مخاطبانی که کرونا برای فیلم کوتاه آورد، چیزی از دست ندادیم! خبرنگاران

به گزارش مجله پیوند، سه فیلمساز سینمای کوتاه ضمن تشریح شرایط فعالیت های خود در سال گذشته عنوان کردند که سینمای کوتاه در قیاس با سینمای بلند توانست از مصائب ناشی از بحران کرونا مصون بماند.

مخاطبانی که کرونا برای فیلم کوتاه آورد، چیزی از دست ندادیم! خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، اکران به معنای عام را ندارند، اما از اساسی ترین مقولات برای آماردهی مدیران سینمایی هستند، درآمدشان از محل جوایز جشنواره و گاهی فروش حق پخش است، بچه های فیلم کوتاه را می گویم که در چند سال اخیر به گواه بسیاری از کارشناسان سینما توانسته اند پیشرفت درخوری در حوزه فیلمسازی داشته باشند هرچند هنوز به لحاظ محتوایی مانند سینمای بلند برای رسیدن به قله راه بسیار دارند.

فیلم کوتاه نه از منظر پیروزیت های بین المللی که از جهت مصون ماندن از ترکش های بحران کرونا نیز قابل آنالیز است؛ این را بچه های فیلم کوتاه می گویند که در یک سال گذشته کرونا از رهگذر بسترهای آنلاین برای آنها مخاطبانی را نیز به همراه آورده است هرچند نمی توان آسیب های کرونا به تمام مشاغل را انکار کرد اما فیلم کوتاه با هر مشقتی توانسته خود را از این تنگنا برهاند.

با دو نفر از کارگردانان فیلم کوتاه که در سال گذشته پیروزیت های داخلی و خارجی را به ارمغان آورده اند و همچنین یک نفر از کارگردانان فیلم کوتاه که در حال حاضر فیلمش روی پرده است به مصاحبه نشستیم.

مهدیار ماندگار کارگردان فیلم کوتاه اسب سفید بالدار و مریم اسمی خانی کارگردان شرایط اورژانسی از جمله این کارگردانان هستند. حسین ترک جوش نیز این روزها انبار را روی پرده دارد.

شرح بیشتر از این مصاحبه را در زیر بخوانید:

* در یک مرور کلی به نظر می رسد آن اندازه که سینمای بلند از بحران کرونا در ابعاد مختلف، متضرر شد و آسیب دید، دو حوزه سینمای مستند و کوتاه، آسیب ندیدند، راه خود را در یکسال گذشته طی کردند، حیاتشان را در پلتفرم های اینترنتی ادامه دادند و در مجموع شرایط متفاوتی نسبت به سینمای بلند داشتند. برای آغاز به عنوان فعالان حوزه سینمای کوتاه بفرمایید چقدر این تصویر که از بیرون به نظر می رسد، مطابق واقعیت است؟ شرایط سینمای کوتاه در سایه بحران کرونا چگونه بود؟

مهیار ماندگار: واقعیت این است که سینمای کوتاه از اساس و در شرایط عادی هم سودی نداشته که بخواهد در شرایط بحرانی متضرر شود! به تعبیری سینمای بلند تازه دارد شرایط سینمای کوتاه را تجربه می نماید!

مریم اسمی خانی: ما اساساً چیزی برای از دست دادن نداشتیم (می خندد)!

ماندگار: شرایط ما در یکسال گذشته همان بود که بود؛ همان بودجه کم، همان حساب وکتاب شخصی، بدون بازگشت سرمایه. این شرایط مختص سینمای کوتاه در ایران هم نیست و همه جای دنیا همین است. از این منظر کرونا تأثیری بر سینمای کوتاه نداشت. حتی از منظر مخاطب شاید شرایط را کمی بهتر هم کرد چرا که مردم به پلتفرم های آنلاین رو آوردند و بیشترین مخاطب فیلم کوتاه هم در همین پلتفرم ها است.

حسین ترک جوش: همین امروز فیلم خود من در حال اکران است. انتظارمان هم این بود که مردم استقبال حداقلی از فیلم ها خواهند داشت ولی در سه هفته ای که از اکران فیلم گذشت، نشد آنچه انتظار داشتیم. رقمی که در گیشه ثبت شده واقعاً رقم خوبی نیست. قصه اصلی هم این است که ما فرهنگ سازی درستی برای فیلم کوتاه ننموده ایم. موسسه هنروتجربه که بانی این حوزه است باید برای اکران فیلم کوتاه فرهنگ سازی کند. باید یاری کند تا مردم با فضای فیلم کوتاه آشنا شوند. اگر برای فیلم کوتاه تبلیغ مناسب شود و فرهنگ سازی صورت بگیرد، حتی معتقدم فروش فیلم کوتاه می تواند از سینمای بلند هم سبقت بگیرد. چراکه بچه هایی که امروز در سینمای کوتاه فعال هستند، از خیلی از فعالان سینمای بلند و حرفه ای امروز پیش تر هستند.

* اما همین امروز و در فضای پلتفرم ها دسترسی مردم به فیلم کوتاه بسیار بیشتر شده و به نظر می رسد بیش از شرایط اکران عمومی از فیلم ها استقبال می شود.

ترک جوش: بعید می دانم اینگونه باشد. من خیلی در میان مردم می روم تا سوژه هایی برای کارهایم پیدا کنم. وقتی درباره فیلم کوتاه با مردم صحبت می کنم، خیلی شناختی ندارند و مشکل همان فرهنگ سازی ای است که به آن اشاره کردم. هنوز آن اتفاقی که باید، رخ نداده است. همین امروز به پردیس سینمایی چارسو بروید و ببینید فیلم های کوتاه چقدر مخاطب دارند...

* این شرایط برای فیلم های بلند هم هست، به رغم اینکه پیشینه طولانی تری نسبت به فیلم کوتاه دارند.

ترک جوش: بله واقعاً شرایط فیلم کوتاه امروز خیلی بهتر از حتی چهار سال قبل است اما هنوز اتفاقی که باید رخ نداده است. در شرایط کرونایی می توانیم روی اکران پرده ای و مجازی به صورت موازی سرمایه گذاری کنیم. اگر هر دو حوزه هم زمان پیش برود به نظرم به نتایجی بهتری می رسیم..

ماندگار: البته اکران فیزیکی و یا پرده ای فیلم کوتاه، فکر می کنم در هیچ جای دنیا وجود ندارد. اینگونه نیست که بگوییم در ایران فرهنگ سازی نشده است. در اروپا هم شرایط سینمای کوتاه همین است.

اسمی خانی: واقعیت این است که مخاطب عادت به تماشای فیلم کوتاه ندارد...

ترک جوش: چه ایرادی دارد ما از دیگران در این حوزه سبقت بگیریم. ما فرهنگ سازی کنیم.

اسمی خانی: اتفاقاً فعال شدن پلتفرم ها باعث استقبال بیشتر مخاطب از فیلم های کوتاه هم شده است. اما اینکه مخاطب به جایی برسد که به نیت تماشای فیلم کوتاه بلیت تهیه کند و به سینما برود، بعید می دانم حالا حالاها امکان تحقق داشته باشد.

* می توانیم بگوییم کرونا هر چند به ضرر سینمای بلند بود اما باعث بیشتر شدن مخاطب سینمای کوتاه شد؟

اسمی خانی: به تعبیری بله. البته درست تر این است که بگوییم کرونا شرایط سینمای بلند و کوتاه را یکسان کرد. یعنی محدود شدن فضا اکران فیلم های بلند، سینمای بلند را شبیه سینمای کوتاه نموده است. اگر امروز سایت های مانند هاشور و وودیو به فیلم کوتاه اختصاص دارد، سینمای بلند هم ناگزیر سراغ سایت هایی مانند فیلیمو و نماوا رفته است. دیگر این طور نیست که من بخواهم دست خانواده ام را بگیرم و به سینما ببرم. همان طور که یک فیلم بلند را می توان در خانه پخش کرد، یک فیلم کوتاه را هم می توان. فیلم کوتاه و فیلم بلند در هر حال مخاطب خاص خود را دارند.

افرادی مثل من شاید هم زمان مخاطب فیلم کوتاه و بلند باشند اما بعضی افرادی بیشتر به فیلم کوتاه علاقه مندند و بعضی دیگر فقط فیلم بلند می بینند، هر چیزی هم باشد تماشا می نمایند. نکته اینجاست که مخاطب فیلم کوتاه زمانی برای یک فیلم وقت می گذارد که بداند فیلم خوب می بیند. واقعیت هم این است که باید بپذیریم فیلم کوتاه خوب، در حال حاضر کم است. همین سال 99 از میان صد و خرده ای فیلم کوتاه فراوریشده، شاید چهار، پنج فیلم را می توان تماشا کرد که از آن ها حال خوب گرفت و فکر آدم به آن ها مشغول شود. از این دست فراوریات خیلی کم شده است و عرصه سینمای کوتاه تبدیل به حوزه ای شده است که حالا عده ای بیایند و تجربه ای بنمایند و سریع بفرایند سراغ ساخت فیلم بلند تا به زعم خودشان، وارد سینما شوند!

ماندگار: من خودم همواره عاشق سینمای کوتاه بوده، هستم و خواهم بود. زمانی هم اگر فیلم بلند بسازم، بازهم ساخت فیلم کوتاه را رها نمی کنم. اما باید بدانیم سینما به معنای هنری که مخاطب آن را دنبال می نماید و امروز تاریخی برای خود دارد، ناظر به سینمای بلند است. نمی توانم توقع داشته باشم سینمای کوتاه مخاطب زیادی داشته باشد. البته که خوب است به خصوص در حوزه پلتفرم ها مخاطبان سینمای کوتاه بیشتر شود، اما از منظر اکران عمومی و نمایش فیلم کوتاه بر پرده خارج از فضای جشنواره ها، شخصاً از همین شرایط امروز هم راضی ام و فکر می کنم راستا خوبی را تا امروز طی نموده ایم. همین که هنروتجربه در هر فصل سه ماهه چند فیلم کوتاه را اکران می نماید، اتفاق بسیار خوبی است. طبیعتاً فضای اکران آنلاین، جای پیشرفت بسیار بیشتری برای فیلم کوتاه دارد.

* با توجه به اینکه فعلاً پایانی برای بحران کرونا متصور نیستیم، احتمالاً این فرآیند ادامه هم خواهد داشت و مردم بیشتر و بیشتر با فیلم کوتاه آشنا می شوند...

ماندگار: موافقم. همین امروز هم تا حدودی این اتفاق رخ داده است. این اتفاق به سینمای بلند آسیب زد و آنچه تحت عنوان مرگ سینما بعضی مطرح می کردند، گویی کمی سریع تر رخ داد. دیگر ارزش فیلم دیدن در سینما، ابهت سابق را ندارد و آدم ها به راحتی در خانه فیلم می بینند. اکران آنلاین، همان قدرتی که سابق بر این متعلق به تلویزیون بود را از آن خود نموده است.

اسمی خانی: در فرآیند فراوری هم بیشتر سراغ سریال سازی رفته ایم و شاهدیم کمتر فیلم سینمایی در این شرایط کلید می خورد.

* برخلاف سینمای بلند، سینمای کوتاه کمتر هم در معرض آسیب از سوی معضل قاچاق است و راحت تر از بستر عرضه اینترنتی می تواند استفاده کند.

اسمی خانی: بله چون فیلم های کوتاه کمتر شناخته شده اند و شاید جذابیتی برای سارقان نداشته باشد. طبیعتاً کسی که شنای پروانه را قاچاق می نماید، می خواهد از عرضه غیرمجاز آن پولی به دست آورد، اما بهترین فیلم های کوتاهی که همین سال جاری ساخته شده است هم برای کسی شناخته شده نیست که فردی انگیزه سرقت آن ها را داشته باشد.

* این استدلال درست است که حتی اگر یک فیلم کوتاه قاچاق هم شود، صاحب اثر چندان ناراحت نمی شود و بیشتر ترجیح می دهد فیلمش گسترده تر دیده شود؟

ماندگار: این نگاه هست اما بالاخره ماجرای مالی برای ما هم موضوعیت دارد. اگر بخواهیم حرفه ای نگاه کنیم، بالاخره برای یک فیلم کوتاه هم هزینه شده است و در کنار عرضه فستیوالی و کسب جوایز، در نهایت باید روی فروشش هم حساب کند. به خصوص که امکان عرضه بین المللی امتیاز پخش فیلم های کوتاه وجود دارد و از این ظرفیت می توان استفاده کرد. هنوز سازوکارهایی مانند نمایش فیلم کوتاه در بعضی مدارس در خارج از کشور وجود دارد که به ازای آن مبلغی هم پرداخت می شود و همین ظرفیت ها می تواند منجر به بازگشت مالی برای یک فیلم کوتاه شود.

* البته که این ها مربوط به خارج از کشور است و در ایران بعید می دانم چنین فرصت هایی وجود داشته باشد!

ماندگار: بله این ها مربوط به خارج از کشور است. در ایران برای فیلم کوتاه سه راه وجود دارد. یکی حضور در جشنواره، یکی اکران در هنروتجربه و دیگری عرضه در وی اودی ها.

اسمی خانی: اکران در هنروتجربه چقدر بازگشت مالی دارد؟

ماندگار: فیلم آقای ترک جوش (انبار) در حال اکران است...

ترک جوش: بله، اما بعید می دانم بازگشت مالی آن چنانی داشته باشد. در سه هفته حدود دو میلیون تومان فیلم ما فروش داشت. از دیگر دوستانی هم که فیلمشان در این گروه اکران شده، وقتی پرس وجو کردم، غالباً می گویند، بد نبوده اما رضایت آن چنانی هم ندارند.

ماندگار: بله فیلم قبلی من هم با نام آسمان آبی، زمین پاک در باکس قبلی هنروتجربه اکران شد اما هنوز وارد جزییات حساب وکتاب مالی اش نشده ایم. نمی دانم دقیقاً چه فروشی داشته اما مبلغی نمی شود چون همان رقم گیشه هم بیش 6 فیلم تقسیم می شود و فرمول هایی دارد که سر آخر خیلی خیلی کم می شود.

اسمی خانی: سال 93 یا 94 به عنوان یکی از اولین فیلم های کوتاهی که در هنروتجربه اکران شد، من هم فیلمی را داشتم اما هیچ تماسی بعد از آن با من گرفته نشد و خودم هم پیگیری نکردم. آنقدر که همه می گفتند کسی نمی رود فیلم ها را ببیند، انگیزه ای برای پیگیری نداشتم. اما جالب اینکه آن ها هم با من تماس نگرفتند! حتی اگر 500 هزار تومان هم فیلمم فروش داشت، طبیعتاً باید تماس می گرفتند که بیا پولت را بگیر! البته می دانستم هم که کسی به سینما نمی رود.

* وقتی تا این میزان از عدم بازگشت مالی در اکران ناامید هستید، چرا در تمام این سال ها بچه های فیلم کوتاه همواره این مطالبه را داشته اند که آثارشان اکران شود؟

اسمی خانی: بالاخره علاقه مند هستند فیلم خود را روی پرده ببینند و فیلمشان روی پرده، دیده شود. فیلم کوتاه بالاخره همان سینما است، در تایم و زمان کوتاه تر، به خصوص امروز که فیلم های کوتاه ما کاملاً حرفه ای و با تجهیزات و عوامل حرفه ای فراوری می شود. قطعاً روی پرده اتفاق بهتری برای فیلم می افتد. برای خود فیلم ساز هم جادوی نمایش در سالن سینما حائز اهمیت است.

* یعنی اصلاً بحث مالی و درآمد حاصل از اکران مطرح نیست؟

اسمی خانی: تا امروز که درآمدی نداشته است. حتی قبل از کرونا هم اکران در هنروتجربه بازگشت مالی آن چنانی برای فیلم های کوتاه نداشت. تجربه ام می گوید تنها چیزی که می تواند برای فیلم کوتاه بازگشت مالی داشته باشد، کسب جایزه از جشنواره ها است.

ماندگار: ترتیب مراحل عرضه هم مهم است. طبیعتاً اول باید فیلم را به جشنواره ارائه کنیم چون اگر اکران اینترنتی یا پرده ای شده باشد، در جشنواره ها پذیرفته نمی شود. بعد می شود اکران پرده ای چون در صورت عرضه اینترنتی، شانس اکران پرده ای را از دست می دهید و مرحله آخر می شود عرضه آنلاین.

* آقای ترک جوش شما که همین روزها فیلم انبار را روی پرده دارید، از چه وجهی اکران بر روی پرده برایتان حائز اهمیت بود؟

ترک جوش: حتماً بخشی از آن دیده شدن فیلم و صحبت درباره آن است. فیلم ساز راهی را پیدا می نماید تا به وسیله انتشار اخبار مرتبط با فیلم کوتاهش، به سمت سینما بلند برود. از نظر مالی اما هیچ سود خاصی ندارد.

* در بحران کرونا، شاهد بودیم که بچه های حوزه مستند خیلی سریع وارد میدان شدند و حتی خودشان را با شرایط وفق دادند تا درباره این سوژه فراوری داشته باشند. در سینما کوتاه اما شاهد این واکنش سریع نبودیم و کمتر فیلمی متناسب با این سوژه در سالی که گذشت فراوری شد. دلیل این اتفاق را چه می دانید؟

اسمی خانی: لزومش چه بود؟

* بالاخره وقتی پدیده ای با این سطح از دربرگیری دنیای و اهمیت، زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد، سینمای کوتاه می تواند نسبت به آن واکنشی داشته باشد. به خصوص که بعضی نهادها فراخوان حمایت از آثار مرتبط با این سوژه را منتشر کردند اما بازهم خروجی درخوری در این یکسال شاهد نبودیم.

اسمی خانی: شخصاً معتقدم سوژه کرونا آنچنان دراماتیک نیست که فیلم ساز بخواهد سراغش برود. بهترین فیلم ها درباره چنین پدیده ای، مثلاً شیوع یک ویروس ناشناخته، پیش از این ساخته شده است. خیلی از قبل ترها چنین بحرانی در سینما روایت شده است. چرا باید درباره موضوعی که تا این اندازه بد است، علاقه داشته باشم فیلمی بسازم؟ شما اگر می خواستید درباره کرونا فیلم بسازید سراغ چه سوژه ای می رفتید؟ چه حرف تازه ای درباره این بحران عنوان نمود که مردم از آن بی اطلاع باشند؟

ماندگار: این سوژه تاریخ انقضا دارد.

ترک جوش: قطعاً 5 سال دیگر که خبری از کرونا نیست، کسی دلش نمی خواهد فیلمی درباره کرونا ببیند. مگر آنکه مستند باشد. شخصاً ترجیح می دهم سراغ قصه ای نروم که تاریخ انقضا داشته باشد. همین امروز هم تعدادی فیلم با موضوع کرونا ساخته شده است و برای آن جشنواره هم برگزار کردند، اما چه کسی حاضر است این فیلم ها را ببیند؟

* درباره تأثیر کرونا بر فرآیند فراوری و ساخت فیلم کوتاه هم کمی شرح می دهید، به خصوص که این بحران در سینمای بلند مسائل بسیاری را به همراه داشت.

اسمی خانی: خودم پروژه ای را در ایام کرونا در دست نداشتم اما با توجه به مشاهداتم از پروژه های دیگر می دانم هزینه های فراوری بسیار بالا رفته است. مثلاً بازیگران سرویس های تک نفره می خواهند. وقتی قرار است فاصله اجتماعی رعایت شود، طبیعتاً سرویس عوامل باید مراعات های خاص خود را داشته باشد. این تنها یک نمونه است از افزایش هزینه ها. شرایط به گونه ای است که با یک مورد مشکوک به ابتلا، همه برنامه ریزی ها به هم می ریزد!

ماندگار: من در همین شرایط تجربه ساخت یک فیلم جمع وجور 5 دقیقه ای را داشتم. واقعیت این است که خیلی به من چسبید این تجربه چون به دلیل کرونا خیلی گروه فراوری کوچک بود. خیلی خوش گذشت (می خندد) و تنها سختی اش ماجرا ماسک بود!

ترک جوش: ما هم تجربه ساخت فیلم کوتاهی را تا همین هفته پیش داشتیم که برخلاف آقای ماندگار، خیلی پروژه پرجمعیت و شلوغی هم بود. در لوکیشنی در خارج از تهران کار کردیم. در یک روستا بود و واقعاً هم استرس داشتیم که به وسیله بچه های گروه ما کرونا نگیرند! هزینه فراوری بسیار بالا رفته است.

* اگر بخواهیم از منظر محتوایی مرور بر فراوریات سینمای کوتاه داشته باشیم، به نظر می رسد در قیاس با سینمای بلند، بعضی موج های با تأخیر به سینمای کوتاه هم سرایت می نماید. مدتی فیلم های روشنفکرانه و جشنواره پسند تعدادشان زیاد می شود و زمانی دیگر فیلم های واقع گرای اجتماعی. این نسبت میان سینمای کوتاه و بلند را چقدر درست می دانید؟

ماندگار: واقعیت این است که این اتفاق رخ داده است. خاطرم هست خانم نغمه ثمینی زمانی در یکی از کلاس هایشان می گفتند که زمانی همه شبیه کیارستمی می ساختند تا اینکه فرهادی آمد شبیه خودش ساخت و آنقدر ساخت تا دیگران آغاز کردند شبیه او بسازند. می گفتند شما سعی کنید فیلم سازی باشید که شبیه خودتان فیلم می سازید. امروز در سینمای کوتاه شاهد این موج سازی هستیم. بعد از آن فضای رئالیسم اجتماعی که اشاره کردید در سینمای کوتاه هم مد شد و از سینمای بلند به کوتاه سرایت کرد، احساسم این است که شرایط دارد متفاوت می شود. شاهد فراوریات فانتزی تری هستیم و آن ها که شاید جرئت نداشتند، حالا وارد این عرصه می شوند. این جریانی است که نمونه اش در سینمای بلند نیست که بگوییم متأثر از آن است. سال جاری هرچند اشاره کردند که فیلم خوب کم بود، اما چند فیلم واقعاً شخصی دیدم که به نظرم این اتفاق خوبی است.

اسمی خانی: همواره عده ای پیرو هستند و کارشان حتی اگر معماری هم باشند، از کار دیگری پیروی می نمایند. این ویژگی ربطی به فیلم سازی و سینما ندارد. در فضای سینما هم این ویژگی فیلم کوتاه و بلند نمی شناسد. در سینمای بلند ما چند نمونه مشابه فرهادی داشتیم؟ در همه کشورهای دیگر هم بعید می دانم بیش از 4، 5 سینماگر داشته باشیم که خودشان باشند و زبان خودشان را داشته باشند.

ترک جوش: سینمای بلند و کوتاه معمولاً وامدار یکدیگرند. عده ای هستند که ترجیح می دهند شبیه به فیلم سازی که فیلمش جایزه گرفته فیلم بسازند و در جریان سینمای کوتاه بیشتر شاهد این اتفاق هستیم اما اگر فیلم ساز برای خود امضا داشته باشد، اتفاق بهتری رخ می دهد.

ماندگار: ناظر به همان مباحثی که درباره بازگشت سرمایه در سینمای کوتاه عنوان نمودیم، باید بدانیم فیلم کوتاه به نوعی فرصتی برای تست کردن سینمای یک فیلم ساز است. فیلم بلند است که به عنوان کالا قابل عرضه است و کسی می تواند روی یک فیلم ساز سرمایه گذاری کند تا بازگشت سرمایه اتفاق بیفتد. این اتفاق در سینمای کوتاه رخ نمی دهد. به همین دلیل ساخت فیلم کوتاه تبدیل به یک ریسک می شود. یک فیلم ساز در شرایط مالی فعلی باید 50 میلیون تومان جور کند تا فیلمی بسازد. برای همین شاید سراغ تجربه های پیروز دیگران می رود که بتواند تضمینی برای پیروزیتش داشته باشد. این میزان از جشنواره گرایی و احتیاج به جوایز جشنواره ای فکر می کنم، ناشی از همین شرایط است.

* فیلم خود شما چقدر هزینه داشت؟

ماندگار: ما قبل از شرایط کرونایی اسب سفید بالدار را ساختیم و با وجود اینکه کسی دستمزد نگرفت و دانشجویی کار جمع شد، چیزی در حدود 70 تا 80 میلیون تومان هزینه شد. جالب اینکه وقتی فیلم فانتزی می خواستم بسازم، به هر کس می گفتم، اول می گفتند جشنواره ها از ایران فلان فیلم را قبول می نمایند، بعد هم می گفتند فیلم فانتزی را خودشان نمونه های بهترش را دارند! نمی دانم این چه استدلالی است! همین فضا ریسک ساخت فیلم کوتاه را بسیار بالا می برد و واقعاً برای انجام این کار اذیت شدیم.

اسمی خانی: این همان بهایی است که باید برای داشتن سینمای خودش، باید بپردازد. همین که ایستادگی کنی و بگویی کاری که همه می گویند، نمی شود را انجام دهی. آن هایی که می خواهند این بها را نپردازند، سراغ کارهای تجربه شده می فرایند.

* سینمای کوتاه در این سال ها به لحاظ تکنیکی واقعاً پیشرفت نموده است اما چرا در محتوای آثار شاهد این پیشرفت و به روز بودن نیستیم؟ شاهد سوژه های دمده، قدیمی و تکراری هستیم که مدام دارد تکرار می شود...

اسمی خانی: در سینمای بلند هم این معضل را داریم. من کسی هستم که هر فیلمی که عرضه آنلاین هم می شود می بینم و واقعیت این است که در یکسال گذشته حتی یک فیلم خوب هم ندیده ام. اتفاقاً در میان فیلم های کوتاه چند کار خیلی خوب دیدم اما در فیلم های بلند واقعاً فیلم خوب و متفاوت نبود. البته اینگونه نیست که فیلم سازان تصمیم بگیرند فیلم بد بسازند، همه می خواهند بهترین فیلمشان را بسازند اما در شرایط فراوری به چیزهایی تن می دهند که حاصلش این آثار می شود. ما در همین جشنواره فیلم کوتاه تهران فیلم های خوبی را شاهد بودیم اما مثلاً فلان فیلم که به تعبیر شما ایده دمده ای هم دارد، از سوی جشنواره برگزیده می شود و همین اتفاق باعث می شود فیلم های خوب دیگر دیده نشوند. اینجا دیگر ایراد به بچه های فیلم کوتاه برنمی شود.

ترک جوش: حتی بعضی از کارهای خوب از سوی جشنواره ها پذیرفته هم نمی شوند. فیلم انبار خود من از سوی جشنواره فیلم کوتاه رد شد اما بعد که جایزه های بین المللی گرفت، مورد توجه قرار گرفته است. لابی گری هایی می شود و تماس فیلم سازان با دبیر جشنواره و داوران این شرایط را به وجود می آورد....

ماندگار: من این مسئله را قبول ندارم.

اسمی خانی: بله من هم قبول ندارم. در این سال ها من هم عضو هیئت انتخاب بوده ام و هم داور در جشنواره های مختلف. واقعاً هیچ تماسی گرفته نمی شود و این سلیقه داوران است که معین نماینده است. بچه های فیلم کوتاه وقتی در شرایط داوری و انتخاب قرار می گیرند، به شدت اخلاقی عمل می نمایند. شاید در سینمای بلند این شرایط باشد، بنده بی اطلاعم اما در سینمای کوتاه اینگونه نیست.

ترک جوش: ولی در همین جشنواره فیلم کوتاه تهران، از یک ماه پیش از برگزاری من می دانستم که فیلمم انتخاب نمی شود. هنوز داوران معرفی نشده بودند که من به وسیلهی آگاه شدم.

اسمی خانی: شاید خبر درز کند اما با تماس نمی توان روی نظرشان تأثیر گذاشت. به سلیقه و رویکرد اعضا برمی شود. سیاست های جمعی در جشنواره های مختلف تغییر می نماید اما معتقدم فیلم خوب بالاخره دیده می شود.

ماندگار: این سلیقه و سیاست در بسیاری از جشنواره های دنیا هم وجود دارد اما مسئله این است که در جشنواره فیلم کوتاه تهران این سلیقه، از دوره ای به دوره دیگر تغییر می نماید.

* اجازه دهید کمی درباره فیلم هایتان هم صحبت کنیم. جناب ماندگار فیلم اسب سفید بالدار در عین اینکه زبان بین المللی دارد، چیزی را در اعماق وجود آدم تحت تأثیر قرار می دهد که برای مخاطب آشناست. کمی درباره فضای فانتزی فیلم و نگاهی که نسبت به دوست داشتن در آن دارید، شرح دهید.

ماندگار: رسیدن به این فضا حاصل ترکیبی از تجربیات من است. من معلمی داشتم که بسیار روی من تأثیر گذاشت و باعث شد تغییر رشته بدهم و سراغ سینما بیایم. آن معلم جوک ابزوردی را درباره یک اسب سفید بالدار تعریف می کرد که برای یافتن کار وارد شهری می شود و چون کسی به او کار نمی دهد، بال می زند و می رود. این ایده سال ها در ذهنم بود و آن جوک را برای همه تعریف می کردم. زمانی تصمیم گرفتم همین ایده را تبدیل به فیلم کنم و در آن مقطع عده ای از نزدیکان و عزیزانم قصد مهاجرت داشتند. این دو فضا با هم ترکیب شد و به ایده داستانی این فیلم رسیدم. فضا هم خواستیم لازمان و لامکان باشد، در عین حال کمی ایرانی هم باشد، هم زمان فانتزی هم داشته باشد. ترکیبش شد چنین فضایی.

* واکنش مخاطبان خارجی به فیلم چگونه است؟

ماندگار: تا امروز فقط واکنش مخاطبان خارجی را در جشنواره برلین به فیلم دیده ام چون در رویدادهای دیگر به دلیل کرونا امکان حضور نداشتم. در آن جشنواره واکنش ها جالب بود و جالب تر از همه هم واکنش ایرانی های حاضر در برلین به فیلم بود. خیلی ها تحت تأثیر قرار گرفتند به خصوص آن ها که سال ها در آنجا بودند و حس بازگشت و طرد شدن را درک می کردند. نگاه اروپایی ها اما بیشتر ناظر به این بود که مثلاً اسب نماد چیست؟ هرچه به سمت شرق می آییم واکنش ها درونی تر می شود، مثلاً در ازمیر درباره متن ترکی یکی از شعرها از من سؤال می کردند. بهترین بازخوردها را اما در ایران گرفتم.

* خانم اسمی خانی شما کمی درباره شرایط اورژانسی بگویید. به خصوص که فیلم این سؤال در ذهن مخاطب ایجاد می نماید که یک کودک تا چه اندازه می تواند متأثر از اطراف خود باشد.

اسمی خانی: من یک نگاه شخصی به بچه ها دارم که از بچه داشتن نمی آید بلکه از بچه بودن من می آید. ما به اشتباه فکر می کنیم که بچه ها نمی فهمند و متوجه نمی شوند اما واقعیت این است که بچه ای که همین امروز متولد می شود، با تکنولوژی امروز متولد می شود. تکنولوژی ای که من در سن 40 سالگی با آن روبرو شده ام. به همین دلیل غالباً در نظر نمی گیریم که یک بچه در حالت عادی می تواند خیلی از ما مدرن تر باشد. فکر می کنیم می توانیم واقعیت ها را به بچه ها وارونه نشان دهیم، چون خودمان در دوران کودکی غالباً به دلیل بچه بودنمان سرکوب شده ایم.

بعدها به دوران فرزندسالاری رسیدیم و دانستیم که بچه ها نباید سرکوب شوند. امروز ما با نسلی روبرویم که احساس می کنیم عجیب اند اما فقط سرکوب نشده اند، اجازه دارند حرف بزنند، فکر نمایند و تصمیم بگیرند. به همین دلیل احساس می کنیم رفتارهای عجیب وغریبی از آن ها می بینیم.

من تجربه هایی در کودکی داشتم که به نوعی می توانم بگویم، دختربچه فیلم شرایط اورژانسی به نوعی همان دوران دختربچگی خودم است. چیزهایی را در اطرافم می دیدم و نسبت به آن ها برنامه ریزی می کردم که دیگران احساس می کردند از یک دختربچه برنمی آید. چون چنین نگاهی به بچه ها دارم، همین ویژگی باعث جذابیت فیلم برای مخاطب شده است.

* آقای ترک جوش شما درباره انبار بگویید که بخشی از داستان آن درباره مصائب مهاجرت است. چه شد که سراغ این فضا رفتید؟

ترک جوش: من دو فیلمم درباره مهاجرت است. یکی همین انبار و دیگری فیلم ناجی که به تازگی آن را ساخته ام. کلاً معتقدم مهاجرت پدیده خوبی نیست. چرا واقعاً یک کشور باید به شرایطی برسد که افراد آن کشور تصمیم به ترک خاک خود بگیرند. همواره این معضل در ذهن من وجود داشته است. وقتی به یک کارگاه و یا انبار ضایعات کاغذ که لوکیشن فیلمم بود می رفتم، وقتی لابه لای این آدم ها می نشستم حرف های هر کدامشان برایم حکم یک فیلم نامه را داشت.

دغدغه ام در این زمینه پررنگ تر شد که بتوانم این حرف ها را در قالب فیلم به تصویر بکشم. این دو فیلم را درباره مهاجران افغان ساختم و شاید دیگر نسازم، مگر اینکه داستان جدیدی به ذهنم برسد. کلیت ماجرا این است که مهاجرت اتفاق خوبی برای هیچ کس نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1016

به "مخاطبانی که کرونا برای فیلم کوتاه آورد، چیزی از دست ندادیم! خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخاطبانی که کرونا برای فیلم کوتاه آورد، چیزی از دست ندادیم! خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید