برای قرص خوردن از این شش نوشیدنی استفاده نکنید!

به گزارش مجله پیوند، گاهی اوقات ما برای قرص خوردن از نوشیدنی هایی غیر از آب آشامیدنی استفاده می کنیم. پزشکان به دلایل مختلف، آب آشامیدنی را برترین گزینه برای مصرف قرص می دانند.

برای قرص خوردن از این شش نوشیدنی استفاده نکنید!

نوشیدنی های معمولی از آب میوه ها گرفته تا نوشیدنی های کافئیندار مانند قهوه یا چای ممکن است اثربخشی دارو های خاصی را کاهش دهند و وضعیتی ایجاد نمایند که تهدید نماینده سلامت است.

خطرناکترین نوشیدنی هایی که ممکن است برای استفاده از برخی دارو های خاص انتخاب کنید، به توضیح زیر است:

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت بر روی 50 نوع داروی مختلف، اثر منفی میگذارد (از جمله داروھای استاتین). با توجه به اینکه اثر این آب این میوه مرکباتی بیش از 24 ساعت در بدن باقی میماند.تغییر زمان مصرف دارو نمیتواند مشکل را رفع کند و فرد باید صبر کند تا بیش از 24 ساعت از زمان مصرف آب گریپ فروت بگذرد و بعد دارو را مصرف کند و یا اینکه باید از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری نماید.

آب انار

در آب انار آنزیمی وجود دارد که باعث شکسته شدن بسیاری از داروھای ضد فشار خون میگردد.

شیر، شیرسویا، اسموتی ھای حاوی شیر

کلسیم با داروھای تیروئید تداخل ایجاد میکند. باید حداقل 4 ساعت از زمانی که داروی تیروئید خوردهاید، صبر کنید و سپس میتوانید نوشیدنی حاوی کلسیم (مثل شیر) بنوشید.

کافئین (قھوه، چای سبز و نوشیدنی ھای انرژی زا)

مصرف کافئین ھمراه با داروھای محرک، میتواند تھدید جدی برای سلامتی محسوب گردد. مثلا، اگر از داروی افدرین، آسم و آمفتامین استفاده گردد و ھمزمان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف گردد، برای سلامتی فرد خطرناک است.

نوشیدنیھای ورزشی

پتاسیم موجود در نوشیدنیھای ورزشی، در صورت مصرف ھمزمان نوشیدنی با برخی از داروھای قلبی یا داروھای ضد فشار خون، میتواند خطرناک باشد.

چای سبز

چای سبز و نیز سایر خوراکیھای حاوی ویتامین کا مثل بروکلی و کلم پیچ را نباید با داروھای رقیق نماینده خون مثل کومارین یا وارفارین مصرف کرد، چون اثردهی آن ها به شدت کاهش مییابد.

دوغ

دوغ هم اثراتی مشابه شیر داشته، بنابراین استفاده از آن هم توصیه نمی گردد. این نوشیدنی نیز حاوی کلسیم است که برخی دارو ها با اتصال به آن از جذب کلسیم جلوگیری میکند؛ پس به طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی هاست.

منبع: prevention

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1419

به "برای قرص خوردن از این شش نوشیدنی استفاده نکنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای قرص خوردن از این شش نوشیدنی استفاده نکنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید