تولید کدام خودروها کاهش یافته است؟

به گزارش مجله پیوند، به گزارش خبرنگاران، تولید محصولات سواری در سه خودروساز بزرگ کشور طی فروردین امسال و در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته افت کرد. این افت البته از ناحیه سایپا رخ داده، چه آنکه فقط این شرکت در بازه زمانی تحت بررسی با فرایند نزولی تولید روبرو شده است و دو خودروساز دیگر، افزایش تیراژ را به خود دیده اند.

تولید کدام خودروها کاهش یافته است؟

بنابر آمار استخراجی از صورت های مالی ارائه شده به بورس توسط سه خودروساز بزرگ کشور، طی فروردین سال جاری تنها 29 هزار و 549 دستگاه انواع محصول سواری توسط آنها به تولید رسیده که این رقم در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته، از افت بیش از 25 درصدی حکایت دارد.

طبق این آمار همچنین تولید و مونتاژ هفت محصول شامل سراتو، تندر-90 ایران خودرو، چانگان، آریو، پژو 2008، دانگ فنگ و سوزوکی گرندویتارا متوقف شده است. در این بین، توقف تولید ویتارا، سراتو و تندر-90 ایران خودرو قطعی است و این محصولات دیگر جایی در خطوط تولید صنعت خودرو کشور نخواهند داشت.

حذف این محصولات ریشه در تحریم دارد، چه آنکه شرکت های خارجی مادر، قطعات آنها را به ایران ارسال نمی کنند. شرایط چهار خودروی دیگر هنوز کاملا تعیین نیست و این احتمال وجود دارد که آنها دوباره به خطوط تولید غول های جاده مخصوص برگردند.

اما تولید کمتر از 30 هزار دستگاهی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در فروردین، افت تولید آنها را در مقایسه با اسفند نیز رقم زده است. غول های جاده مخصوص در اسفند 98 پیروز به تولید 68 هزار و 949 دستگاه محصول سواری شدند. با توجه به این آمار، تولید سه خودروساز بزرگ کشور در فروردین 99 و نسبت به اسفند 98 بیش از 57 درصد افت کرده است.

در این بین، سایپایی ها طی ماه نخست سال جاری هفت هزار و 304 دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده اند تا در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته بیش از 60 درصد افت تیراژ را تجربه کنند. این خودروساز در تولید ماهانه نیز فرایندی نزولی داشته، چه آنکه تیراژ هفت هزار و 304 دستگاهی اش در فروردین، سبب افت بیش از 69 درصدی تولید نسبت به اسفند شده است.

اما ایران خودرو که تیراژی 15 هزار و 694 دستگاهی تا پایان فروردین سال جاری از خود به جا گذاشته، نسبت به بازه زمانی مشابه سال قبل توانسته 31 دستگاه محصول بیشتری را به تولید برساند. آبی های جاده مخصوص اما در فروردین و نسبت به اسفند با افت بالغ بر 56 درصدی تیراژ روبرو شده اند.

در نهایت پارس خودرویی ها که طی یک ماه سال جاری شش هزار و 551 دستگاه تیراژ داشته اند، نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 22 درصد افزایش تولید را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که آمار تولید پارس خودرو در فروردین و نسبت به اسفند سال گذشته، افزون بر 29 درصد افت را نشان می دهد.

آغاز فعالیت خودروسازان در سال جدید اما با داستان کرونا گره خورد، چه آنکه ترس از گسترده تر شدن شیوع این ویروس، اجازه نداد تولید در روال عادی خود جریان داشته باشد. خودروسازان به نوعی هفته سوم فروردین را از دست دادند و در هفته چهارم نیز نتوانستند از همه توان تولید خود استفاده کنند. نکته دیگر در مورد تیراژ 29 هزار و 549 دستگاهی سه خودروساز بزرگ کشور در فروردین، وجود محصولات ناقص (دارای کسری قطعه) در جمع تولیدات آنها است.

در واقع بخش قابل توجهی از تولیدات غول های جاده مخصوص در فروردین، به محصولات ناقص اختصاص یافته که تا رفع کسری قطعات، امکان تجاری سازی و عرضه آنها وجود ندارد. این ماجرا از ناحیه کمبود و نبود برخی قطعات آب می خورد.

طبق برنامه ریزی اجرا شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است تولید خودرو در کشور طی سال جاری به یک میلیون و 200 هزار دستگاه برسد و این در حالی است که خودروسازان هنوز در تحریم هستند و تبعات کرونا نیز ادامه دارد و فرایند تامین قطعات از داخل و خارج هم مناسب نیست.

جزئیات تولید در فروردین

نگاهی اما به جزئیات آمار تولید خودروهای سواری در ماه نخست سال جاری بیندازیم تا تعیین شود غول های جاده مخصوص چه افت و خیزی در این بازه زمانی داشته اند. طبق آمار استخراج شده از صورت های مالی ایران خودرو، گروه پژو این شرکت (به جز پژو 2008) تیراژی 11 هزار و 120 دستگاهی تا پایان فروردین سال جاری داشته که این آمار نشان از افزایش 13 درصدی تیراژ پژویی ها در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته دارد.

ایران خودرویی ها اما آمار پژو 2008 را خارج از خانواده پژو منتشر می کنند و صورت های مالی آنها نشان می دهد خودروی موردنظر هیچ تولیدی در فروردین سال جاری نداشته است. این در حالی است که طی ماه مشابه سال گذشته، ایران خودرویی ها 374 دستگاه از این محصول را مونتاژ کرده بودند. تعیین نیست که مونتاژ پژو 2008 برای همیشه در ایران خودرو به پایان رسیده یا اینکه این محصول دوباره به جاده مخصوص بازخواهد گشت.

از پژو که بگذریم، ایران خودرو در تولید سمند نیز با فرایندی افزایشی روبرو شده است. بنابر آمار منتشره، این شرکت طی ماه نخست سال جاری، هزار و 736 دستگاه سمند را به تولید رسانده و این آمار سبب رشد بالغ بر 88 درصدی تولید محصول موردنظر نسبت به فروردین 98 شده است.

در حال حاضر سمند تنها در سایت های مرکزی و مازندران ایران خودرو تولید می شود، هرچند در گزارش این شرکت به بورس تعیین نشده سهم هر یک از این سایت ها از تولید محصول موردنظر چند دستگاه بوده است. اما آن طور که آمار تولید منتشره در صورت های مالی ایران خودرو روایت می کند، این شرکت در تولید دنا فرایندی نزولی داشته است.

ایران خودرویی ها در فروردین سال جاری، هزار و 722 دستگاه دنا را به تولید رسانده اند تا نسبت به ماه مشابه سال گذشته بیش از 11درصد افت تولید را به خود ببینند. دنا در دو مدل معمولی و پلاس به تولید می رسد و هر دو مدل نیز قیمتی بالای 100 میلیون تومان در بازار دارند. افت تولید اما شامل دیگر محصول ایران خودرو یعنی رانا نیز شده است.

طبق گزارش ارائه شده به بورس، در فروردین سال جاری 278 دستگاه رانا در ایران خودرو به تولید رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته 5/ 18 درصد کاهش را نشان می دهد.

نگاهی هم بیندازیم به محصولات مونتاژی ایران خودرو، محصولاتی که برخی از آنها با خطوط تولید این شرکت وداع کرده اند. آن طور که گزارش ارائه شده به بورس روایت می کند، آبی های جاده مخصوص در فروردین سال جاری حتی یک دستگاه سوزوکی گرندویتارا نیز مونتاژ نکرده اند. این موضوع نشان می دهد ویتارا به دلیل تحریم از خطوط تولید ایران خودرو خداحافظی کرده است.

در کنار ویتارا، ایران خودرو در فروردین سال جاری دانگ فنگ نیز مونتاژ نکرده است. تعیین نیست که عدم مونتاژ دانگ فنگ، موقتی است یا ایران خودرویی ها با این محصول چینی نیز وداع کرده اند. در بین دیگر مونتاژی های ایران خودرو اما هایمای چینی تیراژی 423 دستگاهی طی نخستین ماه سال جاری از خود به جا گذاشته است.

با توجه به این آمار، هایما افزایشی 20 درصدی را نسبت به ماه مشابه سال گذشته به خود می بیند. مونتاژ این محصول فعلا در ایران خودرو ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید در آینده نیز تداوم خواهد داشت یا هایما هم به جمع حذفی ها می پیوندد.

به سایپا برویم و ببینیم این شرکت چه آماری در تولید محصولات خود طی فروردین سال جاری به جا گذاشته است. بنابر آمار ارائه شده به بورس، سایپایی ها به مونتاژ کیا سراتو پایان داده اند و این میهمان کره ای دیگر جایی در بین تولیدات این شرکت ندارد.

در بین دیگر محصولات سایپا، تیبا تیراژی سه هزار و 742 دستگاهی از خود به جا گذاشته و بنابراین نسبت به فروردین سال گذشته حدودا 55 درصد افت را نشان می دهد.

آمارها در مورد پراید نیز خبر از افت تولید این محصول می دهند، خودرویی که سایپایی ها تا به امروز دو مدل از آن را حذف و تنها پراید باقیمانده نیز در تیرماه کنار گذاشته خواهد شد. طبق آمار، پراید در نخستین ماه سال جاری تیراژی سه هزار و 562 دستگاهی از خود به جا گذاشته و در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته نزیک به 63 درصد افت تولید را تجربه کرده است.

از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا و زیرمجموعه اش پارس خودرو بیندازیم. طبق آمار، پارس خودرو در فروردین سال جاری تنها 179 دستگاه برلیانس را مونتاژ کرده است.

تولید برلیانس در فروردین اما در حالی است که آریو دیگر محصول چینی گروه خودروسازی سایپا هیچ تولیدی در نخستین ماه سال جاری نداشته است. این اتفاق در مورد چانگان نیز افتاده، چه آنکه سایپا در فروردین سال جاری حتی یک دستگاه نیز از این محصول را مونتاژ نکرده است. باید منتظر ماند و دید آیا مونتاژی های سایپا به خط تولید این شرکت برمی گردند یا توقف مونتاژ آنها همیشگی است.

وداع ایران خودرو با رنو

اما نگاهی هم به اوضاع تولید خانواده ال90 در فروردین سال جاری بیندازیم و ببینیم این محصول فرانسوی چه شرایطی در تولید داشته است. طبق اطلاعات ارائه شده به بورس، در مجموع تیراژ خانواده تندر90 (شامل تندر معمولی، پارس تندر، تندر اتومات و ساندرو) طی بازه زمانی تحت بررسی به 665 دستگاه رسیده است.

با این حساب، تیراژ این خانواده در مقایسه با فروردین سال گذشته 3/ 7 درصد کاهش داشته است. اگر آمار تولید خانواده تندر 90 را به صورت جداگانه بررسی کنیم، تعیین می شود تنها پارس خودرو این محصولات را در فروردین سال جاری به تولید رسانده و ایران خودرویی ها هیچ تولیدی مرتبط با خانواده رنو نداشته اند.

طبق آمار، پارس خودرو توانسته در فروردین سال جاری 665 دستگاه از محصولات خانواده رنو را به تولید برساند که در مقایسه با ماه مشابه 98، افت حدودا 6/ 16 درصدی را نشان می دهد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 451

به "تولید کدام خودروها کاهش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید کدام خودروها کاهش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید