هشدار ؛ این توت ها را هرگز نخورید! ، آلودگی این توت ها با شستن بدتر می گردد

به گزارش مجله پیوند، مسوول مرکز پایش آلاینده های شهرداری مشهد گفت: میوه درختان توت شهری به مقدار زیادی آلوده است و باید از خوردن آنها خودداری کرد.

هشدار ؛ این توت ها را هرگز نخورید! ، آلودگی این توت ها با شستن بدتر می گردد

به گزارش خبرنگاران، رضا اسماعیلی روز سه شنبه گفت: آلاینده های هوا و ذرات معلق، ترکیبی از چندین آلاینده سمی و خطرناک هستند که طبق سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد، به طور میانه در سال 245 هزار تن انواع آلاینده های هوا منتشر می گردد که مقدار قابل توجهی از آنها به خصوص ذرات معلق در سطح شهر نشست می نمایند.

اسماعیلی اضافه نمود: نشست آلاینده ها تاثیر سویی بر پوشش گیاهی از جمله درختان سطح شهر دارد و نشست آلاینده ها روی برگ درختان منجر به مختل شدن فرایند فیزیولوژیکی درختان از جمله عمل فتوسنتز می گردد.

مسوول مرکز پایش آلاینده های شهرداری مشهد گفت: در مبحث کشاورزی شهری نیز میوه های شهری از جمله درختان توت کاشته شده در سطح شهر به ذرات معلق کاملا آلوده است و مصرف آن خطرناک است و بر سلامت شهروندان تاثیر مستقیم دارد.

اسماعیلی تاکید نمود: آلودگی این میوه با شستن نیز از بین نمی رود بلکه بیشتر به داخل میوه نفوذ می نماید بعلاوه بارش باران های اسیدی در شرایط هوای آلوده مقدار آلایندگی و خطر این میوه ها را دو چندان می نماید و این تصور که میوه درخت توت پس از باران تمیز و شسته شده است، بسیار اشتباه است.

وی از شهروندان خواست از خوردن میوه توت درختان سطح شهر خودداری نمایند و فقط از تماشا چشم انداز زیبای آن لذت ببرند.

مسوول مرکز پایش آلاینده های شهرداری مشهد گفت: در 64 روز گذشته از ابتدای سال تا کنون شهروندان مشهدی فقط پنج روز هوا با شاخص پاک را تنفس نموده اند و طی این مدت 43 روز نیز کیفیت هوا روی شاخص قابل قبول و 16 روز روی شاخص ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

کلانشهر 350 کیلومترمربعی مشهد با 723 کیلومتر گذرگاه محلی، خیابان و بزرگراه، 3.5 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

روند کنونی آلودگی هوای کلانشهر مشهد، که به طور معمول 70 درصد ناشی از فعالیت ناوگان حمل و نقل است، ظرف سالهای اخیر به دلیل تداوم پدیده خشکسالی همراه با افزایش حجم گرد و غبار و پایداری شرایط جوی، با سرعت رو به تشدید است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1701

به "هشدار ؛ این توت ها را هرگز نخورید! ، آلودگی این توت ها با شستن بدتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ؛ این توت ها را هرگز نخورید! ، آلودگی این توت ها با شستن بدتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید