هوای سرویس های بهداشتی عمومی ناقل کروناست؟

به گزارش مجله پیوند، تهران (پانا) - یک تیم از محققان استرالیایی در مطالعات اخیر خود به آنالیز احتمال انتقال ویروس کرونا به وسیله استنشاق هوای سرویس های بهداشتی عمومی پرداختند.

هوای سرویس های بهداشتی عمومی ناقل کروناست؟

به گزارش جام جم آنلاین، در مطالعه جدیدی که به وسیله دانشگاه ملی استرالیا (ANU) صورت گرفته است، محققان هیچ شواهدی مبنی بر انتقال کووید 19 به وسیله سرویس های عمومی پیدا نکرده اند.

در یک آنالیز سیستماتیک که در Science of Total Environment منتشر شده است، محققان در مطالعات منتشر شده طی 20 سال از 2000 تا 2020، خطر انتقال انواع عفونت های ویروسی و باکتریایی را به وسیله استنشاق، تماس سطحی و مدفوع در سرویس های بهداشتی عمومی آنالیز کردند.

پروفسور وردولاکیس گفت: ما هیچ شواهدی مبنی بر انتقال عوامل بیماری زا از جمله کووید 19 در سرویس های بهداشتی عمومی در هوا پیدا نکردیم. ما دریافتیم اگر افراد بهداشت دست را رعایت نمایند و حمام به خوبی نگهداری گردد، خطر ابتلا به کووید 19 از سرویس بهداشتی عمومی کم است.

وی اضافه نمود: ما متوجه هستیم که مردم نگران استفاده از سرویس های عمومی در طول همه گیری هستند، اما اگر زمان خود را در حمام به حداقل برسانید، دستان خود را به درستی شسته و خشک کنید و از تلفن همراه خود استفاده نکنید، غذا نخورید و نیاشامید، هیچ خطری نخواهد داشت و یا بسیار کم است.

محققان می گویند اقدامات بهداشت عمومی هنوز باید به شدت دنبال گردد.

پروفسور وردولاکیس گفت: افراد هنوز باید اصول بهداشتی را رعایت نمایند و از توصیه های بهداشت عمومی محلی خود پیروی نمایند.

این مطالعه نشان می دهد بهداشت مناسب دست، تمیز کردن سطح، ضد عفونی، نگهداری از سرویس بهداشتی و تهویه می تواند خطر انتقال بیماری های عفونی را به حداقل برساند.

پروفسور وردولاکیس گفت: یافته های سایر مطالعات نشان می دهد که انتقال هوایی یک راه بالقوه انتقال کووید 19 است، با این حال ما در مطالعاتی که در سال اول همه گیری منتشر شده بود، شواهدی از آن در سرویس های بهداشتی عمومی پیدا نکردیم. دلایل زیادی مبنی بر کم خطر بودن سرویس های عمومی وجود دارد و مردم مدت زیادی را در حمام نمی گذرانند و با دیگران تعامل ندارند.

وی افرود: نکته مهم این است که آئروسل هایی که ممکن است هنگام شستشوی توالت استنشاق کنید از مدفوع خود شما ناشی می گردد. خطر آلودگی متقاطع چندان زیاد نیست، به شرطی که افراد دست های خود را به درستی شسته و خشک نمایند، و سرویس بهداشتی به خوبی نگهداری و تهویه گردد.

با این حال این مطالعه نشان داد لوله کشی معیوب ممکن است خطر را افزایش دهد، بنابراین احتیاج به مطالعات بیشتری برای ارزیابی خطر انتقال سارس-کوو-2 در مکان های عمومی وجود دارد.

به گفته محققان، نمونه های محیطی از توالت های بخش های کرونایی در بیمارستانی در سنگاپور، چین، انگلیس و ایتالیا شواهدی از وجود سارس-کوو-2 در سطوح مشترک حمام از جمله کاسه و درب توالت، سینک ظرفشویی، شیر آب و تخلیه و دستگیره درب توالت نشان داده است.

پروفسور وردولاکیس گفت: آلودگی با انتقال فرق دارد. ما متوجه شدیم سطوح حمام عمومی می تواند به عوامل بیماری زای باکتریایی و ویروسی آلوده گردد، با این حال، بهداشت موثر دست، تمیز کردن سطح و نگهداری خوب، خطر عفونت را به حداقل می رساند.

این مطالعه مجموعه ای از اقدامات احتیاطی شخصی، بهداشت محیط و طراحی حمام را برای در نظر گرفتن کاهش خطر آلودگی و انتقال در سرویس های بهداشتی عمومی از جمله در های برقی و بستن درب توالت قبل از شستشو توصیه می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: lordlinks.ir شناسه مطلب: 1245

به "هوای سرویس های بهداشتی عمومی ناقل کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای سرویس های بهداشتی عمومی ناقل کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید