مصاحبه، کارشناس عراقی: کمیته ویژه ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است

به گزارش مجله پیوند، یک کارشناس مسائل سیاسی عراقی با تاکید بر اینکه در پی تصمیم مجلس عراق به بیرون راندن نیروهای بیگانه و اعطای اختیارات کامل به دولت در این خصوص، مشروعیت قانونی و دلیل حضور بیگانگان در عراق انتها یافته است و از این پس مقاومت و مبارزه مسلحانه مطرح است.

مصاحبه، کارشناس عراقی: کمیته ویژه ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است

حیدر الموسوی کارشناس مسائل سیاسی عراق در مصاحبه با خبرنگار بین الملل مجله پیوند در مورد تصمیم مجلس عراق مبنی بر بیرون راندن نیروهای آمریکایی گفت: تصمیم اخیر نه یک تصمیم بلکه دستور دولت عراق به نیروهای خارجی مستقر در عراق به خروج از کشور است و این تصمیم نیز اجرایی شد به این معنی که مجلس عراق به دولت اختیارات کاملی در این زمینه داد زیرا دولت عادل عبدالمهدی دولت مستعفی و پیشبرد امور بود و نمی توانست چنین تصمیماتی اتخاذ کند.

ماموریت نیروهای ائتلاف با سرانجام حضور داعش در عراق به اتمام رسیده

وی توضیح داد: پس از اینکه مجلس به دولت اختیارات کاملی برای تصمیم بیرون راندن نیروهای عراقی داد، دولت عبدالمهدی نیز پیغام کتبی روشنی را به نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا که در عراق مستقر هستند، ارسال کرد با این مضمون که ماموریت آنان در داخل خاک عراق سرانجام یافته است بر این اساس که ماموریتی که بر اساس آن وارد عراق شدند یا همان مبارزه با داعش با سرانجام دادن به حضور این گروه در عراق، تمام شده است.

الموسوی در شرح این مطلب اضافه نمود: در سال 2017 دولت عراق به صراحت از پیروزی بر داعش و پاکسازی کشور از حضور این گروه خبر داده و خاطرنشان کرد، فقط بعضی هسته های پنهان باقی مانده اند که از سوی نیروهای امنیتی عراق در حال تعقیب هستند و نیازی به دخالت نیروهای ائتلاف بین المللی نیست و این موضوع نیز به این نیروها اطلاع داده شد.

بهانه تراشی آمریکا برای تداوم اشغالگری عراق

وی گفت: با این حال شاهد کارشکنی آمریکا در اجرای این تصمیم هستیم حال آنکه بسیاری از کشورهای عضو ائتلاف به درخواست عراق پاسخ داده و نیروهای خود را از خاک کشور بیرون برده و پایگاههای خود را تخلیه کردند یا از پایگاهها و اماکن متعلق به عراق که در آن مستقر بودند، بیرون رفتند، زیرا تا این لحظه هیچ پایگاه خارجی رسمی متعلق به این کشورها در عراق وجود ندارد، بنابراین پایگاههای متعلق به عراق را به جز پایگاه عین الاسد و اربیل به طور کامل تخلیه نموده اند.

این کارشناس عراقی ادامه داد: با این شرحات فقط آمریکا است که تا این لحظه کارشکنی نموده و به دنبال بهانه جویی برای ماندن در خاک عراق است.

خواسته عمومی مردم عراق خروج نیروهای بیگانه از عراق است

وی گفت: علاوه بر این، در پی تصمیم دولت عراق، خواسته سراسری مردم عراق مبنی بر بیرون راندن نیروهای خارجی از خاک کشور شکل گرفت از همین رو مشروعیت قانونی حضور نیروهای خارجی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و دولت این کشور مدعی آن هستند، از بین رفته است به این معنی که آنان اعلام نموده اند این نیروها از سوی دولت رسمی عراق با اختیارات کامل فراخوانده شدند اما اکنون مردم عراق فریاد بیرون راندن این نیروها و مخالفت با ادامه حضور آنان در خاک کشور را سرداده اند.

الموسوی گفت: به عبارت دیگر علاوه بر تصمیم اخیر مجلس عراق مبنی بر مکلف کردن دولت به سلب مشروعیت قانونی حضور نیروهای بیگانه در عراق که ترامپ سنگ آن را به سینه می زند، شاهد تظاهرات میلیونی در بغداد بودیم که تعداد تظاهرات کنندگان خواهان بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق از سه میلیون نفر که رقم بسیار بالایی بود، فراتر رفت.

حضور نیروهای بیگانه در عراق فاقد مشروعیت است

وی گفت: با این شرحات اکنون نیروهای بیگانه و حضور آنان در عراق فاقد مشروعیت هستند و ادامه حضور آنان به معنی اشغالگری است و می دانیم که برخورد مردم با دولت های اشغالگر، مقاومت و مبارزه مسلحانه است زیرا پس از اینکه دولت و ملت عراق همه ابزارها را به کار گرفتند اکنون راه دیگری برای بیرون راندن نیروهای بیگانه باقی نمانده است این در حالی است که دولت عراق از آمریکا به دلیل نقض حاکمیت عراق و خودداری از اجرای تصمیمات مجلس و نیز خواست و اراده ملت عراق به شورای امنیت شکایت کرد.

باید یک جدول زمانی برای خروج آمریکا از عراق فراهم گردد

الموسوی در مورد جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفت: باید یک جدول زمانی برای خروج آمریکا از عراق فراهم گردد نه اینکه این موضوع آنطور که اکنون شاهدیم، معلق بماند به این معنی که نیروهای بیگانه با خروج فوری از عراق مخالف هستند، اقدامی که مسائل مشخصی را به بار خواهد آورد که چه بسا شامل مسائل امنیتی برای عراق و یا طرف دیگر باشد و یا محتمل است آمریکا برای کارشکنی در تصمیم مجلس عراق مسائلی را به وجود آورد.

دولت عراق برای بیرون راندن نیروهای بیگانه اختیارات کامل دارد

وی تاکید نمود: دولت کنونی برای بیرون راندن نیروهای بیگانه اختیارات کامل دارد بر این اساس که تصمیم بیرون راندن آنان از سوی مجلس نمایندگان عراق گرفته شده است و یک تصمیم روشن با اختیارات کامل به دولت پیشبرد امور بود.

تشکیل کمیته مشترک برای پیگیری اخراج نظامیان آمریکایی از عراق

الموسوی گفت: به نظر می رسد یک کمیته مشترک از سوی مجلس بر این اساس که کمیته امنیت و دفاع مختص این موضوع هستند، تشکیل شده است و علاوه بر این دولت به وزارت دفاع برای پیگیری موضوع بیرون راندن نیروهای آمریکایی اختیاراتی داده است بنابراین یک کمیته ویژه برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است و یک کمیته نیز از سوی وزارت خارجه برای پیگیری بخش دیپلماتیک و فرایند سیاسی آن تشکیل شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 291

به "مصاحبه، کارشناس عراقی: کمیته ویژه ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصاحبه، کارشناس عراقی: کمیته ویژه ای برای پیگیری موضوع اخراج نظامیان آمریکایی تشکیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید