چگونه Breath of the Wild همه چیز را برای زلدا تغییر داد؟

به گزارش مجله پیوند، سال ها پیش از آنکه توسعه بازی افسانه زلدا: اشک های پادشاهی (The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom) شروع شود و دقیقاً قبل از اینکه درهای نمایشگاه E3 2016 باز شود، به یاد دارم که به همراه چند رسانه در اتاقی نشسته بودیم و آن ها درباره این تصمیم نینتندو صحبت می کردند که چرا آن ها فقط با بازی افسانه زلدا: نفس وحش (The Legend of Zelda: Breath of the Wild) به لس آنجلس و E3 آمده اند.

چگونه Breath of the Wild همه چیز را برای زلدا تغییر داد؟

به وضوح به یاد دارم که حتی یکی از نویسندگان برجسته اعلام کرد که این بالاترین حد غرور و حرکت در مرز حماقت است. هرچند، چند نفر با این عقیده مخالف بودند.

دوران متفاوتی بود. کنسول Nintendos Wii U به شکستی فاجعه آمیز برای نینتندو تبدیل شده بود و دوران شکوه 3DS هم رو به اتمام بود. این شرکت اعلام کرده بود که در حال کار روی دستگاه تازهی با نام رمز NX (که بعدها به سوییچ تبدیل شد) است اما در آن زمان خبری از آن دستگاه نبود (این دستگاه چهار ماه بعد از آن E3 معرفی شد).

در سال 2016 انتقادها از تصمیم های تجاری نینتندو فراوان بود و کمبودی را در این زمینه شاهد نبودیم. با این وجود، در آن E3 نینتندو تنها با یک بازی توانست توجه ها را به خود جلب کند و رستگار شود. هیجان پیرامون نفس وحش (Breath of the Wild) به حدی بود که در روز آخر نمایشگاه، تعدادی از طرفداران به سمت غرفه نینتندو هجوم آوردند تا قبل از بسته شدن صف وارد شوند.

حس آن همانند یک لحظه خاص بود و آنچه پس از آن به وجود آمد، تتازه حیات نینتندو به رهبری یک بازی زلدا بود که این مجموعه بازی را از یکی از عزیزترین بازی های صنعت به یکی از بزرگ ترین بازی های آن تبدیل کرد.

سری بازی های افسانه زلدا همیشه مهم بوده اند. یکی از دلایل مهمی که مردم کنسول های نینتندو را می خرند، همین بازی های زلدا است و و یک تجارت پرسود در اطراف اسباب بازی ها، مجسمه ها، موسیقی متن و حتی کنسرت های مرتبط با زلدا وجود دارد. با این حال، وقتی صحبت از اعداد و فروش به میان می آید، این موضوع کاملاً ناسازگار به نظر می رسید.

قبل از بازی افسانه ی زلدا: نفس وحش، پرفروش ترین بازی در این مجموعه افسانه زلدا: پرنسس گرگ ومیش (The Legend of Zelda: Twilight Princess) بود که در سال 2006 منتشر شد. این بازی توانسته بود روی کنسول های Wii و GameCube فروش نزدیک به 9 میلیون نسخه داشته باشد. البته، این مقدار کمی نیست ولی با پرفروش ترین بازی های نینتندو هم قابل مقایسه نیست. برای مقایسه، بازی ماریو کارت در کنسول Wii توانست بیش از 37 میلیون نسخه و بازی New Super Mario Bros در همین کنسول توانست بیش از 30 میلیون نسخه فروش کند.

بازی Skyward Sword هم پس از Twilight Princess در سال 2011 برای Wii منتشر شد و آن بازی حتی نتوانست به فروش 4 میلیون نسخه ای برسد. یک الگوی آشنا در این زمینه وجود داشت. بازی تحسین شده Ocarina of Time که روی N64 عرضه شد، با فروش 7.6 میلیون نسخه ای پیروزیت خوبی را در زمینه فروش رقم زد اما دنباله آن یعنی Majoras Mask کمتر از نصف آن بازی (3.4 میلیون) فروش داشت. اولین بازی افسانه زلدا هم روی کنسول NES به 6.5 میلیون دست یافت و دنباله آن یعنی بازی The Adventure of Link حدود 4.4 میلیون فروش کرد.

مشاهده نوسان فروش بازی های نینتندو بین پلتفرم های این شرکت غیرعادی نیست، عمدتاً به این دلیل که خود کنسول ها از نظر محبوبیت و فروش بسیار متفاوت هستند. در واقع، اگرچه Wind Waker چیزی حدود 3 میلیون نسخه کمتر از Ocarina of Time فروخته است، مقدار فروش آن همچنان بیش از 20 درصد جامعه دارندگان این کنسول است، این در حالی است که مقدار فروش Ocarina of Time فقط در این زمینه کمی بهتر است و این نسبت نسبت به دارندگان کنسول N64 برای آن 23 درصد است.

با این حال، وقتی به بازی ها در یک پلتفرم یکسان نگاه می کنیم، زلدا معمولاً این عادت را دارد که بیش از نصف بازیکنان خود را بین دو نسخه از دست بدهد و وقتی هم از پیروز ترین و پرفروش ترین فرنچایزهای نینتندو صحبت می شود، زلدا پشت بازی هایی مثل ماریو، پوکِمون، ماریو کارت، اسمش بردارز و انیمال کراسینگ قرار می گیرد.

در این شرایط، بازی نفس وحش عرضه شد و معادله را تغییر داد. این بازی با بیش از 30 میلیون فروش (نسخه سوییچ به تنهایی 29 میلیون فروخته است)، جلوتر از پوکمون و ماریو قرار می گیرد و از نظر محبوبیت در نینتندو سوییچ هم رده سوپر اسمش برادرز (Super Smash Bros.) قرار می گیرد. بیشتر فرنچایزهای نینتندو در طول نسل سوییچ رشد قابل توجهی داشته اند اما این زلدا است که بیش ترین رشد را داشته و فروش افسانه زلدا: نفس وحش 240 درصد بیشتر از پرنسس گرگ ومیش بوده است.

این بازی قطعاً یک عرضه پیروزیت آمیز و بسیار بزرگ را تجربه کرد. بازی نفس وحش نقدهای بسیار مثبتی دریافت کرد و کمپین بازاریابی آن - از جمله آن نمایش حماسی E3 - توجه بسیاری را به خود جلب کرد. همچنین این تنها عنوان مهم نینتندو سوییچ در زمان عرضه بود که توجه تعداد بسیار بیشتری از افراد را نسبت به زمان عرضه Wii U به سوییچ جلب کرد. این روایت معروف است که نسخه کنسول نینتندو سوییچ بازی Breath of the Wild ، تقریباً 100 درصد فروش این بازی را به خود اختصاص داده بود و حتی در برخی از بازارها فروش نسخه سوییچ این بازی حتی از فروش خود کنسول سوییچ هم پیشی گرفته بود.

بازی های زلدا در بیشتر اوقات با نقدها فوق العاده و تحسن برانگیز آشنا هستند و عادت دارند که میانگین امتیاز 95 یا بالاتر را در متاکریتیک دریافت کنند و معمولاً برای شروع فروش خوبی را تجربه می کنند. Skyward Sword از آن نسخه هایی است که پیروزیت تجاری نسبتاً پایینی داشت اما توانست سریع ترین فروش میان بازی های زلدا در آمریکا را به دست آورد. در اروپا هم سریع ترین فروش میان بازی های زلدا در اختیار Wind Waker است، در حالی که این بازی در بین دیگر بازی های زلدا رتبه نهم فروش را در اختیار دارد. این نشان می دهد که اگرچه عرضه بزرگ و پیروزیت آمیز از نظر تجاری بسیار خوب است اما این چیزی نیست که شما را به 30 میلیون نسخه فروش برساند.

با این حال، بازی افسانه زلدا: نفس وحش به فروش خوب خود ادامه می دهد و این روند همچنان ادامه دارد. در آخرین گزارش مالی نینتندو، این شرکت اعلام کرد که این بازی بیش از 5 سال پس از عرضه بازی در 9 ماهی که به 31 دسامبر 2022 ختم شد، بیش از 2.4 میلیون نسخه فروش کرده است. اکنون بیش از 6 سال از عرضه بازی گذشته است، نفس وحش همچنان در فهرست 20 بازی پرفروش انگلستان دیده می شود.

درباره اینکه Mario Kart 8: Deluxe چگونه به فروش خود ادامه می دهد، حرف های زیادی زده شده است اما مجموعه بازی ماریو کارت همیشه فروش بالایی داشته است. با این حال چنین چیزی همیشه برای زلدا صادق نبود است و نفس وحش در اینجا یک مورد خاص است.

کلید این تغییر خود بازی است. برخلاف عناوین قبلی زلدا، بازی نفس وحش با مجموعه ای از مکانیک های تازه گیم پلی، بازیکن ها را قادر می سازد تا هر زمان که صلاح ببینند به اکتشاف و مقابله با چالش های درون بازی بپردازند. این نوع گیم پلی برآینده منجر به هزاران ویدیو، مقاله، استریم و کلیپ از بازیکنانی شده است که کارهای دیوانه وار در بازی انجام می دهند. همان طور که افراد تازهی به سراغ نینتندو سوییچ آمده اند و در پی یک بازی برای خرید (یا بهتر بگوییم، یک بازی دیگر برای خرید بعد از ماریو کارت) می گردند، زلدا هنوز هم یک بازی مورد بحث و بسیار توصیه شده است.

به همین دلیل است که Breath of the Wild توانسته کاری را انجام دهد که قبلاً هیچکدام از بازی های زلدا انجام نداده بودند و سال ها بعد از عرضه اش هم همچنان در فهرست پرفروش ترین ها واقع شده است. این همان چیزی است که نینتندو با Tears of the Kingdom به آن اتکا کرده است. توانایی ایجاد وسایل نقلیه به تنهایی یک فرصت قابل توجه برای گیم پلی برآینده و پدیدآورنده ای است که به راحتی می تواند سال ها پس از عرضه جامعه بازیکنان و طرفداران را مشغول نگه دارد.

همان طور که دیدیم، دومین بازی های زلدا روی یک کنسول می توانند در زمینه فروش مشکل ساز باشند و اگرچه سوییچ همچنان محبوبیت زیادی دارد اما با ورود به سال هفتم خود، سرعت آن در حال کاهش است. با این وجود، مقایسه بازی های قبلی زلدا در این زمینه چیز خاصی به ما نمی گوید چراکه معادله عوض شده است. این مجموعه امروز در سطح متفاوتی فعالیت می کند. حتی اگر فروش افسانه زلدا: اشک های پادشاهی همانند Majoras Mask و Skyward Sword پیش برود و کمتر از نصف نسخه قبلی خود بفروشد، باز هم دومین بازی بزرگ زلدا از نظر فروش خواهد بود.

منبع: Eurogamer

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1402 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1699

به "چگونه Breath of the Wild همه چیز را برای زلدا تغییر داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه Breath of the Wild همه چیز را برای زلدا تغییر داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید