2 راهکار اصلاح ساختار بودجه

به گزارش مجله پیوند، بودجه های سنواتی به عنوان مهم ترین سند اقتصادی کشور، ظرفیت های زیادی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور دارد.

2 راهکار اصلاح ساختار بودجه

با استفاده از روش های مختلف در تدوین بودجه و تعریف منابع و مصارف می توان سمت و سوی اقتصاد را نیز بهبود بخشید. در یک نگاه کلی و ساده با کاهش هزینه های غیرضرور و افزایش منابع درآمدی پایدار و بدون آثار تورمی می توان بودجه و سپس ساختار اقتصادی کشور را دستخوش اصلاح قرار داد.

در این جهت دو راهکار مهم برای تدوین بودجه که به اقتصاد ملی نیز کمک می کند وجود دارد که یکی باعث کاهش هزینه ها و دیگری موجب رشد درآمدهای پایدار خواهد شد. درواقع اتکا به این روش ها باعث می شود تا دولت از سایر درآمدها مانند نفت و فروش اوراق بی نیاز شود. نخستین راهکار، کاهش هزینه های اداره کشور است. در این زمینه شیوع کرونا درکنار مصائب و مسائل فراوانی که برای اقتصاد ایران و جهان به همراه داشت، از نظر صرفه جویی یک فرصت طلایی به شمار می رود. اهمیت آن به قدری است که می توان تاریخ را به قبل و بعد از کرونا تقسیم بندی کرد.

در دوران حدود یک ساله پاندمی کرونا که در ایران مانند بسکمک از کشورها برای جلوگیری از شیوع بیشتر به سمت گسترش خدمات غیرحضوری و کاهش نیروی کار در شرکت ها و سازمان ها شدیم، این واقعیت را به خوبی نشان داد که برخی از دستگاه ها و سازمان های عمومی و دولتی را می توان حذف یا با سایر دستگاه ها ادغام کرد. در این مدت کاهش خدمات و حتی تعطیلی برخی از دستگاه ها هیچ خدشه ای به اقتصاد ایران و کسب و کارها وارد نکرد. ضمن اینکه هدایت فعالیت ها به بسترهای مجازی نیز توانست تا حدود زیادی هزینه اداره سازمان ها و شرکت ها را کاهش دهد. بنابراین کرونا فرصت مناسبی برای بازآرایی دستگاه های اجرایی در کشور است تا با حذف، تغییر مأموریت و ادغام آنها تا حدود زیادی از هزینه های کشور کاست.

اقدام دیگری که درخصوص متعادل کردن هزینه ها قابل پیگیری است، عادلانه کردن حقوق و دستمزدها در دستگاه ها و بخصوص شرکت های دولتی است. براساس اطلاعات موجود در 60 شرکت دولتی میانگین حقوق دریافتی بیش از 20 میلیون تومان است که با متناسب سازی این حقوق ها و حمایت از اقشار ضعیف می توان ضمن دنبال کردن عدالت اقتصادی از بار هزینه های دولت کاست. همچنین بازتعریف دوباره دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می کنند، تأثیر بسیار زیادی در تدوین یک بودجه متعادل دارد.

سومین راهکاری که اهمیت بسیار زیادی دارد و از دید رشد منابع مهم است، افزایش درآمدهای اقتصادیاتی است که البته این راهکار باید بدون فشار به مؤدیان فعلی اجرایی شود. خوشبختانه دراین خصوص گام های بلندی برداشته شده است که مهم ترین آن اجرای قانون جدید چک و ممنوعیت صدور چک های حامل است. این درحالی است که بخش عمده فرارهای اقتصادیاتی با همین چک های حامل صورت می گیرد، چرا که با دست به دست شدن آن امکان شناسایی دقیق ذی نفعان وجود ندارد. هم اکنون چک های حامل تنها از سوی برخی از فعالان اقتصادی صادر می شود، چرا که فعالان بزرگ اقتصادی مانند شرکت های دولتی و خصوصی به هیچ عنوان چک حامل صادر نمی کنند. علاوه بر ساماندهی معافیت های اقتصادیاتی نیز می تواند درکنار جلوگیری از فرارهای اقتصادیاتی به میزان قابل توجهی درآمدهای کشور را افزایش دهد، درآمدی که امکان اداره کشور تنها با اتکا به اقتصادیات و دوری از نفت را ممکن می کند.

*اقتصاددان

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 829

به "2 راهکار اصلاح ساختار بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 راهکار اصلاح ساختار بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید