آخرین شرایط انتشار اُمیکرون در ایران ، اهمیت واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال

به گزارش مجله پیوند، دبیر کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا با بیان اینکه با توجه به درصد بالای واکسیناسیون جامعه و تزریق دز سوم، انتظار نداریم امیکرون مثل سایر کشور ها در ایران به سرعت درگیری ایجاد کند، گفت: این به دلیل مدت زمان کوتاهی است که از تزریق دز دوم گذشته است.

آخرین شرایط انتشار اُمیکرون در ایران ، اهمیت واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کرونا در جمع خبرنگاران، گفت: با توجه به آنالیز ها حدود 150 مورد ابتلا به امیکرون در استان های کشور داریم، ولی به دلیل واکسیناسیون انجام شده جای خوشبختی است که نسبت به کشور های دیگر از نظر واکسیناسیون به زمان فعلی نزدیک تر بودیم. با توجه به درصد بالای واکسیناسیون جامعه و تزریق دز سوم انتظار نداریم امیکرون مثل سایر کشور ها در ایران به سرعت درگیری ایجاد کند. این به دلیل واکسیناسیون و مدت زمان کوتاهی است که از تزریق دز دوم گذشته است؛ بنابراین سرعت توسعه امیکرون در ایران مانند سایر کشور ها نبوده است.

او تاکید نمود: از طرفی در کشور های دیگر به اندازه زیادی موارد آنالیز می شوند که از نظر ما با توجه به اینکه در بیشتر کشور ها مبتلایان، بیماری مختصر و متوسطی داشتند و بیماری شدید با درگیری ریوی بالا وجود نداشته است و بستری زیاد نبوده است، بنابراین شاید ضرورت انجام تست در حد وسیع با توجه به شرایطی که در کشور ما وجود دارد و بیشتر کیس های ما به صورت مایلد (خفیف) بوده است، به آن صورت مشهود نباشد.

تزریق واکسن و رعایت پروتکل ها را جدی بگیرید

جماعتی درباره احتمال بروز پیک با سویه امیکرون، ادامه داد: با توجه به انجام واکسیناسیون ممکن است تنها دو دز کافی نباشد؛ بنابراین ما اقدام به تشویق مردم به تزریق دز سوم می کنیم و افراد زیر 18 سال واکسیناسیون شوند و مردم دچار ساده انگاری نشوند. رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن از تاکیدات ما است.

درباره محدودیت های اجتماعی تصمیم گیری گردد

وی گفت: در مورد محدودیت های اجتماعی فکر می کنم باید تصمیم گیری گردد که از پیک جدیدی با امیکرون در کشور جلوگیری کنیم.

لزوم واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال

جماعتی در مورد برنامه واکسیناسیون افراد زیر 12 سال، توضیح داد: در جلسه کمیته علمی امروز مصوب شد افراد سنین 5 تا 11 سال الزام هست که در مورد واکسیناسیون شان تصمیم گیری کنیم. کمیته علمی قوی برای انتخاب نوع واکسن وجود دارد و تمامی یافته ها را دنبال می نمایند و هر واکسنی که از طریق سازمان غذا و دارو تایید گردد از نظر ما هم مورد تایید است.

وی ادامه داد: سازمان غذا و دارو زمانی مجوز می دهد که مطالعات کافی در آن رده سنی بر اساس کارایی واکسن و عدم عوارض جدی وجود داشته باشد. بر اساس اطلاعات فعلی واکسن سینوفارم و پاستوکووک برای واکسیناسیون 5 تا 11 سال مورد تایید است. تزریق واکسن به بچه ها بر اساس مطالعات نسبت به بالغین احتیاج به دز کمتری دارد.

جماعتی درباره تعداد آزمایشگاه های تشخیص امیکرون در کشور، گفت: تعداد آزمایشگاه مطرح نیست؛ چون از روز اولی که امیکرون در جهان شناسایی شد در ایران انستیتو پاستور کیت تشخیصی این سویه را ساخت و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار داد و تست بر اساس کرونا است که اگر مثبت گردد باید آنالیز گردد تا نوع سویه آن شناسایی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1417

به "آخرین شرایط انتشار اُمیکرون در ایران ، اهمیت واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط انتشار اُمیکرون در ایران ، اهمیت واکسیناسیون سنین 5 تا 11 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید