کودتای نرم و خلأ قدرت در بولیوی

به گزارش مجله پیوند، پس از آنکه ارتش بولیوی به طور تلویحی گفت که دیگر از اوو مورالس حمایت نمی کند و گزارش سازمان کشورهای امریکایی هم تأیید کرد که در انتخابات 20 اکتبر بولیوی تقلب شده است، رئیس جمهوری بولیوی یکشنبه شب به وقت محلی استعفا کرد. او در یک سخنرانی تلویزیونی با اعلام کودتا علیه خود، تأکید کرد، برای منافع کشور کناره گیری می کند.

کودتای نرم و خلأ قدرت در بولیوی

به گزارش الجزیره، مورالس یکشنبه شب به وقت محلی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به مردم کشورش که حدود یک ماه است به خیابان ها آمده و از نتیجه انتخابات 20 اکتبر ابراز نارضایتی می کنند، گفت: برادران و خواهران می خواهم بگویم که [من استعفا می دهم اما] مبارزه اینجا تمام نمی شود. ما به مبارزه خود برای برابری و صلح ادامه خواهیم داد. این رهبر 60 ساله که طولانی ترین دوره ریاست جمهوری را در میان رهبران کشورهای امریکای لاتین داشته، در این سخنرانی، خود را قربانی کودتا نامید. پس از این سخنرانی که در واقع بیانیه استعفای مورالس بود، آلوارو گارسیا لینرا، معاون وی نیز گفت، استعفا می دهد. این استعفاها باعث خرسندی کسانی است که در حدود یک ماه اخیر علیه دولت مورالس و نتیجه انتخابات 20 اکتبر به خیابان ها آمده اند. در لاپاز، پایتخت بولیوی جشن و پایکوبی برپاشد اما همچنین گزارش هایی از وقوع ناآرامی های خشونت آمیز در نقاط مختلف پایتخت و برخی دیگر از شهرها مخابره می شد. مورالس در توئیتر نوشت، خانه اش در جوچابامبا مورد هدف گروه های خشن قرار گرفته است و پلیس را متهم کرد که به طور غیرقانونی مجوز دستگیر کردن او را صادر کرده است. البته رئیس پلیس بولیوی در یک مصاحبه تلویزیونی انکار کرد که برای مورالس مجوز دستگیری صادر شده است. ارتش هم در بیانیه ای گفت عملیات های هوایی و زمینی را برای خنثی کردن گروه هایی که اقدام های غیرقانونی انجام می دهند، آغاز کرده است.

پس از اینکه مورالس، معاون او، رئیس مجلس سنا و در یک کلام تمام کسانی که در سطح اول حکومت بودند، از مناصب خود استعفا دادند و از این روی، بولیوی یکشنبه شب با خلأ سیاسی شدید روبرو شد و اکنون هیچ کس نمی داند، رئیس جمهوری بعدی این کشور چه کسی خواهد بود. سازمان کشورهای امریکایی که تقلب در انتخابات 20 اکتبر بولیوی را تأیید کرده به مورالس این اجازه را داده بود که تا پایان دوره ریاست جمهوری اش که ژانویه 2020 است به کارش ادامه دهد تا انتقال قدرت در یک فرایند صلح آمیز انجام شود اما مورالس با استعفای ناگهانی خود همه چیز را به هم ریخت. حالا معلوم نیست انتخابات مجدد چه زمانی، با چه کاندیداهایی، در چه شرایط امنیتی و چگونه قرار است برگزار شود و نقش ارتش در دوره انتقالی چه خواهد بود. آنچه مسلم است مورالس قصد خروج از کشورش را ندارد. او در سخنرانی روز یکشنبه گفت: نیازی به فرار ندارم. می خواهم مردم بولیوی بدانند که من از هیچ کسی و هیچ چیزی را ندزدیده ام. اگر کسی فکر می کند ما داریم دزدی می کنیم سند و مدرک بیاورد.

واکنش ها به استعفای مورالس

استعفای آخرین بازمانده رهبران چپگرای موسوم به پینک تاید که در دو دهه اخیر در امریکای لاتین به قدرت رسیده بودند، واکنش های بسیاری را هم در امریکای لاتین و هم در خارج از مرزهای این منطقه به دنبال داشت. دیروز دوشنبه تقریباً تمام کشورهای امریکای لاتین به استعفای مورالس واکنش نشان دادند. اما واکنش ها به گونه ای بود که می شد آنها را به دو گروه تقسیم کرد؛ کشورهایی که تحت حاکمیت دولت های راست میانه یا راست افراطی هستند، نظیر برزیل و خوان گوآیدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا از استعفای مورالس استقبال کردند اما دولت های چپگرا که تعدادشان در امریکای لاتین کم نیست مانند نیکاراگوئه، ونزوئلا، کوبا و مکزیک نه تنها از مورالس حمایت و از استعفای او ابراز تأسف کردند بلکه اذعان به وقوع کودتا در بولیوی کردند. وزارت خارجه مکزیک حتی برای پناهندگی دادن به مورالس در صورت تمایل او، اعلام آمادگی کرد. آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری منتخب آرژانتین هم که هنوز کارش را رسماً آغاز نکرده گفت در بولیوی کودتا رخ داده است.

علاوه بر این واکنش ها، آنتونی گوترش، دبیر کل سازمان ملل نگرانی عمیق خود از اوضاع بولیوی را ابراز کرد و از تمام گروه ها و احزاب خواست از خشونت دوری کنند، تنش ها را کاهش دهند و حداکثر بردباری را داشته باشند. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس هم حوادث بولیوی را کودتا توصیف کرد اما وزارت خارجه روسیه بدون موضع گیری شفاف از نیروهای سیاسی بولیوی خواست خویشتندار باشند و مسئولانه عمل کنند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 57

به "کودتای نرم و خلأ قدرت در بولیوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودتای نرم و خلأ قدرت در بولیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید