استرالیا در گشت زنی دریایی، آمریکا را همراهی نمی کند

به گزارش مجله پیوند، استرالیا ضمن ابراز نگرانی در مورد اقدامات اخیر پکن در منطقه و تاکید بر همکاری خود با واشنگتن، اظهار داشت در گشت زنی های دریایی آمریکا در دریای جنوبی چین حضور پیدا نخواهد کرد.

استرالیا در گشت زنی دریایی، آمریکا را همراهی نمی کند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش به نقل از وب سایت وزارت خارجه آمریکا، وزرای خارجه و دفاع آمریکا و استرالیا در بیانیه مشترکی که در مورد روابط دو جانبه صادر کردند ضمن ابراز نگرانی خود از اقدامات اخیر چین در منطقه بر همکاری دو کشور تاکید کردند، اما استرالیا بیان کرد در گشت زنی مشترک در دریای جنوبی چین، آمریکا را همراهی نخواهد کرد.

روز گذشته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور میزبان همتایان خود از استرالیا بودند.

ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا، و لیندا رینولدز، وزیر دفاع این کشور برای شرکت در سی امین جلسه مشاوره وزرای آمریکا و استرالیا در سال 2020 به واشنگتن سفر کردند.

در بیانیه ای که پس از ملاقات این مقامات منتشر شد، آمده است: در این ملاقات مقامات دو کشور نگرانی های عمیق خود را از کوشش های چین برای تضعیف چارچوب یک کشور دو سیستم اعلام و از کوشش پکن برای از میان بردن استقلال هنگ کنگ انتقاد کردند. این وزرا به ویژه از اعمال قانون امنیت ملی که آن را مبهم و گسترده خواندند اظهار تاسف کردند.

وزرای هر دو کشور خاطرنشان کردند که در حال اجرا اقداماتی هستند تا معاهده های استردادی که با هنگ کنگ بسته اند به دلیل اقدامات اخیر پکن به تعلیق درآورند و کوشش می نمایند ساز و کار هایی را برای پذیرش شهروندان هنگ کنگی در دو کشور استرالیا و آمریکا اعلام نمایند.

این مقامات آمریکا و استرالیا در ادامه بیانیه خود از اقدامات چین در اقیانوس هند و اقیانوسیه ابراز نگرانی کردند. آن ها تاکید کردند که ادعای دریایی چین مطابق قوانین بین المللی نیست. به طور خاص آن ها تاکید کردند که پکن نمی تواند ادعا های دریایی در دریای جنوبی چین را براساس نه-خط، حقوق تاریخی یا کل گروه های جزیره ای دریای جنوبی که با کنوانسیون قانون سازمان ملل متحد ناسازگار است، مطرح کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آمریکا و استرالیا بر همکاری های دفاعی از جمله استقرار نیرو در منطقه هند-اقیانوسیه تاکید دارند. هرچند مقامات استرالیایی بیان کردند در گشت زنی های مشترک با نیرو های دریایی آمریکا در دریای جنوبی چین حضور نمی یابند.

وزیر امور خارجه استرالیا در این خصوص گفت لازم نیست با آمریکا در همه موارد توافق داشته باشیم. وزیر دفاع استرالیا نیز در این خصوص گفت عبور و مرور ما در این منطقه بر اساس قوانین بین المللی خواهد بود.

به دنبال افزایش تنش ها میان واشنگتن و پکن، آمریکا به دنبال آن است تا متحدانی برای خود در منطقه هند و آسیا به دست آورد تا بتواند با استفاده از این ابزار، فشار خود را بر پکن افزایش دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 593

به "استرالیا در گشت زنی دریایی، آمریکا را همراهی نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا در گشت زنی دریایی، آمریکا را همراهی نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید