مراقب پیامک های واریزی دروغین باشید

به گزارش مجله پیوند، پس از صفحات فیشینگ و پیغامک هایی که با موضوع روز یا به نام یک سامانه می رسیدند، در نوعی از کلاهبرداری پیغامک هایی در شمایل یک پیغام واریز مبلغی پول به حساب شما ظاهر می گردد.

مراقب پیامک های واریزی دروغین باشید

این بار نه همانند حملات فیشینگ برای انتقال وجه به سراغ درگاه های پرداخت اینترنتی می روید و نه به بهانه دریافت جایزه یک مسابقه پای دستگاه عابر بانک کشیده می شوید، بلکه پیامکی برای شما ارسال می گردد که در لحظه اول احتمالا شما را هیجان زده می نماید و شاید حتی به فکر فرو ببرد که این مبلغ مربوط به حقوق تان است، واریز وام تان و یا بازگشت قرض به یکی از دوستان تان! اما درواقع در آستانه قرار دریافت در دام جدیدترین نوع از کلاهبرداری پیامکی هستید.

مشترکانی که در وضعیتی مشابه قرار گرفته اند، می گویند که پیامکی مبنی بر این که مبلغی به حساب شان واریز شده دریافت نموده اند و بعد با آن ها تماس گرفته می گردد که مبلغ، اشتباهی به حساب آن ها واریز شده و پول را به شماره کارتی که اعلام می گردد، برگردانند.

این درحالی است که پیامک واریز وجه اصلا از سامانه پیامکی بانک ارسال نشده و از شماره تلفنی متفرقه ارسال شده است که البته ظاهرا کلاهبرداران برای فریب بیشتر از شماره تلفن های نسبتا رند و با تکرار چند صفر پشت سر هم استفاده می نمایند، تا به خیال شان اختلافی میان این پیامک با پیامک های بانک به نظر نرسد.

اما جریان از چه قرار است؟ پیش از این هم گفته شده بود که در سناریوی ذکر شده، در واقع کلاهبردار از فرد دیگری یک پیش پرداخت گرفته است و قرار نیست کالایی به سوژه خود تحویل بدهد. او برای این که دنبال نگردد، شماره کارت شما را به سوژه خود داده است. سوژه وجه پیش پرداخت را به کارت شما واریز می نماید و شما به کلاهبردار برمی گردانید. در بعضی موارد حتی شما وجه را به یک مغازه که کلاهبردار در آن منتظر خرید طلاست واریز می کنید. بنابراین هیچ اثری از او باقی نخواهد ماند و شما و طلا فروش مسئولیت جرم را خواهید داشت.

در بعضی از نمونه های ارائه شده این دست پیامک ها، شماره و موجودی حساب مشترک در پیامک آمده است اما این که این کلاهبرداران از اعداد احتمالی استفاده می نمایند یا اطلاعات صحیح را به وسیله فیشینگ، نشست احتمالی اطلاعات مشتریان بانک و ... بدست می آورند، هنوز تعیین نیست.

البته اطلاعاتی از حساب بانکی نظیر موجودی و شماره حساب، از مواردی است که مشتریان کمتر به حفظ آن توجه می نمایند چون معتقدند که امکان دسترسی به حساب آن ها را فراهم نمی کد اما در واقع می تواند موجب جلب اعتماد در حین کلاهبرداری هایی نظیر آن چه گفته شد، باشد. هرچند که این شیوه، نخستین راه کلاهبرداری پیامکی از حساب های بانکی نیست.

فریب دادن به وسیله پیامکی که به سامانه همتا نسبت داده می گردد نیز از دیگر روش هایی است که برای کلاهبرداری از مشترکین استفاده می گردد.

پس از اجرای طرح رجیستری، ارسال پیامک هایی به اسم همتا به همراه آدرس های جعلی و صفحه هایی که مانند سامانه همتا طراحی شده، اتفاق تازه ای نیست اما هر بار به روشی صورت می گیرد. پیش از این بارها رخ داده که پیامکی برای بعضی افراد ارسال و از آنها خواسته شده جهت جلوگیری از قطع شدن تلفن همراه، مبلغی را پرداخت نمایند. در یکی از جدیدترین نمونه های این کلاهبرداری، با راهنمایی کاربران به سایت های فیشینگ، اطلاعات را از آنها درخواست می نمایند.

ماجرای کلاهبرداری های پیامکی در همین جا سرانجام نمی یابد، کافی است چند روزی موضوعی در جامعه مورد توجه قرار گیرد تا کلاهبرداران آن را دست مایه خود قرار دهند، سایتی جعلی به وجود آورند و افراد را به واسطه پیامک به سمت آن راهنمایی نمایند.

ثبت نام برای سهام عدالت، یارانه و طرح معیشتی، ثبت نام سهمیه یا کارت سوخت، افزایش سهمیه سوخت مسافربرهای اینترنتی و... از جمله موضوعاتی هستند که تا به امروز دست مایه کلاهبرداری های پیامکی شده اند.

موضوع آزادسازی سهام عدالت و ثبت نام در سامانه سجام نیز از دیگر مواردی است که سبب شده در روزهای اخیر پیامک های مختلفی تحت این عناوین یا تحت عنوان یک کارگزاری بورسی به دست مشترکین برسد. بعضی از مشترکین حتی می گویند تعدد پیامک های این چنینی گاه به حدی است که نمی توان پیامک هایی که به راستی از سوی سامانه اصلی ارسال می گردد را تشخیص داد.

در این میان البته عده ای پس از راه اندازی سیستم رمز دوم یکبار مصرف گمان می نمایند که دیگر صفحات فیشینگ و در پی آن کلاهبرداری های پیامکی ای که به این صفحات ختم می شوند، معنا نخواهد داشت و با وجود رمز یکبار مصرف، امکان کلاهبرداری از بین رفته است اما واقعیت چنین است.

پیش تر یک کارشناس در این باره گفته بود: اگرچه فیشینگ با فعال شدن رمز پویا کاهش یافته، اما رمز یک بار مصرف به هیچ وجه امنیت 100 درصدی را فراهم نمی نماید و حتی همان سایت هایی که سرویس های درگاه بانکی می دهند، می توانند رمز یک بار مصرف هم ارائه دهند و حساب تان را خالی نمایند.

در هر حال در شرایطی که کلاهبرداران از هر موضوعی راهی برای فریب و از هر اطلاعاتی مسیری برای کلاهبرداری پیدا می نمایند، همیشه توجه به هویت پیامک هایی که دریافت می کنیم، صفحاتی که به وسیله آن ها پرداخت انجام می دهیم و ... از نکات ضروری هستند. ،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 558

به "مراقب پیامک های واریزی دروغین باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب پیامک های واریزی دروغین باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید