فرد مبتلا به کووید 19 در چه بازه زمانی دیگران را آلوده می نماید؟

به گزارش مجله پیوند، کووید 19 بسیار مسری است و دوره دقیق زمانی که افراد مبتلا بیشترین سرایت ویروس را دارد هنوز نامشخص است اما در حال حاضر نتایج تحقیق نو محققان دانشگاه بوستون ایالات متحده نشان می دهد افراد مبتلا به کووید 19، 2 روز قبل و سه روز پس از ظهور علائم بیشترین اندازه ویروس را منتقل می نمایند.

فرد مبتلا به کووید 19 در چه بازه زمانی دیگران را آلوده می نماید؟

به نقل از نیوز، نتایج این مطالعه نشان می دهد افراد مبتلا در صورت ابتلا به ویروس کرونا از یک مورد اولیه(اولین فرد آلوده در شیوع) که بدون علامت است، احتمالا بدون علامت خواهند بود.

دکتر لئوناردو مارتینز، استادیار اپیدمیولوژی، اظهار کرد: در مطالعات قبلی بار ویروسی به اسم یک روش غیرمستقیم انتقال مورد استفاده قرار می گرفت. ما می خواستیم دریابیم آیا نتایج مطالعات گذشته که نشان می دهد موارد ابتلا به کووید چند روز قبل و بعد از آغاز علائم قابل انتقال است، می تواند با مشاهده موارد ثانویه در بین مخاطبین نزدیک تایید گردد یا خیر.

این گروه ردیابی تماس را انجام داد و اندازه انتقال کووید 19 را بین 9000 نفر از نزدیکان موارد اولیه که در استان ژجیانگ چین زندگی می کردند، بین ژانویه و آگوست 2020 مورد مطالعه قرار داد.

محققان تماس نزدیک را به اسم افرادی که با هم زندگی می نمایند یا غذا می خورند مثل کارگران، افرادی که در معرض محیط بیمارستان فعالیت دارند یا در یک وسیله نقلیه حضور دارند، تعریف کردند. دانشمندان بعلاوه افراد مبتلا را برای حداقل 90 روز پس از مثبت شدن آزمایش کووید 19 ردیابی کردند تا بین موارد بدون علامت و قبل از علامت تمایز قائل شوند.

در بین مواردی که به اسم موارد اولیه شناخته شده اند، 89 درصد علائم خفیف یا میانه را تجربه کردند؛ در حالی که 11 درصد بدون علامت بودند. در این آنالیز هیچ فردی علائم شدید نشان نداد. اعضای خانواده موارد اولیه علاوه بر مواردی که در بیش از یک مورد یا به مدت طولانی در معرض موارد اولیه قرار گرفتند، اندازه عفونت بیشتری نسبت به سایر تماس های نزدیک دیگر نشان دادند.

با این حال بیش از همه این عوامل خطر بیشترین احتمال انتقال مربوط به تماس های نزدیک است که فرد به کووید 19 از یک فرد آلوده اولیه مبتلا گردد، زمانی که اندکی قبل یا بعد از این که فرد علائم قابل توجهی را نشان داد با آن فرد برخورد کند.

دکتر مارتینز اظهار کرد: نتایج نشان می دهد که زمان قرار گرفتن در معرض علائم اولیه برای انتقال مهم است و این درک شواهد بیشتری را ارائه می دهد که آزمایش سریع و قرنطینه پس از بیمار شدن گامی مهم برای کنترل همه گیری است.

افراد بدون علامت نسبت به افراد علامت دار ویروس کمتری را به دیگران منتقل می نمایند.

اگر ناقل علامتی شخص دیگری را آلوده کند، محتمل است که آن شخص خود علائم واضحی را تجربه کند.

دکتر مارتینز در خاتمه می گوید: این مطالعه بیشتر بر احتیاج به واکسیناسیون تاکید می نماید که از شدت بیماری در افرادی که به کووید مبتلا می شوند، می کاهد.

نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1235

به "فرد مبتلا به کووید 19 در چه بازه زمانی دیگران را آلوده می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرد مبتلا به کووید 19 در چه بازه زمانی دیگران را آلوده می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید