تداوم فرایند صعودی کرونا در بوشهر ، شناسایی 46 مورد سوش جهش یافته جدید

به گزارش مجله پیوند، خبرنگاران/بوشهر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می گوید با توجه به اینکه ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریباً در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بنابراین انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی توصیه های بهداشتی از جمله پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضوردرتجمعات رعایت شود.

تداوم فرایند صعودی کرونا در بوشهر ، شناسایی 46 مورد سوش جهش یافته جدید

عبدالمحمد خواجه ئیان در گفت وگو با خبرنگاران مطرح نمود: بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 14 شهرستان در سراسر کشور تغییر شرایط داشته اند که از میان آنها شهرستان های کنگان، دیلم، گناوه و بوشهر نیز به رنگ نارنجی درآمده اند.

وی در خصوص تغییر رنگ بندی ها به صورت هفتگی اضافه نمود: رنگ بندی ها در سطح ملی و بر اساس آخرین شرایط شیوع بیماری در یک شهرستان انجام می شود و کلیاتی را درباره خطر انتقال بیماری در شرایط فعلی نشان می دهد و باید به این نکته توجه کرد که شرایط بهتر در هر شهرستان، نتیجه رعایت اصول بهداشتی توسط مردم آنجا است و با تغییر رفتار بهداشتی مثل انجام مسافرت های غیر ضروری و یا برگزاری دورهمی ها به سرعت این شرایط عوض خواهد شد.

این مسئول اعلام کرد: با توجه به اینکه ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریبا در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. بنابراین انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی توصیه های بهداشتی از جمله پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضور در تجمعات رعایت شود تا مناطق با شیوع کمتر بتوانند شرایط خوب خود را حفظ کنند و شهرستان های با شرایط بدتر تغییرات لازم را ایجاد نموده و به سمت بهبودی پیش فرایند.

شناسایی گونه های جهش یافته کووید19 در استان بوشهر

رئیس مرکز بهداشت بوشهر در خصوص مبتلایان جدید به ویروس کووید19 گفت: تعداد موارد شناسایی شده بیماری در 7 روز اخیر از 483 نفر به 552 مورد افزایش داشته که رشد 12.5 درصدی این بیماری در استان را نشان می دهد و البته این فرایند صعودی چند هفته است که آغاز شده و کماکان ادامه دارد.

خواجه ئیان اعلام کرد: تعداد موارد فوت بیمار کووید19 نیز از 5 مورد در هفته در سوم اسفندماه، به 7 مورد در هفته آخر سال 1399 افزایش یافت.

وی در خصوص جهش گونه های جدید این بیماری اظهار کرد: تا کنون 46 مورد سوش جهش یافته جدید در استان بوشهر شناسایی شده که شهرستان بوشهر با 28 نفر بالاترین تعداد را داشته و شهرستان های گناوه و دشتی با 6 مورد ابتلا در رتبه های بعدی قرار دارند.

معاون علوم پزشکی بوشهر همچنین از ثبت 3 بیمار با گونه جهش یافته در عسلویه و یک مورد در شهرستان های دیلم، دیّر و دشتستان نام برد.

تغییرات پروتکل ها در سطوح مختلف شغلی

به گفته عبدالمحمد خواجه ئیان معمولا کلیات توصیه های محدودکننده، شامل حذف اقدامات غیر ضروری مثل مسافرت های تفریحی یا دورهمی ها می شود و سفرهای لازم کاری یا حضور ضروری در ادارات را شامل نمی شود.

وی تاکید نمود: در صنایع عظیم نیروهای تخصصی بهداشتی (HSE) نیز به صورت داخلی بر شرایط سلامت پرسنل و اجرای دقیق اصول پیشگیری از انتقال بیماری نظارت می کنند.

رئیس مرکز بهداشت بوشهر توضیح داد: همانطور که از ابتدای پاندمی توصیه شده بود کماکان سعی می شود همه افراد در محیط های عمومی و اداری از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی با همکاران و یا مراجعه کنندگان رعایت شود و جلسات حضوری نیز با حداقل افراد و یا به صورت ویدئو کنفرانس انجام شود.

قرنطینه هوشمند یک راه چاره سخت

چندی پیش ایرج حریرچی؛ معاون کل وزیر بهداشت قرنطینه هوشمند و پیگیری تماس های نزدیک بیمار مبتلا به کووید19 را از اقدامات لازم برای کاهش آمار مبتلایان عنوان نمود. به این صورت که هر کسی به کرونا مبتلا شد، سیستم بهداشت و درمان موظف است خانواده و همکاران او را نیز مورد آنالیز قرار دهد و از آن ها تست گرفته و یا افراد مشکوک را ایزوله کند تا از انتشار بیماری جلوگیری شود.

خواجه ئیان در این باره می گوید در قرنطینه هوشمند، افراد در تماس با یک مورد مثبت نباید به مدت حداقل 10 روز در مکان های عمومی حضور داشته باشند. اما متقاعد کردن افراد ظاهرا سالم به رعایت این موضوع کار مسئله ای است. حتی موارد مثبت بدون علامت هم گاهی با انکار نتیجه آزمایش و زیر سوال بردن صحت این نتایج سعی در توجیه خود و اطرافیان برای خروج از قرنطینه دارند که با توجه به زیاد بودن تعداد موارد مثبت بیماری و افراد در تماس با آنها، اعمال نظارت 24 ساعته بر عدم خروج این افراد از منزل غیر ممکن است.

این متخصص ادامه داد: از آنجا که سلامت حق همه مردم است، همگی ما باید بیشترین سعی خود را برای رعایت اصول بهداشتی داشته باشیم و چنانچه اطرافیان یک فرد بیمار را در بین خانواده و بستگان می شناسیم، آنها را تشویق به رعایت بهداشت و شکیبای در رعایت محدودیت های مربوط به آن نماییم.

ناآگاهی جامعه زمینه ساز بروز مسائل

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر عنوان نمود: به علت نوپدید بودن بیماری کووید19، لازم بود در طول زمان ماهیت، راه های کنترل و پیشگیری از آن معین شود که در طی این فرآیند متاسفانه اطلاعات گوناگونی از منابع مختلف به سمت مردم کنجکاو سرازیر شد و با توجه به اینکه همه مردم تخصص کافی برای تشخیص اعتبار این اطلاعات را نداشتند نوعی سردرگمی در آنها ایجاد گشت.

خواجه ئیان می افزاید: البته بخش عظیمی از این اتفاق به دلیل دلسوزی و نوع دوستی مردم ایجاد شد، چون همه سعی داشتند به سرعت شنیده ها، نتایج اعلام شده در پژوهش های محدود و یا حتی تجربیات شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند تا به آنها یاری کنند ولی نتیجه این رفتارها، به انحراف اذهان عمومی از توصیه های اصلی ارائه شده توسط منابع علمی معتبر منجر شد که اگر از ابتدا اطلاعات تنها از یک کانال تخصصی و معتبر به مردم می رسید، شاید چنین مسئله ای پیش نمی آمد.

وی به مردم توصیه کرد: تنها بر روی اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و رعایت بهداشت دست ها تمرکز کنند تا احتمال ابتلایشان به بیماری کاهش یابد و بدون داشتن تسلط علمی کافی، از به اشتراک گذاری اخبار یا ویدئو کلیپ هایی که افراد مختلف تهیه و در فضای مجازی نشر می دهند، خودداری کنند.

عملکرد سایر کشورها در برخورد با بحران کرونا

رئیس مرکز بهداشت بوشهر در خصوص محدودیت های اعمال شده در سایر کشورهای جهان، می گوید: شیوع بیماری در تمام کشورهای جهان پراکندگی یکسانی ندارد پس نوع اقدامات و محدودیت هم می تواند متفاوت باشد و با اینکه بحث کنترل پاندمی یک موضوع علمی است و تمام کشورها برای این کار از اصول مشترکی استفاده می کنند، اما بسته به شرایط مختلف اجتماعی، مالی، فرهنگی و وجود زیرساخت ها، نوع اجرای این اصول متفاوت است.

عبدالمحمد خواجه ئیان اظهار کرد: برای کنترل پیروز پاندمی در هر کشوری، هماهنگی و اتحاد بین دستگاه های مختلف الزامی است و کشورهایی که این هماهنگی را از قبل داشته یا سعی کردند در دوره پاندمی آن را ایجاد کنند پیروز تر بوده اند اما کشورهایی که نتوانسته اند سلامت مردم را هدف اصلی در نظر بگیرند و در جهت آن اقدام مشترک کنند، با مسائل بیشتری روبرو شده اند.

وی با بیان اینکه مردم در تمام جهان تحت تاثیر پاندمی کووید 19 و محدودیت های ناشی از آن قرار گرفته اند، اضافه نمود: با توجه به اینکه اصول کنترل پاندمی در تمام جهان مشترک است، کشورهای دیگر نیز با سنجیدن شرایطشان برای جشن های سال نو مقررات زیادی ایجاد کردند که یکی از آنها محدود کردن مسافرت ها بود که با توجه به آغاز واکسیناسیون، توصیه شد با روحیه ای بهتر و امید به تغییر شرایط تا انتها سال 2021 کماکان شکیبا مانده و برای حفظ سلامت خود این کنترل ها و محدودیت ها را تحمل کنند.

وی در انتها اعلام کرد: قطعا دیر یا زود این پاندمی انتها می پذیرد و شرایط این گونه نخواهد ماند اما باید به این نکته توجه داشت کسانی که در اثر بیماری جان خود را از دست می دهند بعد از انتها این بحران، نزد ما بر نخواهند گشت. بنابراین باید کوشش کنیم برای حفظ سلامت خود و نزدیکانمان، از رعایت اصول بهداشتی خسته نشویم و همان چند توصیه ساده پیشگیرانه را مرتباً به اعضای خانواده، همکاران و سایر اطرافیان خود یادآور شده و با پرهیز از برپایی دورهمی و تجمع در ایام نوروز، در حفظ سلامت خود و عزیزانمان کوشا باشیم.

گفت وگو از: مریم یمین، خبرنگار خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 992

به "تداوم فرایند صعودی کرونا در بوشهر ، شناسایی 46 مورد سوش جهش یافته جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم فرایند صعودی کرونا در بوشهر ، شناسایی 46 مورد سوش جهش یافته جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید