گاف سیاست گذار بورس

به گزارش مجله پیوند، به عقیده کارشناسان، سرمایه گذاران با توجه به سیاست گذاری های خلق الساعه متولیان بازار دیگر هیچ چشم اندازی از آینده معاملاتی خود نخواهند داشت. سیاستگذاران بورس مدام در حال تغییر قوانین و مقررات هستند. در هیچ کدام از بورس های عظیم جهان تغییرات در فرآیند های مقرراتی دیده نمی گردد. اهالی بازار معتقدند تغییر مقررات ناظر بر فعالیت صندوق ها موجب شده عرضه ها متناسب با عمق و کشش بازار نباشد.

گاف سیاست گذار بورس

به گزارش دنیای اقتصاد؛ به همین دلیل نماد معاملاتی بعضی لیدر های بورس در یک روز معاملاتی صف خرید و در روز دیگر صف فروش می گردد. بعضی از مدیران صندوق های درآمد ثابت می گویند: زمانی که دستورالعمل معین سقف معاملاتی منتشر شد، شرایط مناسب برای عرضه وجود نداشت.

روز سه شنبه نیز به دلیل وجود نقدینگی در بازار صندوق ها به منظور رعایت قانون به فروش سهام مجبور شدند. آنالیز ها حاکی از این است که سیاست گذار در زمان حمایت از بازار اقدام به تشویق صندوق های درآمد ثابت و افزایش سهم آنان از بورس می نماید، اما در صورتی که بخواهد طرف عرضه را تقویت کند و به نوعی بازار را از رشد هیجانی به دور کند، این دامنه را کاهش می دهد.

عدم مدیریت در 3 باب

مهدی افنانی تحلیلگر بازار سرمایه با انتقاد از افزایش فشار عرضه در بازار سهام در تبادل نظر با دنیای اقتصاد اظهار داشت: در هفته های گذشته روزانه حداقل 20 هزار میلیارد تومان ورودی پول به بازار سرمایه ثبت شده است. در بخشی از بازار شرکت های حقوقی به عرضه اقدام کردند. دولت نیز با استفاده از صندوق ETF دارا یکم و دوم برنامه ریزی معینی برای عرضه در بورس داشت. از سویی دستورالعمل افزایش سهام شناور آزاد شرکت های دولتی نیز منتشر شد.

در کنار این موارد شاهد شدت دریافت عرضه های اولیه و عرضه 60 درصدی سهام عدالت در فضای معاملاتی بورس هستیم. به گفته او فشار عرضه به نوعی از توان فعلی بازار خارج است. با این حال خبر هایی درباره تامین مالی به وسیله اوراق نفتی و سایر اوراق دولتی در بازار به گوش می رسد که به نوعی طرف خریدار را نگران می نماید.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به دستورالعمل جدید معاملاتی صندوق ها اضافه نمود: صندوق های با درآمد ثابت باید طبق دستورالعمل جدید نسبت سرمایه گذاری شان را در بورس از 15 درصد به 5 درصد کاهش دهند. اما این دستورالعمل زمانی موثر است که با زمان بندی مطلوب (بازه زمانی 3 ماهه) یا اجرای مرحله به مرحله در بازار همراه گردد. اکنون متاسفانه با افزایش فشار عرضه در بازه زمانی کوتاه مدت، یقینا طرف خریدار قدرت تصمیم گیری خود را از دست می دهد.

به اعتقاد افنانی چنین موضوعاتی موجب شکل گیری مقاومت در برابر عبور از شاخص 2 میلیون واحدی در بورس تهران شده است. به گفته او سهام بسیاری از شرکت هایی که پتانسیل افزایش قیمت دارند مورد اقبال بازار قرار نمی گیرند، زیرا طرف عرضه به شدت سنگین شده است. همزمان سهام شرکت های کوچک هم با افزایش قیمت همراه شده اند و بازار از حالت تعادل خود فاصله گرفته است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون موضوع فقط رشد بازار نیست بلکه توان بازار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: سازوکار معاملاتی صندوق ها، عرضه های اولیه و ورود هفته ای 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بورس 3 موضوع حیاتی است که می توانست به درستی مدیریت گردد.

با این حال از سازمان بورس به عنوان متولی بازار سرمایه انتظار می رود که موضوع عرضه ها در جریان معاملاتی بورس را مدیریت کند، زیرا با مدیریت عرضه می توان از طرف تقاضا هم حمایت خواهد شد. افنانی تاکید نمود: متاسفانه متولی بازار سهام، سازمان بورس یا تیم مالی وزارت اقتصاد هر روز فشار عرضه را به وسیله جدیدی افزایش می دهند و این مشکل باعث شده طرف تقاضا روز به روز ضعیف تر، نگران تر و ترسو تر گردد. اجرای تصمیمات مالی در کوتاه مدت از جمله لازم الاجرا شدن دستورالعمل صندوق های با درآمد ثابت و مواردی از این قبیل شوک شدیدی را به فرایند معاملاتی بازار سهام تحمیل خواهد نمود.

رونق دولتی؛ فروش دولتی

ولید هلالات کارشناس بازار سرمایه هم به دنیای اقتصاد می گوید: خروج پول از بازار در قالب سهام عدالت یا صندوق هایی که منابع را در اوراق درآمد ثابت قرار می دهند به تغییر فرایند معاملات منجر شده است. اثر روانی این رویداد در بازار بیشتر از اثر واقعی و ماهیت موضوع، خود را به نمایش گذاشته است، حجم معاملات حقوقی ها بیش از 20 درصد بازار در یک روز معاملاتی نیست، اما اثر فروش این دست از سرمایه گذاران برای کلیت معامله گران مهم ارزیابی می َگردد.

به گفته او ذهنیت بازار این است که سهامدار حقوقی، سرمایه گذاری است که دید بلند مدت دارد و در جایی سرمایه گذاری می نماید که سهام ارزشمند باشد؛ بنابراین اثر روانی این موضوع بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است: در برهه ای که بازار سهام رشد قابل توجهی را تجربه کرد، ارزش سهام در پرتفوی صندوق های درآمد ثابت افزایش یافت، اما به دلیل اینکه موعد مقرری برای واگذاری در این بخش وجود نداشت، این اتفاق به مرور و در حالت اعتدالی روی داد. اما در شرایطی که موعد مقرر توام با پافشاری برای فروش سهام این صندوق ها لحاظ می گردد، به یقین اثرات روانی این بخش در فرآیند معاملات مشهود خواهد بود.

به اعتقاد هلالات ذهنیتی در بین سهامداران ایجاد شده مبنی بر اینکه، باید نقطه ای را به عنوان نقطه خروج معین کرد و از بازار سهام به طور کلی خارج شد. این رویکرد با ذات سرمایه گذاری و سهامداری به طور کامل مغایر است، زیرا افراد در این حالت دید بلند مدت نخواهند داشت. او اضافه نمود: اظهارات مسوولان دولتی در چند وقت اخیر بیانگر ترسیم چشم انداز بلند مدت نیست و سهامدار نمی داند در بلند مدت چه میزان بازده از بورس کسب خواهد نمود.

اکنون سیاست گذاری های دولت در حوزه فروش صندوق های ETF و مواردی از این قبیل با زمان بندی های کوتاه مدت اجرا شده و به طور کلی در چنین فضایی گام بر می دارد. در چنین حالتی ذهنیت سهامداران به خروج در یک نقطه معین سوق پیدا می نماید و زمانی که بازار به شدت منفی می َگردد سرمایه گذاران با احساس اینکه روز موعود خروج از بورس فرا رسیده به فروش سهام اقدام می نمایند.

هلالات با انتقاد از حمایت های لفظی دولت تاکید نمود: دولت اکنون به شکلی فعالیت می نماید که گویی بازار را رونق می بخشد تا خود سهام بفروشد و به نوعی از این بخش مالی کشور تامین مالی کند. دولت باید به سمت و سویی حرکت کند که نشان دهد قصدش صرفا تامین مالی از این بازار نیست.

پالس مدیران سازمان به سرمایه گذاران

او معتقد است به مدیران صندوق های درآمد ثابت نباید خیلی دیکته کرد و اعداد و نسبت های مقرراتی را به طور مرتب تغییر داد. این رقم نرخ سپرده بانکی نیست که مثل بانک مرکزی هر روز آن را تغییر دهند. در معین این رقم باید دید بلند مدت تری وجود داشته باشد. اینکه مدیران سازمان بورس احساس نمایند با افزایش ریسک این رقم را کاهش دهند، چنین رفتار هایی به دور از منطق است؛ بنابراین محدودیت 5 درصدی صندوق های درآمد ثابت عملا تاثیری در بازدهی این نوع از صندوق ها نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این گونه رفتار ها به نوعی نشان می دهد مدیران سازمان بورس معتقدند بازار از ارزندگی برخوردار نیست و صندوق ها باید برای کاهش ریسک نسبت سهام را در سبدشان کاهش دهند. هلالات اضافه نمود: سقف نسبت سهام در سبد صندوق ها، در گذشته 30 درصد بود و حالا باید به 5 درصد کاهش پیدا کند. 5 درصد رقم ناچیزی است. رقمی زیر 10 درصد هیچ پشتوانه منطقی نخواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 623

به "گاف سیاست گذار بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاف سیاست گذار بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید