از انواع دستگاه های آبمیوه گیر کدامیک را بخریم؟

به گزارش مجله پیوند، انواع دستگاه های آبمیوه گیر مدرن، کار فراوری آب میوه از میوه های تر و تازه را به سادگی و سرعت انجام می دهند، طوری که آب در دلتان تکان نخورد. اما کار دستگاه های آبمیوه گیری، تنها محدود به گرفتن آب میوه نمی گردد و در بعضی دستگاه های آبمیوه گیری که چندکاره هستند، امکانات بیشتری هم در دستگاه تعبیه شده تا بتوانید در گستره بیشتری از آن ها بهره ببرید.

از انواع دستگاه های آبمیوه گیر کدامیک را بخریم؟

در ضمنً انواع دستگاه های آبمیوه گیری به جز چندکاره و یک کاره بودن، ویژگی های متفاوتی هم دارند که آن ها را از هم جدا می نماید. قطعاً دانستن ویژگی هر مدل آبمیوه گیر، می تواند در خرید یک دستگاه آبمیوه گیری مناسب، یاری زیادی به ما کند. بیایید به انواع مدل های آبمیوه گیری و کارایی و مزایا و معایب هرکدام نگاهی داشته باشیم تا بتوانیم آبمیوه گیری دلخواهمان را با آگاهی بیشتر انتخاب کنیم.

انواع دستگاه های آبمیوه گیر

از نظر عملکردی دو نوع دستگاه آبمیوه گیر خانگی داریم که یکی از آن ها قدیمی تر و دیگری نوتر و مدرن تر است. اما هر کدام، کار خود را آن طور که تعریف شده انجام می دهند.

 • یکی از انواع دستگاه های آبمیوه گیر خانگی آبمیوه گیر سانتریفیوژ و مدل دیگر آبمیوه گیر فشار (پرس) سرد است.
 • از نظر نوع کارایی هم آبمیوه گیرهای تک کاره و چندکاره را داریم که به ترتیب به آن ها خواهیم پرداخت.

دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ

یکی از انواع دستگاه های آبمیوه گیر همان دستگاه سانتریفیوژ است که سال های سال با آن در خانه هایمان آشناییم و در واقع، قدمتی بیش از آبمیوه گیر فشار سرد دارد.

آبمیوه گیر سانتریفیوژ یا جداساز دستگاهی است که در آن تیغه چرخانی داریم که میوه ها را اصطلاحاً به شکل پوره و له شده و خرد درمی آورد. پس از اینکه میوه ها با یاری تیغه چرخان که سرعت بالایی هم دارد، خرد شدند، وارد صافی فلزی گردانی می شوند که با سرعت می چرخد. با چرخش خود و به علت نیروی گریز از مرکز، آب میوه و تفاله را از هم جدا می سازد.

محصول این آبمیوه گیری کیفیت خوبی دارد اما از نظر غلظت و حجم، قابل قیاس با آبمیوه گیرهای فشار سرد نیست.

مزایای آبمیوه گیر سانتریفیوژ

 • طرز کار بسیار آسان
 • سرعت بالا در فراوری آبمیوه
 • قیمت پایینتر نسبت به نوع فشار سرد
 • جای بیشتر برای میوه و مواد غذایی و در نتیجه زمان کمتر برای آماده سازی و آبگیری آن ها نسبت به آبمیوه گیر فشار سرد

معایب آبمیوه گیر سانتریفیوژ

 • فراوری کف روی آب میوه به علت سرعت کار و چرخش سریع تیغه برش
 • فراوری آب میوه کمتر با غلظت پایین تر. به گونه ای که تفاله آب میوه هنوز آب دارد.
 • سر و صدا و گاه لرزش زیاد
 • کیفیت پایین تر آب میوه به علت چرخش با سرعت بالا و در نتیجه گرم شدن آب میوه که آنزیم ها و مواد معدنی مفید آب میوه را نابود نموده و می سوزاند.
 • زیاد برای آبگیری سبزیجات برگ دار و گیاهان و جوانه ها مناسب نیست و آب آن ها را به خوبی نمی گیرد.

آبمیوه گیرهای فشار (پرس) سرد

یکی از انواع دستگاه های آبمیوه گیر مدل فشار سرد یا عصاره گیر پرس سرد و دستگاهی نوتر است. آبمیوه گیر پرس جای خود را در میان خانواده ها پیدا نموده با پرس کردن میوه و سبزیجات و فشار بر روی آن ها میوه و سبزیجات را وارد یک راستا مارپیچ می نماید و با سرعت کم، سعی می نماید هر آنچه در جان میوه یا سبزی است را بیرون بکشد.

این مدل با سرعت کمی کار می نماید و صدای کمی هم دارد و درعین حال با حرکت نرم تری آب میوه را از میوه بیرون می کشد. نتیجه کار دستگاه آبمیوه گیر فشار سرد (عصاره گیر پرس سرد) یک آب میوه یا آب سبزی با کیفیت، غلیظ و سرشار از مواد مغذی است.

مزایای دستگاه آبمیوه گیر فشار سرد

 • فشردن مواد (شامل میوه و سبزیجات و گیاهان) به شکل آرام
 • فراوری آب میوه یا آب سبزی با حجم بیشتر نسبت به دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ
 • حفظ آنزیم ها و مواد معدنی مفید نوشیدنی (برعکس دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ که در آن بعضی مواد معدنی مفید، به خاطر گرمای دستگاه می سوزند و از بین می فرایند.)
 • 72 ساعت ماندگاری مواد معدنی و آنزیم ها در آب میوه یا سبزی گرفته شده
 • به علت سرعت چرخش پایین، فراوری گرمای دستگاه پایین بوده و در نتیجه مواد مغذی بیشتری در آب میوه و یا آب سبزی حفظ می شوند.
 • امکان آماده سازی مواد لازم برای تهیه غذا و تنقلات مانند: تهیه بستنی، شیر مغزدار، شکلات مغزدار، ماکارونی و غیره
 • مناسب برای آب گیری سبزیجات برگ دار و گیاهان و جوانه های گیاهان
 • غلظت و کیفیت بهتر آب میوه نسبت به دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ

معایب دستگاه عصاره گیر پرس سرد

 • دهانه کوچکتر برای ورود میوه و سبزیجات دارد و در نتیجه آن، احتیاج به خرد کردن بیشتر میوه و سبزیجات و افزایش هدر رفت زمان در این بخش را نسبت به دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ، سبب می گردد.
 • قیمت بالاتر نسبت به دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ
 • تعداد تعمیرکاران کمتر به علت نوتر بودن این سری دستگاه ها
 • فراوری آب میوه یا سبزیجات با سرعت کمتر نسبت به دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ (به علت سرعت چرخش پایین تر محور مارپیچ دستگاه های آبمیوه گیر فشار سرد)
 • وجود پالپ های بیشتر در آب میوه که درعین حال که غلظت آب میوه را بالا می برد. بعضی آن را نمی پسندند و دوست دارند آب میوه صاف شده بنوشند.

حالا برای انتخاب از بین انواع دستگاه های آبمیوه گیر سانتریفیوژ و فشار سرد یا همان عصاره گیر پرس سرد، به جز قیمت نهایی دستگاه به مثالی که در پایین آورده ایم هم توجه کنید:

اگر جزء آن دسته از مصرف نماینده های پرمصرف یا خانوارهای پرجمعیت هستید که مصرف آب میوه زیادی دارند، بهتر است به سراغ خرید دستگاه آبمیوه گیر فشار سرد بروید. چون دستگاه های فشار سرد %35 بیش از دستگاه های آبمیوه گیر سانتریفیوژ آب میوه ها را استخراج می نمایند.

دستگاه آبمیوه گیر تک کاره

از نظر نوع و مدل انواع دستگاه های آبمیوه گیر را به دو مدل تک کاره و چندکاره هم می توان تقسیم کرد. در مدل تک کاره، آبمیوه گیر وظیفه اصلی خود که فراوری آب میوه یا سبزیجات است را به خوبی انجام داده و روی آن متمرکز است.

برای تماشا آگهی های انواع آبمیوه گیری در خبرنگاران کلیک کنید

دستگاه آبمیوه گیر چندکاره

در دستگاه آبمیوه گیر چندکاره در کنار آب میوه یا آب سبزی گیری، قابلیت های دیگری هم نظیر آسیاب و مخلوط کن (در نوع سه کاره) گنجانده شده است. به هرحال هر چه قابلیت های دستگاهی بالاتر باشد، به شرط اینکه از پس آن قابلیتها به خوبی بر بیاید، می تواند انتخاب مناسبتری برای ما باشد. اما این را هم در نظر داشته باشید که انواع دستگاه های آبمیوه گیری چندکاره، قیمت بالاتری داشته، فضای بیشتری اشغال می نمایند و مصرف برق بیشتری هم دارند.

با توجه به مطالبی که در رابطه با انواع دستگاه های آبمیوه گیری (سانتریفیوژ، پرس سرد، چندکاره و یک کاره) بیان شد، باید با توجه به احتیاج، بودجه، تعداد افراد خانوار، فضای آشپزخانه، اندازه مصرف برق، تمایل به آب گیری از سبزی ها یا تنها میوه ها، تمایل به استفاده از آسیاب و مخلوط کن و موارد دیگر این شمایید که باید انتخاب کنید.

لطفاً در هر زمینه ای سوال بیشتری داشتید در بخش نظرات بپرسید. امیدواریم خرید خوبی داشته باشید و از دستگاه آبمیوه گیری نو و زیبای خود لذت ببرید.

***

آگهی های آبمیوه گیری را در خبرنگاران ببینید
منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1559

به "از انواع دستگاه های آبمیوه گیر کدامیک را بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از انواع دستگاه های آبمیوه گیر کدامیک را بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید