قهرمان هایی که در واقعیت و خیال در حال انقراض هستند

به گزارش مجله پیوند، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، در ادبیات جهانی، داستان هایی به نظم و نثر وجود دارند که از زبان حیوانات گفته شده اند و شخصیت های آنان را حیوانات تشکیل می دهند. این نوع داستان ها در اصطلاح فابل نام دارند و از کلمه لاتین Fabula گرفته شده است و معنای آن قصه، حکایت و افسانه است. داستان هایی که از زبان حیوانات نوشته شده باشند، حکایاتی ساده و اغلب کوتاه هستند و هدف نوشتن این داستان ها تعلیم و آموختن است.

قهرمان هایی که در واقعیت و خیال در حال انقراض هستند

رابطه نزدیک انسان با حیوانات در طبیعت و محیط زندگی، از دلایلی است که سبب شده است انسان ها، با حیوانات در ارتباط باشند و به رفتار آنان توجه نشان دهند. این رابطه موجب شده است تا گاه انسان از آنان تاثیر بپذیرد و حتی رفتارهای آنان را تقلید کند.

تحقیقات نشان می دهد حیوانات در رمان ها و داستان ها در حال انقراض هستند و در واقع آنها از سال 1853 میلادی به این طرف دیگر در داستان ها و رمان های روایت شده نقش اصلی نداشته و قهرمان داستان نیستند. مرکز محیط زیست و تنوع جانوری کشور آلمان با بررسی 60هزار متن و کتاب نوشته شده موجود در آرشیو پروژه گوتنبرگ مربوط به سال های بین 1705 تا 1969 میلادی به این نتیجه رسیده است که حیوانات داستان ها و قصه ها در حال انقراض هستند.

محققان این مرکز به سرپرسی پروفسور کریستین ویرت می گویند ظاهراً نویسندگان حیوانات را به عنوان روایت کننده داستان کنار گذاشته و به قهرمان های خیالی دیگر پرداخته اند. به نظر می رسد همانطور که حیوانات در طبیعت واقعی در حال انقراض هستند در داستان ها و رمان ها نیز در حال از بین رفتن هستند. البته حیوانات در داستان ها وجود دارند ولی نقش آنها به طور ناصحیحی مورد استفاده قرار گرفته است.

در سال های گذشته به نظر می رسد حیوانات به نوعی در داستان ها به حاشیه رفتند و قهرمان انسانی داستان قصه هایی از آنها بازگو می کند؛ ولی شاید به نوعی تحقیق مرکز آلمانی دور از فکر نباشد؛ چون ارتباط نزدیکی بین خیال و واقعیت وجود دارد. از نمونه های خوب داستان های نقل شده به روایت حیوانات می توان به رمان قلعهٔ حیوانات اثر جورج اورول نویسندهٔ انگلیسی و داستان جوجه اردک زشت اثر هانس کریستین آندرسن، داستان نویس دانمارکی و سلطان بوزینگان اثر آلکسی میخاییلوویچ رمیزوف، فابل نویس روس اشاره کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1309

به "قهرمان هایی که در واقعیت و خیال در حال انقراض هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمان هایی که در واقعیت و خیال در حال انقراض هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید