تورم عربستان به زیر پنج درصد آمد

به گزارش مجله پیوند، تورم عربستان برای نخستین بار در 9 ماه اخیر به زیر پنج درصد رسید.

تورم عربستان به زیر پنج درصد آمد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف کننده در بزرگترین اقتصاد دنیا عرب تا سرانجام ماه مارس به 4.9 درصد رسید که نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل 0.3 درصد کاهش یافته و کمترین تورم ثبت شده 9 ماه اخیر در این کشور بوده است.

در بین بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به ارتباطات با 13.2 درصد بوده است و پس از این بخش، مواد غذایی و نوشیدنی با 11.5 درصد و حمل و نقل با 10.5 درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به آموزش با منفی 9.5 درصد بوده است و پس از این بخش، آب و برق با منفی 0.7 درصد درصد واقع شده است.

جسون تووی- کارشناس بازارهای نوظهور در موسسه کپیتال اکونومیکس گفت: نرخ تورم در بخش مواد غذایی کماکان در سطح بالایی باقی مانده که احتمالا بخشی از آن به خاطر قرنطینه ها و تمایل مردم برای ذخیره سازی گسترده این اقلام است. انتظار داریم که با توجه به اجرایی شدن لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده، نرخ تورم در سطح بالای فعلی بماند.

با توجه به کاهش درآمدهای دولت و سقوط قیمت نفت در بازارهای دنیای، عربستان اعلام نموده نرخ مالیات بر ارزش افزوده را به 15 درصد افزایش داده است. کسری بودجه دولت عربستان در ماه های اخیر همیشه صعودی بوده و میزان ذخایر ارزی این کشور نیز در ماه می به یکی از پایین ترین سطوح خود در طول یک دهه اخیر رسید.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم عربستان در این ماه منفی 0.1 درصد اندازه گیری شده است که نسبت به ماه قبل 0.2 درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم عربستان در بازه زمانی 2000 تا 2020 معادل 2.49 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئیه 2008 با 11.1 درصد و کمترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 2019 با منفی 2.2 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1057

به "تورم عربستان به زیر پنج درصد آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم عربستان به زیر پنج درصد آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید