یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش نموده ایم

به گزارش مجله پیوند، یوزهایی ایرانی که در معرض خطر انقراض هستند آخرین بازمانده از یوزپلنگان آسیایی هستند که در حال حاضر آمار دقیق و جدیدی از آنها در زیستگاه های کشور موجود نیست. سازمان حفاظت محیط زیست نیز مدت ها است اعلام نموده که قصد تکثیر در اسارت یوزها را دارد اما هنوز اقدامی در این راستا رخ نداده است. یک کارشناس یوز تاکید می نماید که حفظ زیستگاه ها و یوزهای طبیعت باید در اولویت باشد اما متاسفانه آن ها را به فراموشی سپرده ایم.

یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش نموده ایم

به گزارش مجله پیوند، سه مارس(13 اسفندماه) روز دنیای حیات وحشی است که روز به روز بقایش در میان انسان ها بیشتر تهدید می گردد. در آخرین گزارش کره حیات صندوق دنیای حیات وحش در سال 2018، انواع گونه ها از نظر فراوانی رصد شده اند و در آن کاهش 60 درصدی شاخص کره حیات گزارش شده است. این موضوع نشان می دهد که جمعیت گونه های گیاهی و جانوری در دنیا رو به کاهش است و در قرن 20 بیشترین میزان انقراض گونه های گیاهی و جانوری در آب های شیرین را داشتیم.

اما اینجا در ایران نیز بعضی گونه های باقی مانده حیات وحش برای بقا می جنگند. هر چند که برنامه هایی برای حفاظت از این گونه ها - از جمله یوز پلنگ آسیایی که در حال حاضر تعدادی از آن ها فقط در ایران وجود دارد - تدوین شده است؛ اما تا حفاظت اصولی راه طولانی است.

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در سال 2016 کمتر از 40 قلاده یوز در ایران به عنوان تنها زیستگاه باقی مانده یوز آسیایی تخمین زده شده است. کاهش جمعیت یوزها در ایران سبب شد تا برنامه های مختلفی برای حفاظت از آن ها در دستور کار سازمان محیط زیست و نهادهای دیگر قرار گیرد که در سال های اخیر با فراز و نشیب های همراه بوده است. در حال حاضر بر اساس آخرین اخبار سازمان محیط زیست قرار است که برنامه تکثیر در اسارت یوزها با استفاده از سه یوز پلنگ پردیسان را دنبال و سایتی برای تکثیر آن ها در اسارت راه اندازی کند.

باقر نظامی - پژوهشگر یوز- که پیش از این سرپرست پروژه بین المللی حفاظت از یوز بود در گفت و گو با مجله پیوند ضمن اشاره به اینکه مسئولیت تکثیر در اسارت یوزها طی تمام این سال ها با سازمان حفاظت محیط زیست بود و پروژه بین المللی یوز در این زمینه اقدامی انجام نداده است، اظهار می نماید: حدود دو سال است که جلسات مختلفی برای موضوع تکثیر در اسارت یوزها برگزار می گردد اما متاسفانه هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است و موافقان و مخالفان آن به جمع بندی نرسیده اند.

نظامی در ادامه تاکید می نماید: این مسئله سبب از دست رفتن زمان شده و ممکن است هر لحظه دو قلاده از سه یوز در اسارت را به دلیل سن زیاد از دست دهیم.

این استاد دانشکده محیط زیست با انتقاد از اینکه آنقدر موضوع تکثیر در اسارت در سازمان محیط زیست و رسانه ها مهم شده که حفاظت از یوزهای طبیعت و زیستگاه ها به فراموشی سپرده شده است، می گوید: حدود سه سال است که حفاظت از یوز و پروژه بین المللی یوز به بهانه های مختلف رها شده و در حال حاضر بیشترین دغدغه من این است که برای یوزهای در طبیعت قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟

نظامی در ادامه با بیان اینکه طی 18 سال تنها حدود یک میلیون و ششصد هزار دلار برای حفاظت از یوزها در طبیعت ایران توسط پروژه بین المللی یوز هزینه شده است، تصریح می نماید: این رقم طی 18 سال و با درنظر دریافت تمام هزینه ها عدد بسیار کمی است اما با وجود این پروژه بین المللی یوز توانسته بود اقداماتی انجام دهد.

زیستگاه یوز در کشور ما حدود شش میلیون هکتار برآورد شده است که تمامی این مساحت جزو مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است.

نظامی با بیان اینکه این وسعت حدود یک سوم اراضی حفاظت شده محیط زیستی است، می گوید: حفاظت از زیستگاه یوزها در این مناطق می تواند بهانه ای برای حفاظت از فقیرترین و خشک ترین مناطق کویری کشور باشد.

این پژوهشگر یوز در ادامه اظهار می نماید: متاسفانه تنها سه درصد محیط بانان کشور به زیستگاه های یوز اختصاص پیدا نموده اند و آنقدری که انرژی برای تکثیر در اسارت گذاشته می گردد برای حفاظت از طبیعت صرف نمی گردد و می توان گفت که یوزهای در طبیعت قربانی سه یوزی می شوند که در اسارت هستند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه وظیفه سازمان محیط زیست حفاظت از یوزها در طبیعت است، ادامه می دهد: در کنار حفاظت از یوزهای در طبیعت می توان اقداماتی برای یوزهای در اسارت انجام داد ولی نباید تمام بودجه و فکر ما صرف یوزهای در اسارت گردد. گلایه من از سازمان محیط زیست این است که چرا تمام وقت و انرژی سازمان و متخصصان این حوزه صرف موضوع تکثیر در اسارت می گردد. ما در طبیعت نیز چندین قلاده یوز داریم و متاسفانه آن ها را فراموش نموده ایم.

وی مدعی شد: متاسفانه موضوع تکثیر در اسارت یوزها تا به امروز پیروز نبوده است و چوب ناپیروزی آن را زیستگاه ها و حفاظت از طبیعت می خورد.

تکثیر در اسارت یوزها همیشه مخالفانی دارد. عده ای بر این باورند که برای تکثیر در اسارت نیرو و امکانات کافی نداریم و از سوی دیگر ممکن است که زیستگاه ها با تکثیر در اسارت رها شوند. نظامی در این باره معتقد است که تکثیر در اسارت به هیچ عنوان اتفاق بدی نیست اما به شرط آنکه اولویت حفظ یوزهای طبیعت و زیستگاه ها باشد اما در حال حاضر تمرکز بر پروژه تکثیر در اسارت سبب شده است فرصت ها و بودجه ها از دست رود و این بی انگیزگی کارشناسان و حتی محیط بانان را به دنبال دارد.

این کارشناس یوز در انتها با تاکید بر اینکه باید نیروها در زیستگاه های یوز افزایش پیدا نمایند و محیط بانان جدیدی استخدام شوند، می گوید: پنج زیستگاه اصلی یوز از جمله توران، میاندشت، نایبندان طبس وجود دارد که باید با اولویت بیشتری نسبت به سایر مناطق، حفاظت شوند و آنالیز کنیم که شرایط یوز در این مناطق به چه صورت است؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 304

به "یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوزهای ایرانی در طبیعت را فراموش نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید