برق را دارند؛ همچنین باید توجه داشت که هنگام انتخاب، لامپ های استاندارد خریداری گردد.

هر لامپی نخرید!

به گزارش مجله پیوند، احتیاج مصرف لامپ در کل کشور حداکثر 100 میلیون شعله تخمین زده شده و این در حالی است که علی رغم توان فراوری داخلی، 60 درصد این لامپها وارداتی است. برای عمر مفید لامپ ها، استانداردهای متعددی وجود دارد، اما به طور میانگین می توان گفت که لامپ گازی سدیم 24 هزار ساعت، لامپ گازی متال 18 هزار ساعت، لامپ گازی جیوه 8000 ساعت، لامپ کم مصرف زیر 7000 ساعت و لامپ های ال ای دی 24 تا 48 هزار ساعت عمر مفید دارند.

در این بین، بعضی از لامپ های خارجی که در بازار وجود دارند، اطلاعات غلطی را روی بسته بندی برای فریب مخاطب درج نموده اند. به طور مثال ممکن است روی بسته لامپ توان آن را 22 وات نوشته، اما توان آن فقط 18 وات باشد و به همین دلیل ضروری است که شهروندان هنگام خرید لامپ های استاندارد را خریداری نمایند.

به همین دلیل، خمسه - عضو سندیکای صنعت برق - ضمن انتقاد به این مساله که لامپ های تقلبی در بازار زیاد شده است، به مجله پیوند گفت: آمار دقیقی برای این مساله وجود ندارد اما گاهی دیده می گردد که از نام شرکت های معتبر برای فراوری لامپ های تقلبی استفاده شده است. بعضی از شرکت های معتبر برای جلوگیری از این مساله از جوهری پاک نشدنی روی لامپ استفاده کردند که از هیچ طریقی امکان از بین رفتن این جوهر وجود ندارد، اما با این حال ضروری است که شهروندان نیز هنگام خرید دقت کافی را داشته باشند.

300 هزار لامپ غیراستاندارد از بازار تهران جمع آوری شد

به همین دلیل، شهریور سال جاری بازرسان استاندارد در جریان بازرسی از واحدهای صنفی خیابان لاله زار تهران، 300 هزار لامپ غیراستاندارد را توقیف و جمع آوری کردند. مدیرکل استاندارد تهران در این باره گفت: لامپ های کم مصرف مشمول استاندارد اجباری است و شهروندان باید در حین خرید، به استاندارد بودن کالای مورد نظر توجه نمایند.

به گفته وی، 26 واحد فراوریی لامپ در استان تهران دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد از این اداره کل هستند.

لازم به ذکر است که طول عمر لامپ های رشته ای 60 وات 1200 ساعت، لامپ کم مصرف 12 وات 8000 ساعت و لامپ ال ای دی 8 وات 25 هزار ساعت است. همچنین مصرف برق سالانه لامپ رشته ای 220 کیلووات ساعت، مصرف برق سالانه لامپ کم مصرف 45 کیلووات ساعت و مصرف برق سالانه لامپ ال ای دی 30 کیلووات ساعت است.

علاوه بر این، انتشار دی اکسید کربن در لامپ های رشته 170 کیلوگرم در سال در لامپ های کم مصرف 35 کیلوگرم در سال و در لامپ های ال ای دی 23 کیلوگرم در سال است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 200

به "هر لامپی نخرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر لامپی نخرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید