فرایند تولید و صادرات واکسن تسهیل می شود

به گزارش مجله پیوند، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه در سال های آینده واکسن هایی توسط محققان کشور به تولید می رسد، گفت: فرایند تولید و صادرات واکسن تسهیل می شود.

فرایند تولید و صادرات واکسن تسهیل می شود

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، ایران یکی از کشورهایی است که در صنعت واکسن سازی به یک باره جهش قابل قبولی یافت و جایگاه درستی در دنیا برای خود ایجاد کرد. اما چند سالی است که این صنعت رو به رشد دنیای در ایران درجا می زند و از ظرفیت های موجود در کشور برای توسعه آن بهره گرفته نمی شود. این در حالی است که توانمندی های موجود کشور در این حوزه بالا است و در کنار تامین نیازهای داخل امکان ورود به بازارهای دنیای را هم دارد.

سهم عمده بازا آینده واکسن در اختیار دانش بنیان ها

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ورود به این صنعت کاربردی و قدیمی در تلاش است تا زیرساخت های تولید واکسن های زیستی در کشور را توسعه دهد. واکسن هایی که در حوزه های مختلفی مانند دام، طیور و انسان کاربردی هستند.

برای طی این جهت هم قرار است بخش خصوصی با دولتی ها همراه شوند و تا دو سال دیگر 18 واکسن زیستی را تولید کنند.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این باره گفت: قرارداد تولید 18 واکسن تا دو سال آینده را منعقد کردیم. این واکسن ها در حوزه انسانی، دام و طیور هستند.

به گفته قانعی، این واکسن ها قرار است در بخش خصوصی و توسط شرکت های دانش بنیان تولید شود. معاونت علمی و فناوری طی7 سال گذشته پیروز شد که واکسن را به حوزه شرکت های دانش بنیان وارد کند و روز ربه روز تولید واکسن در شرکت های دانش بنیان بیشتر می شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت ها خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ادامه می دهد: در سال های آینده تعداد بالایی واکسن در کشور تولید خواهد شد و با توجه به این که هیچ کشوری در منطقه تولیدکننده واکسن زیستی نیست می توانیم به صادرات این واکسن ها هم فکر کنیم.

به گفته قانعی، دانش بنیان های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند؛ اما برای صادرات این محصولات به دلیل کارشکنی برخی شرکت های بزرگ دنیای هنوز نتوانسته ایم داشته های خود را به دنیا معرفی کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که باید بستر فعالیت و صادرات را برای دانش بنیان ها فراهم کنیم، تاکید کرد: یکی از وظایف ما در معاونت علمی و فناوری تسهیل همین کار است که در تلاشیم با رفع موانع صادرات، واکسن های با کیفیت داخلی را به دیگر کشورها صادر کنیم.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 441

به "فرایند تولید و صادرات واکسن تسهیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند تولید و صادرات واکسن تسهیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید