جانی آیو؛ مرد پشت پرده اپل

به گزارش مجله پیوند، سر جاناتان پل آیو (Sir Jonathan Paul Ive)، معروف به جانی آیو، فرزند یک نقره کار بود که در دانشگاه پلی تکنیک در جنوب شرق انگلستان، تدریس می کرد. به گفته خودش، بهترین هدیه ای که پدرش به او می داد، روزهایی بود که تنهایی می توانست در کارگاه او، هر چیزی که به ذهنش می رسید را بسازد. متولد 27 فوریه سال 1967 در چینگفورد لندن، جانی آیو به نقل از نویسنده معروف فناوری، لیندر کانی (Leander Kahney)، مغز متفکر پشت برترین محصولات اپل است. با زندگینامه جانی آیو همراه خبرنگاران مگ باشید.

جانی آیو؛ مرد پشت پرده اپل

دوران تحصیل و زندگی شخصی جانی آیو

جانی آیو در طول دوران تحصیل در دبیرستان به خودرو علاقه زیادی داشت. همین موضوع باعث ورود او به حرفه طراحی شد. آیو در دانشگاه پلی تکنیک نیوکسل (Newcastle) که امروزه دانشگاه نورثامبریا (Northumbria) نام دارد، طراحی صنعتی خواند.

او در سال 1987 با یک تاریخ دان به نام هدر پگ (Heather Pegg) ازدواج کرد. ثمره این ازدواج، دو پسر دوقلو است.

آغاز فعالیت حرفه ای به عنوان طراح

آیو از همان ابتدا به طراحی و ساخت مدل، از هرچیزی که به ذهنش می رسید، علاقه زیادی داشت. به همین دلیل، پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، طراحی محصول را به عنوان پیشه اش انتخاب کرد.

آیو در سال 1989 میلادی به عنوان طراح محصول در استارتاپ تنجرین (Tangerine) مشغول به کار شد و تنوع زیادی از محصولات مانند اجاق ماکروفر، توالت، دریل و مسواک را طراحی کرد.

جانی آیو که نمی توانست تمام طراحی های ایدئالش را در محصولات شرکت پیاده کند، کم کم علاقه اش را به کار از دست داد. این عدم رضایت زمانی به اوج رسید که ایده او از یک ست دستشویی، پرهزینه و مدرن نامیده و رد شد. او دیگر علاقه ای نداشت برای مشتریانی کار کند که مفاهیم و اصول طراحی او را درک نمی کردند.

ورود به اپل

انتها اپل، یکی از مشتریان شرکت تنجرین که از مشاوره جانی آیو برای طراحی کامپیوتر پاوربوک (PowerBook) استفاده کرده بود، توانست پس از دوسال او را به استخدام خود درآورد.

اولین پروژه آیو در اپل، طراحی آی مک (iMac) بود؛ محصولی که راستا را برای طراحی محصولات بعدی از جمله آیپاد، آیفون و آیپد هموار کرد.

قبل از این که استیو جابز دوباره به اپل بازشود، آیو قصد داشت این شرکت را ترک کند؛ اما جان رابینستاین (Jon Rubinstein)، که در آن زمان مدیر آیو بود، او را از این کار منصرف کرد و به او این نوید را داد که این شرکت تاریخ طراحی صنعتی را دگرگون خواهد کرد.

آیو پس از بازگشت استیو جابز به اپل، در سال 1997 مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی این شرکت شد. از آن زمان به بعد، او در طراحی تمام محصولات تاثیرگذار و مهم این شرکت، نقش کلیدی را ایفا کرد.

از آنجایی که استیو جابز اهمیت زیادی برای بخش طراحی قائل بود و همیشه این موضوع را نقطه عطف فعالیت های شرکتش می دانست، زمینه را برای شکوفایی آیو فراهم کرد.

آیو در سال 2014 در مصاحبه ای که با مجله تایم داشت، از رابطه تنگاتنگ خود با استیو جابز سخن گفت و یادآور شد که آن دو همیشه کنجکاوی های یکسان و دغدغه های طراحی مشابهی داشتند.

استیو جابز هم همیشه از آیو به عنوان دوست واقعی خود در اپل یاد می کرد. او هنگامی که پس از عمل جراحی تومور لوزالمعده اش در سال 2004 در بیمارستان بستری بود، به جز همسرش، تنها درخواست دیدن آیو را کرد.

در اکتبر سال 2012 میلادی، اپل گفت که جانی آیو مدیر بخش رابط کاربری و مدیر بخش طراحی صنعتی این شرکت خواهد بود.

آیو در سال 2013 به پاس خدمات شایانش به دنیای طراحی، به مقام شوالیه (Knight) نایل شد.

او محصولات ارزشمند بسکمک را در پرونده کاری خود دارد. تعدادی از مشهورترین محصولات اپل از جمله آیپاد و آیفون توسط آیو طراحی شده است.

حتی یک وسیله کمک آموزشی که آیو در دوران دانشجویی به عنوان پروژه درسی برای ناشنوایان طراحی کرده بود، امروزه در موزه طراحی لندن به نمایش درآمده است.

جانی ورای اپل

آیو پس از درگذشت استیو جابز چند باری در لفافه از تغییر فرهنگ اپل تحت لوای مدیریت جدید سخن گفته بود. تغییری که نه برای او و نه برای تیم عزیزکرده اش خوشایند به نظر نمی رسید. تیم کوک یک مدیر اجرایی عمل گرا و متمرکز بر بازار بود، حال آن که اعضای تیم طراحی اپل هنوز با خاطرات جابز و توجه ویژه اش به آن ها سر می کردند. وال استریت ژورنال حتی پا را فراتر گذاشت و در مقاله ای آیو را افسرده دانست و علت آن را هم همین تغییر فرهنگ و رویکرد شرکت.

از سوی دیگر، سمَت ها و وظایف گسترده ای که کوک به آیو سپرد ناگزیر او را از تیم طراحی دور و به نوعی تیم را که به حضور پیوسته اش عادت داشتند سرخورده کرد. یکی از اعضای تیم طراحی اپل که اکنون شرکت را ترک کرده جانی آیو را حلقه واسطی در تیم طراحی توصیف می کند که کمرنگ شدن حضورش مجموعه را با مشکل روبرو کرد.

به هر روی، در نهایت در اواخر نوامبر 2019 جاناتان آیو رسماً اپل را ترک کرد. این که اصل ماجرا چه بود شاید هیچ وقت معلوم نشود، ولی حتماً یک مورد به تنهایی، این جدایی را باعث نشده است.

پیش تر در ماه می رفتن آیو از شرکت قطعی شده بود. احتمالاً این فرصت برای کنترل موضوعات مربوط به بورس و کاهش لطمه های ناشی از جدایی جانی آیو بر سهام اپل لازم بوده. تیم کوک هم برای اطمینان خاطر سهام داران و نیز هواداران گفت که همکاری اپل با آیو به شکلی دیگر ادامه خواهد یافت.

البته آیو همیشه در کنار فعالیت های مربوط به اپل، کارهای شخصی هم انجام می داد. او با دوست و همکارش مارک نیوسان (Marc Newson) به ذوق هنری خود بی دغدغه مسائل بازار اجازه بُروز می دادند.

در نهایت این دو دوست و طراح خوش ذوق شرکت خود را با نام LoveFrom تأسیس کردند تا آنچه می خواهند را طراحی کنند و شاید فصلی جدید در طراحی صنعتی باز شود. باید دید این موضوع چه تأثیری بر اپل، اولین مشتری شرکت لاوفرام خواهد داشت.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این که آیو دیگر کارمند اپل نیست بخش طراحی این شرکت را با مشکل روبرو می کند یا ایده برون سپاری تیم کوک از قضا پیروز نتیجه می دهد و طراحی های محصولات بهتر از قبل می شود؟ اساساً چقدر طراحی محصولات اپل را در پیروزیت های مالی اش موثر می دانید؟

جانی آیو در شبکه های اجتماعی

  • Twitter

این مطلب نسخه به روزشده مقاله ای است که اولین بار در تاریخ 28 آبان 1394 در مجله پیوند مگ منتشر شده بود.

سوالی که استیو جابز هر روز از جانی آیو می پرسید

نخستین تصاویر از فروشگاه طراحی شده توسط طراح ارشد اپل

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 99

به "جانی آیو؛ مرد پشت پرده اپل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانی آیو؛ مرد پشت پرده اپل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید