چرا بعضی متقاضیان وام کرونا را دریافت نکردند

به گزارش مجله پیوند، موانع بانکی یکی از دلایل عمده انصراف متقاضیان کسب و کار آسیب دیده از کرونا بوده است.

چرا بعضی متقاضیان وام کرونا را دریافت نکردند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، در اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب و کار های به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، سال گذشته وزارت کار امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در سامانه کارا فراهم کرد.

بر این اساس مقرر شد، کلیه صاحبان مشاغل و کسب و کار های خصوصی و تعاونی مشمول طرح اعم از کارفرمایی و خویش فرمایی که در رسته های 14 گانه از پیش مصوب و شناسایی شده فعال که باشند، و کد بیمه پردازی در سامان تأمین اجتماعی داشته و در جهت حفظ اشتغال موجود اقدام نموده باشند مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا قرار می گیرند.

اما مطابق آمار ارائه شده تا کنون بیش از 43 هزار میلیاردتومان تسهیلات کرونا به خانوار ها و کسب وکار های متقاضی پرداخت شده است.

در مرحله نخست پرداخت تسهیلات، 22 هزار میلیارد تومان به خانوار، 6.6 هزار میلیارد تومان به کسب وکار های آسیب دیده، 2.5 هزار میلیارد تومان به شرکت های معظم حمل ونقلی و 4.5 میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شد.

در مرحله دوم نیز 7.5 هزار میلیارد تومان به خانوار ها و 200 میلیارد تومان وام ویژه بنگاه های سه گانه (فرهنگ و هنر، گردشگری و ورزش و جوانان) پرداخت شده است.

جمع این میزان پرداختی در دو مرحله کمی بیش از 43 هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که دولت در مرحله اول 75 هزار میلیارد تومان و در مرحله دوم 19 هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام به متقاضیان در نظر گرفته و تصویب نموده بود.

با این وجود، بودند متقاضیانی که در فرآیند ثبت نام متوقف شده و از دریافت وام منصرف شدند. بعضی از گزارش ها حاکی از این است که بخشی از متقاضیانی که منصرف شدند به خاطر موانع بانکی بوده است. موانع بانکی شامل شرایط سخت تضامین بانکی، عدم همکاری بانک، چند مرحله ای بودن پرداخت وام، داشتن چک برگشتی ضامن و شرایط سخت بازپرداخت است. متقاضیانی که منصرف شده اند منظور از عدم همکاری بانک پاسخ هایی، چون اعلام عدم دریافت بخشنامه، عدم پاسخگویی بانک اعلام نموده اند.

بعضی دیگر از مسائل در راستا دریافت وام موانع نرم افزاری و ساختاری بوده است که منظور از این مشکل عدم دریافت پیامک، عدم اطلاع از چگونگی پیگیری، فرصت کوتاه تحویل مدارک است.

و البته بعضی نیز بهره بانکی را مانع اقدام برای دریافت این وام ذکر می نمایند. از نظر این گروه حتی بهره 4 درصد نیز شکل ربا به خود می گیرد و حرام است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1070

به "چرا بعضی متقاضیان وام کرونا را دریافت نکردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی متقاضیان وام کرونا را دریافت نکردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید