ردیابی خرس&lrm&zwnjهای گریزلی با فناوری تشخیص چهره

به گزارش مجله پیوند، نصب ردیاب به دانشمندان این اجازه را می دهد که بتوانند رفتار گونه های وحش را در دراز مدت مطالعه کنند و تغییرات آنان را در فصول مختلف زیر نظر بگیرند.

ردیابی خرس&lrm&zwnjهای گریزلی با فناوری تشخیص چهره

پژوهشگران در آمریکا نرم افزاری ساخته اند که به محققان زیست محیطی کمک می کند تا خرس های گریزلی را از روی چهره تشخیص دهند و ردیابی کنند. این نرم افزار که هویت خرس (BearID) نام دارد در شرکتی در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساخته شده و از فناوری هوش مصنوعی برای شناسایی و نظارت بر رفتار خرس ها بهره می برد.

ملانی کلافمن، زیست شناس و متخصص گونه های خرس که ده سال است سرگرم تحقیق درباره این جانوران بوده می گوید فناوری تشخیص چهره هرچند در ابتدا برای شناسایی انسان ساخته شده است، با این حال می توان آن را برای حیوانات نیز به کار برد چرا که در مقایسه با روش های کنونی ردیابی حیوانات همچون اتصال قلاده به گردن یا پای آنان و یا سوراخ کردن گوش آن ها برای وصل ردیاب، روش جایگزینی اقتصادی تر و طولانی مدت تر و همچنین کمتر تهاجمی است (به خصوص برای حیواناتی وحشی، چون خرس).

نصب ردیاب به دانشمندان این اجازه را می دهد که بتوانند رفتار گونه های وحش را در دراز مدت مطالعه کنند و تغییرات آنان را در فصول مختلف زیر نظر بگیرند.

ردیابی حیوانات همچون خرس ها همچنین به کار حفاظت از آنان نیز می آید و برای مثال محیط زیست بانان می توانند متوجه شوند که کدام خرس به گوسفندان دامداران حمله کرده است یا کدام یک از سطل های زباله شهری تغذیه می کند.

به گفته سازندگان نرم افزار جدید، از تصاویر بیش از 4 هزار و 600 خرس گریزلی در رودخانه بروکر واقع در پارک ملی حفاظت شده کتمای در ایالت آلاسکای آمریکا و همچنین آب دره نایت در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا برای ساخت پایگاه داده نرم افزار استفاده شده است.

مسئولان این پروژه می گویند نرم افزار می تواند با دقت 84 درصد هویت خرس را تشخیص دهد.

در حالی که این فناوری جدید کمک بسیار بزرگی برای محیط زیست بانان و محققان حیات وحش است و استفاده از آن معضلات مشابه در موارد انسانی، همچون مسائل مربوط به حریم خصوصی، وجود ندارد با این حال این فناوری می تواند آسیب های بزرگی را به دنبال داشته باشد.

تانیا برگر-ولف، بنیانگذار و مدیر پروژه وایلدبوک که یک بستر هوش مصنوعی برای پروژه های تحقیقاتی حیات وحش است، در این باره می گوید: آنچه برای دانشمندان و مدیران مجموعه های حفاظتی عالی است، برای شکارچیان حیات وحش هم همچون طلا است.

دلیل این امر آن است که شکارچیان در صورت دست یافتن به پایگاه داده تصاویر حیوانات به سادگی خواهند توانست با اطلاعات ثبت شده همچون مختصات مکان یابی GPS حیوانات، که به عکس ها الصاق هستند، به آسانی آن ها را بیابند و شکار کنند.

دست اندرکاران فناوری تازه گفته اند قصد دارند با توسعه نرم افزار خود، آن را برای تشخیص هویت دیگر حیوانات نیز به کار برند.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 819

به "ردیابی خرس&lrm&zwnjهای گریزلی با فناوری تشخیص چهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردیابی خرس&lrm&zwnjهای گریزلی با فناوری تشخیص چهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید