کویت تاسیسات نفتی خود را به مزایده می گذارد

به گزارش مجله پیوند، یک مقام دولت کویت از وجود برنامه هایی برای به مزایده گذاشتن و فروش تاسیسات نفتی از جمله یک پالایشگاه نفت در جنوب کشور اطلاع داد.

کویت تاسیسات نفتی خود را به مزایده می گذارد

این مقام دولتی به العربی الجدید گفت که دولت در اوایل ماه مه (11 اردیبهشت تا 10 خرداد) برای جبران کسری بودجه یک پالایشگاه نفت متعلق به شرکت ملی نفت کویت، واقع در جنوب کشور را به وسیله مزایده و برای خرید به شرکت ها و موسسات مایل به شرکت در مزایده پیشنهاد می دهد.

این منبع که مایل به اعلام نامش نبود، اضافه کرد که فرایند فروش این برنامه شامل 82 واحد نفتی مانند فراوری نفت خام، بنزین، گازوئیل، نفت سفید و واحدهای جانبی از جمله خط لوله می گردد و بیشتر واحدهایی که در معرض مزایده و فروش قرار می گیرد ساخت شرکت های عظیم بین المللی مانند چرون، فوستر و فلور است.

پیش از این، بلومبرگ گزارش داده بود که دولت کویت مبلغی را از صندوق ذخیره این کشور که صندوق نسل های آینده نام دارد برداشت نموده است تا کسری بودجه ماهانه 3.3 میلیارد دلاری خود را جبران کند.

همچنین سهم هایی از شرکت تأمین سرمایه کویت و شرکت زین و شرکت ملی نفت کویت نیز در معرض فروش گذاشته می گردد. ارزش اسمی سهم شرکت ملی کویت 2.5 میلیارد دینار (8.3 میلیارد دلار) است.

از سوی دیگر، حجاج بوخدور، تحلیلگر اقتصادی کویت گفت که بحران اقتصادی فعلی سبب شده دولت به فکر راه چاره های مختلف از جمله فروش تاسیسات و دارایی های نفتی باشد تا بتواند نقدینگی اقتصادی را به ویژه با وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور فراهم کند.

دولت کویت فوریه گذشته در لایحه ای به مجلس این کشور خواهان دریافت مجوز برداشت حداکثر 5 میلیارد دینار (16.5 میلیارد دلار) از صندوق ذخیره ارزی این کشور شد.

به گزارش روزنامه کویتی القبس، دولت کویت علت این درخوست را جبران کسری بودجه عنوان نموده است.

دولت کویت تأکید نموده که این کشور به علت کاهش شدید درآمدهای نفتی با مسائل جدی اقتصادی روبرو است و انتظار می رود که مسائل تا چند سال ادامه پیدا کند و این بر خزانه دولت و شرایط نقدینگی در کشور تأثیر منفی می گذارد.

دولت کویت اضافه کرد که در چنین شرایطی ضروری است با تعدیل قانون مصوب در 1976 درباره صندوق ذخیره ارزی که صندوق ذخیره نسل های آینده خوانده می گردد به دولت اجازه داده گردد که برای جبران کسری بودجه از این صندوق برداشت کند به شرط آنکه این برداشت بیش از 5 میلیارد دینار (16.5 میلیارد دلار) در سال نگردد و همچنین دولت موظف به صرفه جویی و افزایش درآمد و متنوع کردن منابع اقتصادی گردد.

پیش از این منابع حکومتی در کویت خبر داده بودند که دولت این کشور تا به امروز 7.5 میلیارد دینار (حدود 25 میلیارد دلار) از این صندوق برداشت نموده است.

پیشتر نیز، خلیفه حماده، وزیر دارایی کویت در خصوص تداوم بحران کسری بودجه که منجر به ناتوانی دولت در پرداخت حقوق کارمندان دولت از سه ماه آینده می گردد، هشدار داده بود.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1079

به "کویت تاسیسات نفتی خود را به مزایده می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویت تاسیسات نفتی خود را به مزایده می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید